Jaka kolorowanka dla czterolatka? Jaka kolorowanka dla czterolatka?/ iStock

Jaka kolorowanka dla czterolatka?

Kolorowanie niesie mnóstwo korzyści związanych z rozwojem dziecka. Nawet jeśli nie jest to ulubione jego zajęcie, warto go do niego zachęcać. Jakie zalety płyną z kolorowania i jaka malowanka dla czterolatka będzie najlepsza?

Spis treści:

Kolorowanie – przyjemne z pożytecznym

Kolorowanki są nie tylko wspaniałą zabawą i miłą formą spędzania wolnego czasu. To także niezwykle ważne narzędzie w rozwoju dziecka. Rodzice mają chwilę ciszy i spokoju, a dzieci nie tylko się bawią, ale i rozwijają. Choć większość maluchów lubi kolorować, są też takie, które niechętnie biorą kredki do ręki. Jeśli dziecko nie lubi malować, warto je do tego zachęcić.

Czemu dziecko powinno kolorować?

Korzyści płynących z kolorowania jest całe mnóstwo. 

 • Kolorowanie przygotowuje do pisania. Jest ćwiczeniem sprawności manualnej, rozwija motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców. To właśnie dzięki kolorowaniu maluch ćwiczy jak chwytać kredkę, mazak, a później długopis. 
 • Malowanie pomaga ćwiczyć koncentrację, która wielu dzieciom przychodzi z trudnością. Kolorowanie wymaga skupienia na wykonywanej czynności, precyzji i uwagi. Uczy cierpliwości i staranności. 
 • Kolorowanki ćwiczą koordynację ręka – oko, która jest niezbędna do wykonywania większości codziennych czynności. 
 • Wszelkiego rodzaju prace plastyczne rozwijają wyobraźnię i pobudzają kreatywność. Kolorowanie uczy myślenia, planowania. Warto zachęcać malucha do dorysowywania własnych elementów i tworzenia nowych historii.
 • Rysowanki dla czterolatka są bardzo zróżnicowane, uczą kształtów przedmiotów, zwierząt, kolorów, bo kolorując, dziecko dowiaduje się o otaczającym je świecie. 
 • Malowanie jest świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem i złymi emocjami. Rysunki czterolatka pomagają też w odczytaniu nastroju malucha i dostarczają informacji na temat jego samopoczucia. W sklepach dostępne są specjalne kolorowanki-mandale, czyli rysunki na planie koła, będące swoistą sztuką terapeutyczną. Mandale wymagają od dzieci szczególnej uwagi, wyobraźni, wyciszenia i elastyczności. 
 • Kolorowanie jest doskonałym sposobem na nudę, szczególnie w zimny, deszczowy dzień. Malowanie dostarcza wiele radości i satysfakcji. Wspaniale sprawdza się w poczekalni czy podczas długiej podróży. 
 • Kolorowanie uczy dziecko samodzielnej zabawy, dzięki czemu rodzice zyskują ciszę i chwilę spokoju.

Jakie kolorowanki wybrać dla czterolatka?

By kolorowanka wspierała rozwój dziecka, a jednocześnie stanowiła dobrą zabawę, powinna być dobrana do wieku. Jeśli maluch nie lubi malować, być może kolorowanka została źle dopasowana. Jaka zatem powinna być kolorowanka dla czterolatka? 

Przede wszystkim ciekawa, wciągająca i dostosowana do etapu rozwoju dziecka. Zarówno zbyt prosta, jak i zbyt trudna kolorowanka może zniechęcić. Te dla najmłodszych dzieci zwykle przedstawiają jedną postać, przedmiot o wyraźnie zaznaczonych konturach. Dla czterolatka warto wybierać kolorowanki, które mają więcej szczegółów i są bardziej skomplikowane. Takie, które wymagają większego zaangażowania i wykazania się kreatywnością. 

Co ważne, rodzaj kolorowanki i jej temat powinien być dopasowany do zainteresowań dziecka. Często w książeczkach poza obrazkami umieszczone są zagadki, rebusy, pytania i naklejki, które dodatkowo wzbogacają zabawę. W sklepach znajdują się też wodne kolorowanki z nałożoną już na nie farbą z wodnym pędzelkiem do malowania. W Internecie dostępne są kolorowanki do wydruku.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2