Jaki prezent dla 4-latka? Jaki prezent dla 4-latka?/ iStock

Jaki prezent dla 4-latka?

Zbliżają się urodziny 4-latka? Już wkrótce święta i nie masz pomysłu na prezent dla 4-latka? Bez obaw! Podpowiemy, jakie są fajne i mądre prezenty dla 4-letnich chłopców i dziewczynek.

Spis treści:

Na jakim etapie rozwoju jest czterolatek?

Czterolatek to już „mały człowiek” – wie, czego chce, jest rozgadany, ma swój gust i dość sprecyzowane zainteresowania. 4-latek jest sprawny fizycznie, dynamiczny i energiczny. Czy to spacer, rowerek czy bieganie – 4-letnie dziecko rusza się chętnie i szybko. 

Jeśli dotychczas rodzice mieli przysłowiowe „oczy dookoła głowy”, to czas, aby rozglądać się jeszcze uważniej. 4-latek lubi skakać, wdrapywać się i niekoniecznie wędrować ustaloną ścieżką. Chwila nieuwagi może oznaczać sus z kanapy lub wejście na parapet. 

Dla 4-latka wszystko jest ciekawe. Dzieci w tym wieku z przyjemnością sięgają po patyki, kasztany i piórka, które spotykają na swojej drodze. Uczestniczą chętnie w pracach domowych. To doskonały moment, aby zaangażować malucha do pomocy w prostych czynnościach. 

Zdolności manualne 4-latków są na coraz wyższym poziomie. Dzięki temu budowle z klocków, nawlekanie koralików, rysunki i wycinanki są na coraz wyższym poziomie. 

Pamiętaj jednak, że dzieci w tym wieku wciąż mają problemy z oszacowaniem ryzyka, niebezpieczeństwa. Mogą źle oceniać odległość czy wysokość. Dlatego trzeba dobrze dobierać zabawki dla 4-latków i stale nadzorować ich aktywność, aby żaden skok nie skończył się kontuzją czy wypadkiem. 

Zauważalne są zmiany na płaszczyźnie emocjonalnej. Czterolatek umie nazywać swoje uczucia. To doskonały moment, aby często werbalizować pochwały (ale nie pochlebstwa).

Jaki prezent wybrać dla czteroletniego chłopca?

Prezent dla 4-latka to nie lada wyzwanie. Co wybrać, aby upominek był ciekawym prezentem dla 4-latka? Najlepsza zabawka to niekoniecznie ta najmodniejsza. Ważne, żeby znaleźć prezenty dla 4-latka mające wymiar edukacyjny. 

Dobrze dobranym upominkiem możemy wesprzeć rozwój dziecka. Fajne prezenty dla 4-latków to te, które rozwijają małą i dużą motorykę, uczą malucha o otaczającym świecie i pozwalają zintegrować się z rodziną czy rówieśnikami we wspólnej zabawie. 

Warto wybrać oryginalny prezent dla 4-latka. Te reklamowane oczywiście budzą entuzjazm, ale… za chwilę pojawią się kolejne reklamy, a w nich kolejne zabawki. Spróbuj postawić na ponadczasowy, idealny prezent dla 4 latka. 

Klocki dla czterolatka

Ciekawy prezent dla 4-latka to zawsze klocki. W tym wieku duplo lub podobne duże klocki są wciąż atrakcyjne. Jednak dzieci coraz chętniej sięgają po klocki lego. Choć jest to mądry prezent dla 4-latka, zachowaj czujność w zabawie małymi elementami. 

Masy plastyczne i kinetyczne

Czy to urodziny, czy Dzień Dziecka, sprawdzą się wszelkiego rodzaju plasteliny, ciastoliny, masy kinetyczne. Wybierz zestaw z foremkami, urządzeniami do wyciskania, formowania i tworzenia różnych kształtów. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które pozwalają stworzyć wszystko – od ciasto linowych posiłków, przez podmorski świat, po krainę dinozaurów z eksplodującym wulkanem. 

Pojazdy i tory jazdy

Jeśli 4-latek jest zafascynowany pojazdami, doskonałym pomysłem są różnego rodzaju pojazdy i jezdnie lub tory do samodzielnej konstrukcji. Mądrym pomysłem dla 4-latka są te konstrukcje, które maluch powinien sam składać. Większość 4-latków jest fanami pojazdów uprzywilejowanych lub z sygnałami – od policji przez straż pożarną po śmieciarkę. Fajne prezenty dla 4-latka to te, w których znajdują się ulubieni bohaterowie, jak np. Zygzak McQueen. Ciekawy prezent dla 4-latka może być też fascynujący dla rodziców, jak np. pociąg, którego tory możecie wspólnie układać,  nim wyślecie swoją ciuchcię w podróż. 

Tablice manipulacyjne

Idealny prezent dla 4-latka to mądrze skomponowana tablica manipulacyjna. Może mieć formę np. warsztatu małego mechanika. Dzieci 4-letnie chętnie bawią się również w naśladowanie dorosłych. Dobry pomysł na prezent dla 4-latka to również zestaw małego lekarza, weterynarza, piekarza, cukiernika czy… rodzica! Niezależnie od płci dziecka laleczka do ubierania i wózek do jej wożenia to fajny prezent dla 4-latka.

Jaki prezent wybrać dla czteroletniej dziewczynki?

Pamiętaj, że czasy, gdy dzielono zabawy i zajęcia na „dziewczęce” i „chłopięce” szczęśliwie minęły. Nie musisz uczyć „małej damy” czynności „kobiecych”. Przeciwnie – pokaż dziewczynce, że świat należy do niej i może być kim chce. 

Jeśli 4-latka lubi lalki, możesz kupić taką, która zajmuje się ciekawą profesją, np. strażaczkę czy pilotkę. Kieruj się również zainteresowaniami malucha. 4 lata to często czas przejścia od dziecinnych zainteresowań do tych bardziej „dorosłych”. Świnkę Peppę mogą zastąpić LOL Surprise. Dlatego zanim wybierzesz prezent dla 4-latki, skonsultuj z rodzicami, jakie gadżety są teraz na topie.

Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka?

Zabawki, które są mądrym pomysłem na prezent dla 4-latka, to te, które sprzyjają rozwojowi dziecka i jego umiejętności. Jeśli masz wątpliwości, co będzie idealnym prezentem dla 4-latka, postaw na uniwersalne materiały plastyczne albo książki interaktywne, pozwalające uruchamiać różne dźwięki, poruszać elementami, bawić się podczas czytania.

– Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jaki prezent wybrać dla 4-letniej dziewczynki czy 4-letniego chłopca. Zależy od tego, co maluch lubi i jaki mamy budżet. Ubranka, nawet z ulubionym bohaterem, rzadko są dobrym pomysłem, bo dla dzieci to proza życia, a nie zabawka zwraca uwagę Kinga Nakielska, mama czterolatki, pedagożka.

Ciekawym prezentem dla 4-latka są przybory do rysowania i malowania, domki do budowania i mebelki do ich urządzania, elementy do samodzielnych konstrukcji. 

– Myślę, że idealny prezent to wszystko to, co rozwija kreatywność. W tym wieku dzieci już fajnie zaczynają tworzyć, kombinować, budować. Dla dziecka, które ma małe rodzeństwo (ale myślę, że nie tylko) sprawdzają się lalki-bobasy. Gdy mama idzie na spacer z wózkiem, to dziecko rusza ze swoim wózkiem. Dzięki temu dziecko staje się empatyczne, uwielbia się zajmować młodszymi, a kącik z lalkami i opieka nad nimi staje się ulubionym miejscem. Dzieci w tym wieku często marzą o zwierzątkach, można więc kupić im interaktywne zwierzaki. Dobrym pomysłem są wszelkie zabawki odtwarzające rzeczywistość. Jeśli myślimy o większym wydatku, dobrym pomysłem jest rower, bo to jest wiek, w którym dzieci przesiadają się z trzykołowych rowerów na cztero- lub nawet już dwukołowe dodaje nasza ekspertka. 

Należy natomiast wystrzegać się prezentów typu tablet, telefon, laptop. Dzieci w tym wieku powinny spędzać czas z dala od ekranu. Postaw na kreatywne zabawy sensoryczne, aby wesprzeć rozwój dziecka, pobudzić jego wyobraźnię i wzniecić ciekawość. To już wkrótce zaprocentuje podczas szkolnej nauki. 

 

O EKSPERTCE: Kinga Nakielska polonistka, logopedka, nauczycielka w Polsce i Wielkiej Brytanii. Współpracuje z portalami parentingowymi i laktacyjnymi, prowadzi tematyczne live’y i moderuje fora. Prywatnie mama dwóch trójjęzycznych córek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź