Jak wybrać prezent dla 5-latki? / istock Jak wybrać prezent dla 5-latki? / istock

Jak wybrać prezent dla 5-latki?

W dzisiejszych czasach dzieci nie narzekają na brak zabawek. To raczej rodzice mogą narzekać na nadmiar, który szybko przyczynia się do bałaganu w pokoju. Dlatego kupując prezent dla 5-latki, warto postawić na mądrą i rozwijającą zabawkę lub grę. Podpowiemy, jak wybrać.

Spis treści:

Jaki powinien być prezent dla 5-latki?

5-letnie dzieci to już „starszaki” w przedszkolu albo nawet uczniowie „zerówki”. Chętnie się bawią, ale równie chętnie poznają otaczający świat. To wiek, w którym wiedza o dinozaurach, zwierzętach, owadach czy kosmosie może być na naprawdę wysokim poziomie. Nie bez powodu mówi się, że żaden paleontolog nie może równać się z zafiksowanym na dinozaurach 4- czy 5-letnim dzieckiem. 

Prezenty dla 5-latków powinny być rozwijające. Doskonałym pomysłem są prezenty interaktywne dla 5-latek, które bawią i uczą. Prezent dla 5-latki, mający walory edukacyjne, docenią zarówno rodzice, jak i mała obdarowana osoba. Warto postawić na prezenty kreatywne, wymagające pewnego zaangażowania w zabawę, skupienia i pomysłowości. 

Dobre pomysły na prezent dla 5-latki to:

 • klocki lego lub kompatybilne – rozwijają wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne,
 • gry planszowe – angażują całą rodzinę, gwarantują niezapomniane wspólne chwile,
 • książki – to dobry prezent dla 5-latki. Dzieci w tym wieku wciąż lubią zarówno bogato ilustrowane książeczki, jak i te bardziej „dorosłe”, gdzie jest więcej treści niż ilustracji. Wspólne czytanie daje poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, a także sprzyja nauce samodzielnego czytania (niektóre 5-latki już czytają),
 • kolorowanki, książeczki zagadek, labirynty,
 • ciastoliny, plasteliny, piasek kinetyczny, modelina – wszystko to, co można gnieść, formować. Do tego zestaw ciekawych form i mamy fajny prezent dla 5-latki. W niektórych zestawach znajdziemy foremki – literki, co dodatkowo sprzyja nauce czytania i pisania,
 • koraliki do nawlekania, zastawy do robienia biżuterii, zestawy do robienia filcowych ozdób – umiejętności i kreatywność 5-latków są na wysokim poziomie. A samodzielnie wykonane prace do dodatkowy powód do dumy!,
 • materiały plastyczne – duże zestawy z ulubionymi bohaterami są świetnym pomysłem na prezent dla 5-latki,
 • lalki z akcesoriami, domki dla lalek – dla 5-latki to prezent zawsze atrakcyjny. Współczesna Barbie, zgodnie z hasłem „możesz być kim chcesz”, ma różne wymiary i profesje. Możesz znaleźć weterynarkę, strażaczkę, fotografkę,
 • prezenty edukacyjne dla 5-latków– domowe planetarium, gry dla małych odkrywców,
 • puzzle – najlepiej jeśli z ulubioną bohaterką lub bohaterem. Warto dopasować liczbę elementów do możliwości dziecka, aby nie znudziło się ani nie zniechęciło zbytnią łatwością czy trudnością,
 • gry karciane, gry zręcznościowe,
 • akcesoria sportowe, zgodne z zainteresowaniami dziecka (np. rower czy deskorolka – koniecznie z kaskiem i ochraniaczami i we właściwym kolorze).

Odradzane są maskotki – przez rodziców są nazywane „zbieraczami kurzu”. Wyjątek można zrobić dla ważnej dla dziecka kolekcji.

Jak wybrać prezent dla 5-latki?

Jak znaleźć upominek dla 5-latki, który będzie fajny dla dziecka, a jednocześnie będzie mieć wymiar edukacyjny? Jak ucieszyć dziewczynkę, nie znudzić, nie rozczarować, a jednocześnie „nie iść na łatwiznę”, dając pierwszą z brzegu lalkę z kiosku? 

Zadanie nie jest łatwe, bo współczesne 5-latki mają praktycznie wszystko. W dodatku z każdej strony do dzieci dochodzą reklamy, a także informacje od rówieśników o najnowszych gadżetach, kolekcjach i „ultra rzadkich” zabawkach-niespodziankach. 

I nie chodzi bynajmniej o tradycyjne jajka z niespodzianką, ale o LOL Surprise czy jajka Hatchimals, których ceny są wywindowane. A jeśli trafimy niewłaściwą zabawkę w środku – zamiast radości rozpacz murowana. Są też dzieci, które mistrzowsko rozpoznają oryginalne i podrobione zabawki, więc niech cię nie zwiedzie o połowę tańsza wersja z chińskiego sklepu. Oczywiście dla wielu dzieci wciąż wartością jest każda zabawka. Dlatego warto przed zakupem skonsultować pomysł na prezent z rodzicami dziecka. 

Czego NIE dawać 5-latce w prezencie? 

Warto dodać, że dla dzieci pieniądze jeszcze nie są wartością, chociaż wiedzą już, że za nie kupuje się prezenty. Jednak sam banknot, niezależnie od nominału, raczej nie ucieszy 5-latki. Dzieci zwykle nie cieszą się też z prezentów ubraniowych – to przecież proza życia i ubrania dostaje się także bez okazji. 

– O ile to możliwe, zapytajmy rodziców dziecka. Dzieci dość szybko zmieniają swoich ulubionych bohaterów – najpierw jest Peppa, a za moment pokemony. Dobry pomysł to domki, dzieci lubią umieszczanie mebelków, a nawet same robią swoje meble z pudełek. Możemy więc kupić takie elementy, rozwijające kreatywność. Nieśmiertelnie dobrym pomysłem są akcesoria do rysowania i malowania. Mają dość dużą rozpiętość cenową, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrym pomysłem są książeczki, ale zakładam, że rodzice kupują je na co dzień, nie jako prezenty– podpowiada Kinga Nagielska, pedagożka, logopedka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejsze w doborze fajnego prezentu dla 5-latki jest zapewnienie bezpieczeństwa małej użytkowniczce. Dlatego nie zaleca się kupowania z niepewnych źródeł; znane są przypadki używania np. toksycznych farb w zabawkach z chińskich sklepów wysyłkowych. 

Prezent edukacyjny dla 5-latki powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Kupienie prezentu „na zapas”, dla starszych dzieci, może wydawać się praktyczne, ale jeśli dziecko nie będzie mogło od razu skorzystać z prezentu, może poczuć się rozczarowane. 

Fajny upominek dla 5-latki powinien być dopasowany do zainteresowań dziecka. Jeśli kolekcjonuje np. Hatchimals, Enchantimals albo Equestria Girls, można znaleźć brakującą laleczkę do kolekcji. Nie popełnijmy faux pas, kupując z niewłaściwej serii.

Ile wydać na prezent dla 5-latki?

Ceny, za jakie można kupić prezenty dla 5-latki, są zróżnicowane. W zależności od tego, co wybierzemy, można wydać od kilku do kilkuset złotych. Jaka kwota będzie stosowna? Wiele zależy od relacji łączących z dzieckiem i rodzicami. Zbyt drogi prezent może być krępujący i powodować, że rodzice będą się czuli zobowiązani do rewanżu, chociaż nie zawsze ich stać. Dla dzieci pieniądze jeszcze nie mają takiego znaczenia, jak dla dorosłych. Prezent za kilka złotych może być fajniejszy niż ten za kilkaset. 

Wiele zależy również od okazji – jeśli widujemy dziecko regularnie, a prezent ma być formą drobnego upominku przy spotkaniu bez okazji, wystarczy drobiazg. Większymi prezentami można obdarować na urodziny lub w innym wyjątkowym dniu. 

Jeśli nie wiemy, jaki kupić prezent dla 5-latki na urodziny, można zapytać o to zarówno rodzica, jak i dziecko (ale w delikatny sposób, aby dziewczynka nie miała pewności, co otrzyma). I najważniejsze – wspólna rodzinna zabawa to dla 5-latki najlepszy prezent!

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź