Jakie gry wybrać dla 4-latka? / istock

Jakie gry wybrać dla 4-latka?

Czteroletnie dzieci interesują się już nie tylko zabawą. Gry dla 4-latków to doskonały pomysł, aby nauczyć cierpliwości, pomysłowości, a także odrobiny rywalizacji. Dzięki grom możemy przemycić zajęcia logopedyczne lub matematyczne – nauka przez zabawę jest najbardziej skuteczna. Podpowiadamy, jakie gry warto wybrać dla 4-latka.

Spis treści:

Jak wybrać gry dla 4-latka?

Wybór gier na rynku jest obecnie tak duży, że naprawdę trudno się zdecydować. Jakie gry dla 4-latka będą najbardziej kreatywne, pomysłowe, z walorami edukacyjnymi? W rankingach gier dla 4-latków na pewno na topie są nieśmiertelne planszówki. 

Gry dla 4-latków powinny mieć względnie proste zasady, duże elementy, ładną grafikę. Dobrze jest wyjść poza schemat przesuwania się o określoną liczbę oczek, zgodnie ze wskazaniami kostki. Wiele gier ma ciekawe scenariusze, które naprawdę wciągają uczestników!

Jak zainteresować czterolatka grami?

Nic tak nie interesuje dzieci, jak zajęcia rodziców. Jeśli chcemy, żeby maluch dołączył do wspólnej rozrywki, dajmy przykład i zachęćmy do rodzinnej zabawy. Gdy dla 4-latka nie muszą być nudne. Przeciwnie, gry dla czterolatków mogą być doskonałą rozrywką dla wszystkich z rodziny – niezależnie od wieku.

Gdy maluch musi zostać w domu z powodu infekcji, gdy jedziecie w długą podróż pociągiem lub gdy pogoda nie dopisuje – sięgajcie po gry. Pokażcie dziecku, że tak spędzony czas to wspaniała zabawa. 

Ważne jest, aby nie zawsze tak grać, aby to dziecko zwyciężało. Chociaż maluch może być niezadowolony, gdy ktoś inny wygra, bardzo ważne jest wytłumaczenie, że to tylko zabawa. Zdrowe podejście do rywalizacji, bez złości i presji, jest bardzo ważne. Tylko w ten sposób można czerpać radość z gier i zabaw.

Nie tylko gry wideo!

Chociaż wielu rodziców postrzega elektronikę jako cudowną „nianię” i „uspokajacz” w jednym, czterolatki nie powinny spędzać czasu przed ekranem. Zalecana „dawka” to nie więcej niż 20 minut dziennie. Optymalne byłoby jednak zredukowanie czasu z telefonem, tabletem czy telewizorem do zera. 

Dlatego pedagodzy, psycholodzy i psychiatrzy stanowczo odradzają gry dla 4-latka na komputer czy gry dla 4-latka na telefon. Takie zabawy mogą być bardzo szkodliwe dla jeszcze nie w pełni rozwiniętego organizmu malucha. Czterolatek grający w gry na komputerze czy telefonie może być narażony m.in. na bóle głowy, wady postawy, wady wzroku, zaburzenia widzenia, stany lękowe, regres mowy, trudności interpersonalne, trudności z zasypianiem, nerwowość, rozdrażnienie, nadpobudliwość, płaczliwość, uzależnienie od komputera. 

Ciekawe interaktywne gry dla 4-latków, gry zręcznościowe czy logiczne są równie, a może bardziej, wciągające niż gry na komputer, telefon czy tablet. W trosce o prawidłowy rozwój dziecka, unikajmy urządzeń elektronicznych tak długo, jak to możliwe.

Przykłady gier dla czterolatka na każdą okazję

Gry dla czterolatków mogą bawić i uczyć. Subiektywnie polecam grę „Mały pociąg” oraz „Grzybobranie” (uwaga na małe grzybki!) i „Wielką księgę gier w bajkowym świecie”. To osobisty ranking mój i moich bliźniaków. 

To oczywiście dopiero początek listy gier dla 4-latków. Jakie gry warto wybrać dla 4-latków? Oto spis kilku fajnych gier i zabaw. 

  • Gry detektywistyczne – jak np. Lisek Urwisek, Zgadnij kto to. To zabawa, w której uczestnicy muszą wytropić podejrzanego albo rozpoznać rysopis poszukiwanej osoby. 
  • Gry przestrzenne – to zabawy, gdzie konieczne jest przesuwanie elementów, ścieżek, labiryntów, aby dotrzeć do celu. Można spotkać tę grę w wielu wariantach, np. „Czerwony kapturek” lub „Camelot”, gdzie przebudowujemy zamek, aby doprowadzić do spotkania księcia i księżniczki. 
  • Fajną grą dla 4-latków, jak i dla starszych dzieci, jest „Pełny kurnik”. To zabawa, w której można zapełnić kurnik jajkami i dorosłymi kurkami. 
  • „Karaluch” to planszówka, jednak będąca zarazem ciekawą grą zręcznościową. Zwycięzcą jest ten, kto pierwszy zagoni karalucha w pułapkę. 
  • W temacie owadów polecaną grą manualną dla 4-latków jest także „Stonoga”. To zabawa bez rywalizacji, polegająca na budowaniu jak najdłuższej stonogi. 
  • Wspaniała gra dla 4-latków to „Doubble”. Na kartach narysowane są różne symbole, mogą to być również ulubieni bajkowi bohaterowie. Gra ćwiczy spostrzegawczość. 
  • Jeśli wciąż masz wątpliwości, jakie gry wybrać dla 4-latka, polecamy „Małpki” czyli wariację wokół klasycznych bierek. 
  • Ciekawą grą zręcznościową dla 4-latków są „Pingwiny na lodzie”. Rozbijanie planszy młoteczkiem, ale tak, by nie zrzucić pingwinka, rozwija zdolności manualne. 
  • Gry logopedyczne dla 4-latka – to doskonały sposób, aby ćwiczyć mowę pod pretekstem zabawy, np. „Wąż logopedyczny” czy „Logo kostki”. Można dobrać zabawę w zależności od tego, z jakimi głoskami dziecko ma problem. 4-latki wkrótce zaczynają roczne przygotowanie szkolne, czyli zerówkę, a więc korekta wad wymowy jest bardzo istotna. Gry logopedyczne można także zaimprowizować. 

Gra logopedyczna stymuluje rozwój mowy, rozwija wyobraźnię, wyrabia umiejętność skupienia uwagi. Ponadto przygotowuje dziecko także do czytania. Dobrze, jeśli wyrazy/rzeczy są tymi występującymi w najbliższym otoczeniu dziecka. Warto jest sięgać po proste wierszyki – wymienia logopedka Kinga Nakielska. 

  • Gry matematyczne dla 4-latka to ciekawa i prosta forma zadań matematycznych. Nauka przez zabawę sprawdza się doskonale! 
  • Gry manualne dla 4-latków to nieśmiertelne kręcące się rybki. Możecie zrobić własny wariant, wycinając wspólnie z papieru rybki lub syrenki, a później łapać je w sieci lub na wędkę. 

Kupując gry dla 4-latków, zwracajmy uwagę na oznaczenia wieku, ale również na zawartość zabawki. Może się zdarzyć, że w gry opisywane jako 6+ z powodzeniem mogą grać już młodsze dzieci, szczególnie z asystą rodzica. Gry, które bawią i uczą, to jedne z najlepszych metod na naukę współpracy i… naukę godzenia się z porażką. Dla rezolutnych 4-latków to często najważniejsza, choć i najtrudniejsza lekcja.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź