Jakie wybrać kapcie do przedszkola? /fot. iStock Jakie wybrać kapcie do przedszkola? /fot. iStock

Jakie wybrać kapcie do przedszkola?

Kiedy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola, pojawia się zapotrzebowanie na nowe akcesoria, m.in. na kapcie. Jakie buty będą najlepsze do przedszkola? Jakich kapci do przedszkola unikać? Robimy przegląd domowego obuwia dla maluchów.

Spis treści:

Kapcie do przedszkola – czy konieczne?

Fizjoterapeuci zachęcają, by małe dzieci jak najdłużej chodziły boso, ponieważ kształtuje to prawidłowe ustawianie stóp i sprzyja nauce stabilnego chodzenia. Kiedy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, wiele placówek wpisuje w wyprawce, by miało kapcie. Przemawiają za tym względy higieniczne, ale również bezpieczeństwo malucha.

Jakie buty do przedszkola wybrać?

Kapcie do przedszkola to temat rzeka na rodzicielskich forach. 

Jakie cechy powinny mieć buciki dla przedszkolaka? 

  • Łatwe do włożenia dla malucha (czyli raczej nie sznurowane, dopóki dziecko nie opanuje takiej umiejętności) – mogą być wsuwane z gumką, z pętelką, z rzepami, z zamkiem. Przećwicz z dzieckiem zakładanie bucików.
  • Trudne do przypadkowego zsunięcia się z nóżki, uzupełnione o gumkę lub rzepy. 
  • W dobrym rozmiarze – dzieciom szybko rosną stopy i kapcie kupione na początku roku szkolnego mogą w połowie semestru już być w niewłaściwym rozmiarze. 
  • Z gumową, antypoślizgową podeszwą.
  • Wygodne w użytkowaniu – nie mogą obcierać, powinny umożliwiać bieganie, skakanie, tańczenie i wszystkie czynności, które uwielbiają maluchy.
  • Do prania w pralce – dzieci łatwo brudzą siebie i buty, nawet te, w których nie wychodzą na dwór. 
  • Z płaską wkładką – nie daj się skusić na „zgrabne” pantofelki z obcasikiem – do 7. roku życia dzieci powinny mieć wkładki nieprofilowane. 
  • Z naturalnych tkanin, z atestami, bez mocnych barwników, które mogłyby np. zafarbować skarpetki. 
  • Z tkanin przewiewnych i oddychających. 

– Noszenie źle dobranych butów grozi poważnymi konsekwencjami nie tylko dla dziecięcych stóp, ale i całego narządu ruchu. Nieodpowiednie obuwie może być przyczyną wady postawy, tj. wystąpienia stopy koślawej, płaskostopia, skrzywienia paluchów. Zbyt małe buciki mogą prowadzić do obijania się czubków palców stóp, bólu, a w konsekwencji do wykoślawienia palucha oraz tworzenia się tzw. palców młoteczkowatych – mówi fozjoterapeutka Ewa Jacniak. 

Jak dodaje, ważną, ale powszechnie bagatelizowaną kwestią jest zakładanie dziecku butów używanych wcześniej przez inne dziecko. Narażamy wtedy dziecko na deformacje stóp, które rzutują na cały jego rozwój. 

Materiałowe pantofle do przedszkola

Kapcie z materiału mają wiele zalet i są bardzo lubiane przez dzieci ze względu na: 

  • wygodę – materiałowe kapcie są miękkie i wygodne. Bardzo ważne, aby nie obcierały maluszka, co może zdarzać się przy twardych usztywnianych materiałach. Usztywniony powinien być zapiętek, wtedy sprzyja on zachowaniu prawidłowej postawy i prawidłowemu ułożeniu nóg,
  • przewiewność, 
  • duży wybór wzorów i kolorów – buciki powinny przede wszystkim podobać się dzieciom. Jeśli będzie na nich ulubiony bohater lub bohaterka z bajki, maluch od razu poczuje się raźniej w przedszkolu czy żłobku. 

Oddychające kapcie do przedszkola

Pod tą nazwą kryją się nie tylko buciki z przewiewnych, naturalnych tkanin takich, jak bawełna. To również buty z wycięciami, otworami, jak np. sandałki (nie klapki). Kapcie te powinny stabilnie trzymać się stopy dziecka, być dobrze dopasowane i zapięte. 

Obuwie do przedszkola może mieć również oddychające podeszwy. Takie buciki są zwykle tylko nieznacznie droższe od zwykłych kapci. 

Kapcie z oddychającą podeszwą sprawdza się idealnie dla przedszkolaków. Nawet jeśli dziecko ma skłonność do pocenia się stóp, w oddychającym obuwiu będzie miało zapewniony komfort i higienę. Zdaniem użytkowników (i ich rodziców, oczywiście) oddychająca podeszwa jest nawet bardziej skuteczna niż sandałki, jeśli chodzi zapobieganie poceniu się małych stóp.

Usztywniane kapcie do przedszkola

Wśród kapci dla przedszkolaków najbardziej polecane są miękkie, otulające stópkę niemal jak skarpetka albo sztywne, stabilizujące stopy i stawy skokowe. 

To dobry pomysł, ale pod warunkiem, że buciki nie są zbyt sztywne i nie obcierają stóp. Najważniejsze jest usztywnienie zapiętka, które sprzyja prawidłowemu kształtowaniu się stóp i chodu. 

Niektóre dzieci mogą wymagać ortopedycznego usztywnianego obuwia. Powinno być ono dobrane indywidualnie do dziecka, we współpracy z lekarzem ortopedą i fizjoterapeutą. Nie stosujemy obuwia ortopedycznego samodzielnie, bo wydaje się potrzebne, a jedynie po konsultacjach ze specjalistami.

Jakie buty dla dziecka na wiosnę?

Polecamy

Jakie buty dla dziecka na wiosnę?

Wiosenne spacery to wspaniała okazja, aby poznawać otaczający świat. Możemy obserwować przyrodę, która budzi się do życia. Możemy poznawać rośliny i zwierzęta. Maluchy mogą taplać się w kałużach, których nie brakuje po wiosennych roztopach i deszczach. Ważne jest, by miały odpowiednie do tych warunków buty. Jak je dobrać?

Czytaj

Najlepsze kapcie do przedszkola dla dzieci

Jakie są najlepsze, uniwersalne buty do przedszkola? Oczywiście te, które oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i higieny po prostu podobają się dziecku. 

Najważniejsze elementy dobrych kapci do przedszkola to: 

  • wygląd, 
  • wygoda,
  • szersze miejsce na palce,
  • łatwość wkładania i zdejmowania,
  • stabilne zapięcie, żeby buty same nie zsuwały się ze stóp,
  • przewiewne materiały,
  • antypoślizgowe podeszwy,
  • podeszwa zginająca się w 1/3 długości,
  • usztywniony zapiętek,
  • neutralna nieprofilowana wkładka (o ile nie ma innych zaleceń),
  • dobry rozmiar – co może oznaczać zmianę bucików nawet kilka razy w ciągu jednego roku szkolnego, bo małe stópki niekiedy zaskakująco szybko rosną. 

 

O ekspertce: 

EWA JACNIAK, trenerka i fizjoterapeutka, http://www.nolimits.lublin.pl.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź