Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? / AdobeStock Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? / AdobeStock

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania?

W ostatnich latach można zaobserwować stale rosnący trend życia w zgodzie z naturą, poszanowaniem środowiska naturalnego, rezygnacją z konsumpcjonizmu na rzecz minimalizmu. Dlatego pijemy przefiltrowaną wodę z kranu, segregujemy odpady i rezygnujemy z jedzenia mięsa. Tych zdrowych nawyków chcemy nauczyć również dzieci, dlatego niektórzy już od najmłodszych lat serwują im posiłki wegetariańskie. Czy jest to dobry sposób żywienia dziecka? Jakie dania przygotowywać? Zapoznaj się z naszymi propozycjami wegetariańskich śniadań do szkoły!

Spis treści:

Czy dieta wegetariańska to dobry pomysł dla dzieci w wieku szkolnym

Dieta bezmięsna u dzieci budzi wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy argumentują, że jest ona niezdrowa i nie zapewnia wszystkich wartościowych substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Warto jednak pamiętać, że obecność mięsa w diecie nie jest wyznacznikiem tego, że jest ona zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Jednakże z całą pewnością do takiego sposobu żywienia należy podejść w nieco bardziej świadomy i zaplanowany sposób, gdyż łatwiej tu o niedobory, zwłaszcza białka, żelaza, wapnia, cynku i witaminy B12. 

Eliminacja mięsa z codziennego jadłospisu wymaga zastąpienia go innymi produktami, zawierającymi sporą dawkę pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka i innych substancji odżywczych. Nieco prościej jest w przypadku fleksitarianizmu, który dopuszcza sporadyczne jedzenie ryb. Popularność diety wegetariańskiej działa zdecydowanie na jej korzyść – obecnie w sklepach dostępnych jest wiele zdrowych i smacznych produktów, które pomagają w komponowaniu codziennej diety wegetariańskiej dla dziecka.

Co twoje dziecko może zyskać dzięki wyeliminowaniu mięsa

Prawidłowa dieta wegetariańska może przynieść wiele korzyści. Stanowi ona świetną formę profilaktyki zdrowotnej, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia otyłości, problemów kardiologicznych i innych chorób cywilizacyjnych. 

Wedle Światowej Organizacji Zdrowia jedzenie mięsa – zwłaszcza czerwonego – znacząco przyczynia się do występowania chorób nowotworowych. Dlatego też zarówno ograniczenie, jak i eliminację mięsa z jadłospisu należy uznać za jedną z form profilaktyki antynowotworowej. 

Warto również pamiętać o tym, że spora część lubianych przez dzieci wyrobów mięsnych – parówek, kiełbasek, wędlin – to produkty wysokoprzetworzone, które zawierają szkodliwe ulepszacze smaku. 

Nie ulega wątpliwości, że w większości przypadków dieta wegetariańska wiąże się ze zwiększonym spożyciem warzyw i owoców, które stanowią drogocenne źródło wielu substancji odżywczych. Dzięki temu w prosty sposób możemy odżywić organizm dziecka, a tym samym wzmocnić jego odporność i odżywić organizm.

Czym możesz zastąpić mięso

Mięso jest źródłem wielu ważnych substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu o pełnowartościowym białku, żelazie, cynku, a także witaminach z grupy B i A. 

Dlatego też w diecie wegetariańskiej dziecka nie powinno zabraknąć zamienników mięsa, które zminimalizują ryzyko potencjalnych niedoborów. Zamiast piersi z indyka bądź z kurczaka można zaserwować dziecku kotlety z nasion roślin strączkowych – fasoli, ciecierzycy lub soczewicy. W 100 g zawierają one 10-19 g białka (dla porównania filet z piersi z kurczaka w 100 g ma aż 31 g białka). 

Świetną alternatywą jest też soja, z której wytwarza się m.in. tofu – można przygotować z niego wiele ciekawych potraw, w tym m.in. tofucznicę, czyli wegańską wariację na temat jajecznicy

W diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć również serów – najlepiej postawić na te długo dojrzewające, gdyż zawierają sporo białka (ok. 25 w 100 g), a do tego są łatwo strawne. Oprócz tego nie należy zapominać o takich warzywach, jak: kalafior, brukselka, szpinak czy kukurydza.

10 pomysłów na warzywa dla dzieci

Polecamy

10 pomysłów na warzywa dla dzieci

Warzywa są bogatym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego też zgodnie z rekomendacją wielu organizacji i towarzystw pediatrycznych w codziennej diecie naszej pociechy nie może ich zabraknąć.

Czytaj

Szybkie śniadania wegetariańskie do szkoły

Śniadanie do szkoły dla dziecka powinno spełniać kilka warunków – musi być zdrowe, smaczne, a przy tym również kompaktowe i łatwe do spożycia. Oprócz tego powinno też dobrze znosić długie – nawet kilkugodzinne – przechowywanie w plecaku. Najlepiej przygotowywać je dla dziecka samodzielnie, gdyż popularne „gotowce” często zawierają sporo szkodliwych ulepszaczy smaku. Oto kilka propozycji śniadań wegetariańskich do szkoły.

Klasyczna kanapka z pastą wegetariańską 

Składniki: bułka (np. grahamka), pasta z ciecierzycy (hummus) lub z suszonych pomidorów, wegańska wędlina sojowa, warzywa: papryka, rukola, ogórek, kiełki rzodkiewki, sos jogurtowo-ziołowy (na bazie jogurtu greckiego)

Sposób przygotowania: bułkę rozkrajamy, smarujemy pastą i układamy na niej plasterki wędliny sojowej i liście rukoli, a także pokrojone w słupki warzywa. Całość posypujemy kiełkami rzodkiewki i polewamy samodzielnie przygotowanym sosem jogurtowo-ziołowym. 

Smoothie warzywno-owocowe 

Składniki: woda (opcjonalnie mleko roślinne lub zielona herbata), płatki owsiane lub sezam, warzywa: szpinak, seler naciowy, natka pietruszki, owoce: kiwi, gruszka, pomarańcza, banan

Sposób przygotowania: wszystkie składniki miksujemy na gładką masę i przelewamy do szczelnie zamykanego pojemnika.

Burger na zimno z kotletem z ciecierzycy

Składniki: bułka maślana, kotlet z ciecierzycy (wcześniej samodzielnie przygotowany), sałata rzymska, pomidor, ogórek, papryka, rzodkiewka, natka pietruszki, sos barbecue (samodzielnie przygotowany)

Sposób przygotowania: bułkę rozkrajamy, smarujemy sosem barbecue, nakładamy sałatę rzymską, kotlet z ciecierzycy oraz pokrojone warzywa; całość posypujemy natką pietruszki.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź