Jak wybrać rower dla pięciolatki? Jak wybrać rower dla pięciolatki? / iStock

Jak wybrać rower dla pięciolatki?

Skończenie pięciu lat jest dobrym pretekstem do tego, by podarować dziewczynce pierwszy rower do samodzielnej nauki jazdy. Maluchy w tym wieku mają dużą potrzebę ruchu i eksplorowania świata, dlatego rower jest idealnym pomysłem na prezent. Poniżej dzielimy się wskazówkami, które będą pomocne przy wyborze roweru dla pięcioletniej dziewczynki.

Spis treści:

Jaki powinien być rowerek dla 5-latki?

Jeśli zadamy to pytanie małej dziewczynce, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy odpowiedź, że: różowy, błyszczący, z różnymi dodatkami – wstążkami, stylowym koszyczkiem i obowiązkowo z sygnałem dźwiękowym (np. klaksonem). O ile wygląd roweru jest istotny dla pięciolatki, o tyle my powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. 

Rower dla pięciolatki powinien być dostosowany do jej umiejętności – jedne dzieci w tym wieku mogą już mieć opanowaną jazdę rowerem bez asekuracji, natomiast inne mogą potrzebować wspomagania w postaci kółek bocznych. Jedno jest pewne: dziecko powyżej 5. roku życia powinno mieć już opanowaną koordynację ruchową. Dlatego możemy zdecydować się na rower z doczepianymi kółkami, które będzie można zdemontować, jeśli dziecko opanuje jazdę bez asekuracji.  

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych rowerów dwukołowych lub czterokołowych są rowerki biegowe, które spełnią swoją funkcję, gdy dziecko jest bojaźliwe lub ma problemy z koordynacją ruchową. Rowerek biegowy możemy potraktować jako etap przejściowy przed nauką jazdy na tradycyjnym rowerze. Dzięki tego typu rowerkom dziecko uczy się koordynacji, a także hamowania.

Jak duży rower dla dziecka wybrać?

Istotnym elementem przy wyborze roweru dla dzieci jest wzrost. Tak naprawdę jest on ważniejszy niż wiek, gdyż dzieci w tym samym przedziale wiekowym mogą znacząco różnić się od siebie wzrostem. Zdecydowanie nierekomendowanym rozwiązaniem jest kupowanie roweru na wyrost, z nadzieją, że dziecko pojeździ na nim co najmniej kilka lat i do niego dorośnie. Oprócz wzrostu ważnymi kryteriami przy wyborze roweru dla dziecka jest długość rąk i nóg. 

Przy zakupie roweru dziecięcego dla pięciolatki warto zwrócić uwagę na: 

 • przekrok (długość wewnętrznej strony nóg), 
 • rozmiar kół i ramy, 
 • masę jednośladu. 

Modelem polecanym dla pięciolatków (dzieci w przedziale wzrostu od 95 do 122 cm) jest rower dwu- lub czterokołowy o rozmiarze kół od 14 do 16 cali, dopasowany do przekroku ok. 48 cm. Najlepszym sposobem na wybór roweru dla dziecka jest udanie się do sklepu i sprawdzenie kilku modeli. Dobrze jest przeprowadzić jazdę testową, podczas której można odpowiednio dobrać rower do wzrostu i umiejętności dziecka.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne modele?

Oprócz tego, że rower dla pięciolatki powinien być dobrany do jej wzrostu oraz długości rąk i nóg, to także musi być bezpieczny. Zapewniają to m.in. hamulce – dla małych dzieci rekomendowane są hamulce torpedo, które potocznie nazywane są hamulcami w pedałach. Jest to lepsza opcja, gdyż zmniejsza ryzyko, że dziecko wypadnie przez kierownicę, np. wtedy, gdy gwałtownie zahamuje, używając przedniego hamulca. Ważna jest także waga roweru – powinien być możliwe jak najlżejszy, dlatego też dobry będzie rower z elementami wykonanymi z aluminium. Jednoślady ze stali są znacznie cięższe. 

Istotnym aspektem przy wyborze roweru dla pięciolatki jest komfort jazdy. Wpływ na niego ma m.in. siodełko, które powinno być wykonane z miękkiego materiału. Poza tym warto zwrócić uwagę, czy możemy samodzielnie regulować jego wysokość. Komfort użytkowania i funkcjonalność jednośladu dla dziecka zależy też od odległości kierownicy do siodełka. Odległość ta powinna być taka, by dziecko podczas jazdy mogło zachować wyprostowaną pozycję ciała i by mogło bez trudu hamować i obsługiwać manetki. 

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie roweru dla pięciolatki, np. przerzutki, jest to kwestia indywidualna, uzależniona m.in. od umiejętności dziecka. Jeśli wcześniej jeździło ono na rowerku biegowym, to lepiej wybrać rowerek bez przerzutek, ponieważ mogą one utrudniać naukę jazdy na jednośladzie.

Ile kosztuje rower dla dziecka?

Ceny rowerków dla dzieci wahają się od 400 do nawet 2000 zł. Ceny uzależnione są od marki roweru, jakości materiałów, typów hamulców, wyposażenia dodatkowego etc. Tańszą opcją jest zakup rowerka używanego. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wybrać rower dla dziecka, to najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu i zaufać doradcy. Dobrą praktyką jest przetestowanie kilku rowerów i sprawdzenie, który z nich pasuje najlepiej.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2