Jak zorganizować dziecku urodziny w przedszkolu? / istock Jak zorganizować dziecku urodziny w przedszkolu? / istock

Jak zorganizować dziecku urodziny w przedszkolu?

My, dorośli, nie zawsze celebrujemy dni, w których stajemy się coraz starsi, ale dla każdego przedszkolaka dzień urodzin to niezwykle ważne wydarzenie! Jak zorganizować idealne urodziny dla dzieci z przedszkola? Animatorka zdradza sekrety udanej dziecięcej imprezy urodzinowej.

Spis treści:

Jak świętować urodziny w przedszkolu

Urodziny w przedszkolu to bardzo ważny moment zarówno dla jubilata, jak i dla wszystkich małych gości. Gdzie zorganizować urodziny dla dzieci z przedszkola? 

 • W domu – maluch jubilat będzie na swoim gruncie. Może pokazać swoje ulubione zabawki. Urodziny w domu mają jednak poważny minus – sprzątanie. Wesoła gromadka kilkulatków może zrobić na prawdę solidny bałagan. 
 • W sali zabaw – to miejsce przeznaczone na imprezki dla kilkuletnich dzieci. Minus to oczywiście koszty, a także nierzadko ograniczenia czasowe. Sale są rezerwowane na określony czas i najczęściej trzeba je opuścić, gdy zabawa najlepiej się rozkręca. 
 • W przedszkolu – w urodzinach może uczestniczyć cała grupa, zgodnie z zasadami współpracy ustalonymi w przedszkolu. Nauczycielki podpowiedzą, co przygotować do przedszkola na urodziny. 

Co zanieść do przedszkola na urodziny

Urodziny dla dzieci z przedszkola to poważna impreza, do której trzeba się dobrze przygotować. Nieodzowne będą: 

 • urodzinowe czapeczki – to oryginalne nakrycie głowy pomaga podkreślić, jak wyjątkowy jest ten dzień;
 • papierowe talerzyki – są praktyczne (nie trzeba zmywać po przyjęciu), a przy tym kolorowe, mogą być z ulubionymi bohaterami z bajek. Każdy rodzic wie, że jedzenie podane we właściwej miseczce czy na ukochanym talerzyku smakuje dzieciom lepiej;
 • drobne przekąski – zaaprobowane przez personel przedszkola. Unikaj cukierków czy niekrojonych winogron, którymi maluchy mogłyby się zakrztusić. Ustal z nauczycielkami, co przynieść do przedszkola na urodziny. Dowiedz się, czy są dzieci na diecie eliminacyjnej, żeby żadne nie było poszkodowane brakiem przysmaku.

Co przygotować do przedszkola na urodziny

Małe dzieci uczą się od dorosłych, jak należy się właściwie zachowywać i co jeść. Dlatego święto naszej pociechy to doskonały moment, żeby zanieść do przedszkola na urodziny zdrowe przekąski. 

Nauczmy dzieci, że świętowanie nie musi oznaczać objadania się. Zmniejszmy nieco ilość cukru w codziennej diecie. Pokażmy, że jedzenie może być smaczne i kolorowe, a jednocześnie zdrowe. 

Must-have na dziecięcych urodzinach to owocowe szaszłyki. Zamiast cukierków można przynieść również owoce, np. mandarynkę lub kawałek arbuza dla każdego dziecka.

Roczek dziecka – jak zorganizować niezapomniane urodziny

Polecamy

Roczek dziecka – jak zorganizować niezapomniane urodziny

Wreszcie nadchodzi ten wyczekiwany dzień – pierwsze urodziny naszej kochanej pociechy! Czy szykować wielkie przyjęcie, na które zaprosimy mnóstwo przyjaciół z dziećmi, babcie, dziadków i ciocie? Czy raczej obejść roczek dziecka, organizując kameralną uroczystość w gronie najbliższych? Decyzja należy do rodziców, ale warto pamiętać, że huczna zabawa może rozdrażnić dziecko i odwrócić uwagę gości od najważniejszego bohatera przyjęcia.

Czytaj

Niespodzianki na urodziny do przedszkola

Jeśli nie wiesz, co zanieść do przedszkola na urodziny, skorzystaj z naszej ściągawki. Dodatkowym urozmaiceniem może być rozdanie drobiazgów dla wszystkich koleżanek i kolegów. 

Dzieci uwielbiają niespodzianki, więc jeśli małe prezenciki będą nie tylko dla jubilata, na pewno sprawi to wszystkim ogromną radość. Doskonałym pomysłem są naklejki lub baloniki dla każdego małego uczestnika urodzinowej imprezki.

Co upiec na urodziny do przedszkola

Jeśli masz chęć, czas i talent, aby coś upiec, musisz uzgodnić z personelem przedszkola, co przygotować do przedszkola na urodziny. Nie zawsze można dostarczać produkty domowej roboty. Wynika to z przepisów sanitarnych. Jeśli sięgniesz po przysmaki z cukierni lub piekarni, pamiętaj o zabraniu i dostarczeniu do przedszkola paragonu i informacji o składzie. 

Jeśli jednak masz zielone światło na ciasta lub ciasteczka, a nie masz pomysłu, co przygotować do przedszkola na urodziny, podpowiadamy:

 • babeczki/muffinki – proste i praktyczne. Nietrudne do zrobienia, za to z wieloma możliwościami dekorowania (a wiadomo, że dzieci „jedzą oczami”). Nie trzeba ich kroić, bo każde dziecko dostanie babeczkę do ręki;
 • domowa pizza – przekąska niesłodka, ale na pewno imprezowa;
 • ciasto – najlepiej lekkie, bez cukru, za to z dodatkiem świeżych owoców. Można postawić również na owocowy tort bez pieczenia, czyli piętrowe ułożenie świeżych owoców. Wygląda oszałamiająco, doskonale smakuje i przede wszystkim stanowi porcję witamin i lekcję zdrowego żywienia.

Jak zorganizować urodziny dla dzieci z przedszkola

Dagmara Żeleźnik, profesjonalna animatorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z maluchami, wymienia atrakcje, które nigdy się nie nudzą i zarazem są bezpieczne.

To, co niezmiennie cieszy się powodzeniem na urodzinach czy innych eventach dla dzieci, to ogromne bańki mydlane. Istotne jest użycie odpowiedniego płynu, aby nie plamił ani nie lepił ubrań. W ostatnim czasie hitem jest zamykanie dzieci w bańce, a także bańki ogniowe i dymne oraz węże z piany. Oczywiście to atrakcje prowadzone przez kompetentną osobę, ze względu na bezpieczeństwo dziecizwraca uwagę Dagmara Żeleźnik.

 – To, co sprawdza się na imprezach dla dzieci, to również wszelkie zabawy ruchowe, zabawy z chustą, zabawy sportowe. Zarówno dzieci, jak i rodzice lubią także brokatowe tatuaże. Maluchom proponujemy również malowanie buziek z wykorzystaniem bezpiecznych dla delikatnej skóry farbek podkreśla animatorka

 

O ekspertce: 

Dagmara Żeleźnik – animatorka, prywatnie mama przedszkolaka. Zauroczona dziećmi i zabawami z nimi. Prowadzi animacje dla dzieci przy każdej pogodzie i na każdej imprezie, w Lublinie, Lubartowie i okolicach. https://www.facebook.com/animkilubartow

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź