Jakie zabawki edukacyjne dla czterolatka? /fot.iStock Jakie zabawki edukacyjne dla czterolatka? /fot.iStock

Jakie zabawki edukacyjne dla czterolatka?

Gry i zabawki edukacyjne znaleźć można w pokoju każdego malucha. Na każdym etapie rozwoju jednak dziecko potrzebuje innych bodźców. Zabawki rozwijające dla czterolatka różnić się będą od tych dla najmłodszych przedszkolaków, a jednocześnie to jeszcze nie czas, by sięgać po gry i zabawki dla zerówkowiczów. Jakie zatem wybrać zabawki edukacyjne dla czterolatka?

Spis treści:

Zabawki edukacyjne – czyli jakie?

Gry i zabawki edukacyjne dla czterolatka pomagają okiełznać emocje, które dzieci w tym wieku często manifestują. Są też przydatnym narzędziem terapeutycznym dla rodziców, gdy pojawia się jakiś poważniejszy temat do przepracowania z dzieckiem. Jakie zabawki edukacyjne dla czterolatka będą najlepsze?

Zabawka edukacyjna dla czterolatka łączy w sobie elementy nauki i zabawy. Jej zadaniem jest pomoc dziecku w rozwijaniu określonych umiejętności oraz poszerzanie wiedzy na określony temat. Jednocześnie jednak korzystanie z niej ma doskonale bawić. W zależności od wieku zabawki edukacyjne dla dzieci są bardziej lub mniej interaktywne oraz maja wspomagać określone obszary, np. na rozwój emocjonalny, intelektualny czy fizyczny np. w zakresie motoryki małej. Zabawki rozwijające dla czterolatka są bardziej precyzyjne niż dla młodszych maluchów. W ich przypadku zabawki mają bardziej wpływać na rozwój ogólny.

Jakie powinny być zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne dla czteroletnich chłopców i dziewczynek nie muszą znacząco się różnić. Dobrze, aby odpowiadały potrzebom rozwojowym dziecka niezależnie od płci. Powinny dawać dziecku możliwość sprawdzenia się. Maluch w tym wieku sięga po gry i zabawki (edukacyjne i nie tylko), które pozwalają mu doświadczyć czegoś nowego, sprawdzić, jak poradzi sobie w nowej sytuacji. Na przykład podczas spaceru dziecko chętnie wchodzi na drabinki, skałki, chlapie wodą, rzuca kamykami i grzebie w piasku. 

Warto pozwolić dziecku na eksplorację otoczenia, swobodne odkrywanie nowych miejsc i badanie wszystkiego samodzielnie. Jednocześnie dbać o jego bezpieczeństwo i obserwować, jak się zachowuje zarówno podczas wspólnych spacerów, jak i zabaw w domu. Niech dziecko testuje zabawki: odwraca je, przesypuje, przekłada. Pozwólmy na to! To ważny przekaz dla dziecka, by nie czuło się ograniczane. Jednocześnie musi wiedzieć, że są zasady, których trzeba przestrzegać. 

Gry i zabawki edukacyjne można wykorzystać nie tylko do zabawy i spędzania wspólnie czasu czy też przepracowania aktualnych emocjonalnych problemów. Zabawki dla dzieci czteroletnich to świetna baza do nauki kompetencji społecznych, obowiązujących norm czy zasad związanych z bezpieczeństwem podczas zabawy w domu i na świeżym powietrzu.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Warto zwrócić uwagę, by oprócz dobrej jakości wykonania i walorów estetycznych zabawki dla dzieci w wieku czterech lat wspierały jeden lub kilka obszarów rozwoju dziecka: poznawczy, społeczny, fizyczny i emocjonalny. Jakie gry i zabawki edukacyjne dla czterolatka będą najlepsze?

 • Puzzle. Czterolatek całkiem nieźle radzi sobie ze składaniem elementów. Dlatego do samych puzzli dobrze jest dorzucić motywy edukacyjne. Jakie? Puzzle z mapą, układem słonecznym lub anatomiczny model człowieka to doskonałe zabawki rozwijające.
 • Klocki. Na rynku jest ogromny wybór klocków. Warto sięgnąć po te, które spodobają się dziecku i wykorzystać je do wspólnej zabawy w określonym celu. To wbrew pozorom bardzo skuteczna zabawka edukacyjna – z klocków można zbudować pocztę i przećwiczyć zasady tam obowiązujące. Dobrym pomysłem będzie też plan placu zabaw i trening emocji i zachowań, jakie mogą się pojawić w przestrzeni pełnej dzieci. 
 • Gry planszowe. Idealnie sprawdzą się gry zręcznościowe oraz typowo edukacyjne quizy, również przeplatanki, koraliki, zestawy artystyczne i aktywności ćwiczące sprawność małych rączek.
 • Masy plastyczne. Zarówno kupne, kolorowe masy, od plasteliny, ciastoliny i modeliny po własnoręcznie wykonane masy solne lub perłowe. Każdą z nich można wykorzystać do nauki, np. lepiąc zagrodę i jej zwierzęcych mieszkańców. Jeśli marzycie o większym wyzwaniu – pobawcie się w obcym języku! Wśród zabawek edukacyjnych dla czterolatków są również zabawki sensoryczne. 
 • Zabawki interaktywne. To ciekawa propozycja dla starszaków. Czterolatkowi mogą się spodobać, a jednocześnie sporo nauczyć, globus edukacyjny, minikomputerek lub tablet do rysowania specjalnym rysikiem. 
 • Akcesoria plastyczne. Wszelkie zeszyty do kreatywnej zabawy, wyklejanki, kolorowanki i naklejki wpisują się w hasło „zabawki rozwijające dla czterolatka”. Nie tylko pomagają się wyciszyć, skoncentrować i ćwiczyć cierpliwość, ale mają walory terapeutyczne. Rysowanie złości, smutku czy radości albo wykorzystanie naklejek z emocjami może pomóc uporządkować niektóre problemy w dziecięcej główce. 

Warto dodać, że na liście nie może zabraknąć książek. Choć nie są to zabawki edukacyjne dla dzieci w ścisłym znaczeniu, z pewnością ubogacają i urozmaicają dzień malucha. Dobrym pomysłem na zabawę może być własnoręczne wykonanie książeczki opowiadającej o przygodach szalonego czterolatka!

Zabawki edukacyjne – ile kosztują i jak je wybrać?

Zastanawiając się, jakie wybrać zabawki edukacyjne dla czterolatków, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Gry i zabawki edukacyjne dla czterolatka, podobnie jak te dla młodszych dzieci, powinny:

 • Posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa oraz być wykonane z najlepszej jakości materiałów. 
 • Być dopasowane do wieku i poziomu rozwoju poszczególnych umiejętności. Warto oprócz umieszczonej na opakowaniu informacji dotyczącej wieku zapoznać się z instrukcją obsługi i kartą produktu, by dopasować zabawkę do potrzeb i możliwości malucha. 
 • Nie być nudne dla dziecka. Warto poszukać rozwiązań niebanalnych, nieoczywistych, dających możliwość eksperymentowania, kombinowania i znajdowania własnych rozwiązań. 

Ceny wahają się od kilku złotych za np. kolorowe naklejki i akcesoria plastyczne przez kilkadziesiąt za gry, klocki i puzzle aż po całkiem poważne inwestycje w gry i zabawki edukacyjne interaktywne. 

Dobrym pomysłem jest więc wyznaczenie sobie budżetu, aby w jego zakresie było możliwe znalezienie zabawki rozwijającej dla dziecka.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź