Jaki syrop na mokry kaszel dla dzieci będzie najlepszy? Jaki syrop na mokry kaszel dla dzieci będzie najlepszy?/ Adobe Stock

Jaki syrop na mokry kaszel dla dzieci będzie najlepszy?

Syrop na mokry kaszel ułatwia usunięcie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Kaszel produktywny jest wprawdzie pożyteczny, jednak jest również uciążliwy – dlatego warto sięgnąć zarówno po preparaty z apteki, jak i domowe sposoby na mokry kaszel. Jak stosować syrop wykrztuśny dla dzieci?

Spis treści:

Mokry kaszel – jak go rozpoznać?

Odruch kaszlowy ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych. Mokry kaszel, nazywany kaszlem produktywnym, najczęściej pojawia się w następstwie kaszlu suchego. Jego zadaniem jest pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Kaszel mokry może być objawem różnych schorzeń, a plwocina (a dokładniej jej wygląd) pomoże w ustaleniu ich charakteru.

Jak rozpoznać mokry kaszel? Przede wszystkim usłyszymy odrywającą się flegmę. Starsze dziecko ją wykrztusi, młodsze jeszcze tego nie potrafi – będzie ją połykać, co może prowadzić do wymiotów. Kaszel produktywny nie jest gwałtowny, nasila się w godzinach porannych.

Kaszel mokry towarzyszy innym objawom infekcji. To m.in. katar, ból głowy, osłabienie, może pojawić się także stan podgorączkowy lub gorączka.

Mokry kaszel, który pojawia się nagle i nie jest następstwem suchego kaszlu, powinien nas zaalarmować. Może mieć związek z połknięciem przez dziecko ciała obcego, którego organizm próbuje się pozbyć.

O ile sam mokry kaszel jest czymś pożytecznym, czujność powinny wzbudzić:

  • nagły początek (możliwość obecności ciała obcego),
  • nasilenie się objawów,
  • kaszel u noworodka,
  • mokry kaszel utrzymujący się ponad dwa-trzy tygodnie,
  • objawy współistniejące, takie jak duszność, krwioplucie czy utrata masy ciała.

Jak leczyć mokry kaszel u dzieci?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że odruchu kaszlowego nie należy hamować – zależy nam na pozbyciu się zalegającej wydzieliny. Mokry kaszel o podłożu bakteryjnym wymaga podania antybiotyków, w pozostałych przypadkach najczęściej wystarczy dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (rozrzedzamy w ten sposób wydzielinę i ułatwiamy jej usunięcie). W usunięciu wydzieliny pomogą także leki.

Do leczenia mokrego kaszlu wykorzystywane są:

  • leki sekretolityczne (wykrztuśne),
  • mukoregulatory, które normalizują wydzielanie śluzu oraz przywracają prawidłowy skład i ilość wydzieliny,
  • leki mukolityczne, które zmniejszają lepkość wydzieliny,
  • leki mukokinetyczne, które pobudzają transport śluzowo-rzęskowy.

Niektóre leki łączą kilka różnych mechanizmów działania.

Mokry kaszel ma korzystne działanie dla naszego organizmu, jednak warto sprawić, by był mniej uciążliwy. Domowe sposoby na mokry kaszel to:

  • odpowiedni poziom nawilżenia pomieszczeń, w których przebywa dziecko,
  • picie dużej ilości płynów,
  • nebulizacje z soli fizjologicznej,
  • usuwanie wydzieliny z nosa,
  • oklepywanie – dziecko układamy na naszych udach pleckami do góry, głowa powinna być odrobinę niżej (wystarczy, że opuścimy jedno kolano), plecki oklepujemy od dołu do góry, dłonią złożoną w łódeczkę,
  • przyjmowanie pozycji ułatwiającej odkrztuszanie wydzieliny.
Syrop na kaszel dla dzieci - jaki wybrać?

Polecamy

Syrop na kaszel dla dzieci - jaki wybrać?

Kaszel u dziecka najczęściej wywołuje niepokój oraz budzi wątpliwości. Nierzadko brzmi groźnie, pojawia się niepodziewanie, często też nie towarzyszą mu inne objawy, które wskazywałyby na przyczynę kaszlu u dziecka.

Czytaj

Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka będzie najlepszy

W leczeniu mokrego kaszlu nie stosujemy syropów przeciwkaszlowych. Syrop na mokry kaszel dla dzieci to syrop wykrztuśny, który ułatwia pozbycie się wydzieliny. Nie powinnyśmy podawać go na noc (po godzinie 16-17), aby odkrztuszanie nie zakłóciło snu dziecka.

Syrop na mokry kaszel dobierz do wieku dziecka. Substancje czynne wykorzystywane w syropach na kaszel produktywny to np. bromoheksyna (chociaż jest dopuszczona dla dzieci po pierwszym miesiącu życia, wiele preparatów można stosować dopiero u starszych dzieci – ze względu na obecność składników takich jak alkohol) czy ambroksol (powyżej roku). Pamiętaj także, że ziołowe specyfiki – choć mogą wydawać się bezpieczne – zazwyczaj nie są przeznaczone dla najmłodszych (ze względu na wykorzystanie alkoholu czy miodu).

Syrop na kaszel dla rocznego dziecka możesz przygotować w domu – to nic innego jak syrop z cebuli. Składniki potrzebne do najprostszej wersji to jedynie cebula i cukier (lub mód). 

Pamiętaj jednak, że miodu nie można podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia. 

U dzieci poniżej drugiego roku życia podstawą powinno być nawodnienie, nawilżenie śluzówek i zachowanie drożności nosa oraz (jeśli jest konieczne) leczenie przeciwgorączkowe. A i starszym maluchom nie podawaj syropu na mokry kaszel na własną rękę – substancja czynna i mechanizm działania powinny być dobrane do charakteru kaszlu, więc najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Źródła:

  1. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016, 305-321.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź