Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy w przedszkolu?/fot. Getty Images Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy w przedszkolu?/fot. Getty Images

Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy w przedszkolu?

Bale karnawałowe w przedszkolu są dla dzieci wielką, wyczekaną atrakcją. Oto w salach, w których na co dzień jedzą, bawią się i uczą, mogą wystąpić w najbardziej szalonym przebraniu, jakie sobie wymyślą! Warto przygotować się do balu karnawałowego w przedszkolu, by dzieci mogły czerpać z tego wydarzenia garściami.

Spis treści:

Bal karnawałowy w przedszkolu – jak przebiega?

Kiedy na waszej przedszkolnej tablicy zawiśnie ogłoszenie o balu karnawałowym, z pewnością znajdzie się w nim wszystko, co powinniście wiedzieć: czy będzie poczęstunek, jakie przewidziano atrakcje i jak długo potrwa zabawa. Niektóre bale karnawałowe organizowane są poza przedszkolem i poza godzinami funkcjonowania placówki. Zazwyczaj jednak zabawa trwa w biały dzień.

Na balu karnawałowym nie może zabraknąć wielkiego otwarcia przybranej balowej sali oraz powitania gości. Salę dekoruje się balonami i serpentynami, czasem wcześniej dzieci same wykonują ozdoby z papieru i krepiny. Pierwszym punktem balu karnawałowego w przedszkolu jest uroczyste rozpoczęcie zabawy.

Drugim może być prezentacja strojów dzieci przy muzyce. Aby maluchy poczuły się zauważone, docenione oraz miały pewność, że to ich święto, można zaproponować defiladę, np. parami, wszystkich wróżek, czarodziejów, supermanów i batmanów. To z pewnością przyniesie dzieciom wiele radości.

Na balu karnawałowym nie może też zabraknąć muzyki i poczęstunku. Przy ulubionych piosenkach dzieci mogą tańczyć swobodnie, jak chcą i z kim chcą, ale można też wpleść w to zorganizowane formy zabawy. Z kolei poczęstunek to zazwyczaj słodycze, owoce, chrupki oraz napoje. Czasem zdarza się, że na balu karnawałowym są kanapki lub przekąski na ciepło, a nawet paczki z upominkami, które dzieci dostają po zabawie.

Jak przebrać dziecko na bal karnawałowy?

Pierwszym i najważniejszym punktem przygotowania stroju karnawałowego jest poznanie oczekiwań i marzeń dziecka. To ono powinno zdecydować, za jaką postać chce się przebrać, jakie wybierze kolory i dodatki. Zadaniem rodziców jest koordynacja wykonania stroju.

W sklepach jest bardzo duży wybór strojów karnawałowych dla dzieci, jednak wiele z nich jest niepraktyczna – uszyta ze zbyt grubej tkaniny lub skrojona w taki sposób, że dziecku jest niewygodnie podczas zabawy. Zbyt długie nogawki czy rękawy, guziki zamiast zamków ekspresowych – to może sprawić, że dzieci nie będą czuły się komfortowo. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko będzie potrafiło samodzielnie skorzystać z toalety w stroju oraz czy nie będzie on w jakikolwiek sposób krępował ruchów.

Inspiracji do wyboru stroju karnawałowego można szukać w wypożyczalniach, a także sklepach z odzieżą używaną. Jednak strój na bal można też wykonać samemu. Jeśli w przygotowanie przebrania zaangażujecie się razem, już samo to może okazać się fantastyczną zabawą. Materiały można znaleźć wszędzie! Od pasmanterii, przez sklep papierniczy, aż po wasze domowe zasoby – w końcu nawet z firanki czy prześcieradła można wyczarować piękny i zabawny strój dla dziecka.

Jeśli zaś dziecko ma konkretny pomysł i chce przebrać się np. za dinozaura czy pająka, Internet służy pomocą. Na YouTube nie brakuje filmów i porad jak ze starych ubrań, sznurków i papieru zrobić jedyne w swoim rodzaju przebranie.

Instrukcje do wykonania strojów na bal karnawałowy w sieci bywają zbawienne. Zdarza się, że w natłoku zajęć i obowiązków zapomnimy o przygotowaniu stroju dla dziecka i trzeba zrobić coś tu i teraz. Wówczas ratunkiem jest pomysł w oparciu o to, co mamy w szafie.

Na przykład strój Myszki Miki można wykonać z gładkiej, czarnej koszulki z długim rękawem, skarpetek naciągniętych na buty, czerwonych spodenek i opaski do włosów z przyklejonymi uszami wyciętymi z czarnego sztywnego papieru. Z kolei strój robota można zrobić z maty izolacyjnej lub folii aluminiowej. Wypchane materiałami lub reklamówkami rajstopy sprawdzają się jako macki ośmiornicy lub ogon innego zwierzaka, a zielony foliowy płaszcz przeciwdeszczowy to doskonała baza do zrobienia stroju dinozaura. Detale, jak zęby, kły, uszy i nos można wyciąć z papieru i przykleić lub doszyć. Taki strój ma ogromną wartość – jest niepowtarzalny i całkowicie darmowy.

Zabawy dla dzieci na bal karnawałowy

Popularnym scenariuszem balu karnawałowego są tańce, które animują nauczycielki lub osoba specjalnie do tego celu wyznaczona. Dzieci angażowane są do zabaw przy muzyce, typu „jedzie pociąg z daleka”, labada” czy „kaczuszki”.

Maluchy kochają konkursy, dlatego na balach karnawałowych w przedszkolach często organizowane są skoki w workach, taniec parami z balonem między brzuszkami czy siatkówka balonowa, która polega na odbijaniu balona tak, by nigdy nie upadł na podłogę.

Popularną zabawą na balach karnawałowych są również tańczące krzesła. Krzesełka ustawia się razem na środku sali w kręgu. Jest ich o jedno mniej niż dzieci. Gdy gra muzyka, dzieci tańczą wokół krzeseł, a gdy się zatrzymuje – starają się jak najszybciej usiąść. Ten, kto nie zdąży znaleźć swojego krzesła, odpada, jednak na balu warto nagrodzić wszystkich za wspólną zabawę. 

Dobrze znaną zabawą karnawałową jest też taniec na gazecie. Dzieci dobierają się w pary i tańczą tak, by nie wyjść poza swoją gazetę. Na kolejnych etapach konkursu papier składany jest na pół, więc poziom trudności rośnie, ale śmiechu jest coraz więcej. 

Świetnym konkursem na bal karnawałowy jest przechodzenie pod liną. Każdy uczestnik może to zrobić po swojemu. Pomysłowość dzieci rozbawi całą salę!

Na koniec balu warto zaproponować dzieciom zabawę wyciszającą. Przykładem jednej z nich jest nieskomplikowany tor przeszkód – na sali ustawione są np. plastikowe butelki, a zadaniem dzieci jest poruszanie się w rytm muzyki w taki sposób, nie przewrócić żadnej z nich.

Niektóre przedszkola opisują przebieg balu karnawałowego i publikują na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Czasami sprawozdanie z balu karnawałowego w przedszkolu ma formę fotorelacji, jeśli rodzice wyrażą zgodę na publikację wizerunku dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź