Jak długo dziecko może nie oddawać moczu? Kiedy powinnaś się martwić?\ IStock

Jak długo dziecko może nie oddawać moczu? Kiedy powinnaś się martwić?

Dziecko, które zbyt długo nie chodzi za potrzebą, z pewnością może niepokoić rodziców. Objętość wydalanego moczu jest jednak zależna od wieku dziecka, ilości wypijanych płynów, a także temperatury otoczenia. Kiedy można stwierdzić problemy z oddawaniem moczu u dziecka?

Spis treści:

Jaka jest prawidłowa częstotliwość oddawania moczu u dziecka?

Dziecko w wieku przedszkolnym oddaje mocz średnio od 6 do 8 razy w ciągu dnia, natomiast dzieci nieco starsze od 4 do 6 razy. Warto pamiętać, że częstość oddawania moczu może być związana także z innymi uwarunkowaniami, takimi jak konieczność korzystania z toalet w miejscach publicznych czy też w szkole i przedszkolu. Nie wszystkim dzieciom przychodzi to z łatwością. Zwykle wtedy „nadrabiają” po powrocie do domu. 

Ważna jest także obserwacja dziecka pod kątem ilości wypijanych płynów. Jeżeli maluszek pije więcej niż zwykle, naturalnym jest, że będzie częściej chodził do toalety. Jeżeli natomiast pije mniej, automatycznie zmniejszy się także ilość oddawanego moczu. 

W przypadku niemowląt ocena ilości oddawanego moczu możliwa jest jedynie na podstawie zmienianych pieluszek. Jest to szczególnie ważne w przypadku infekcji przebiegającej z gorączką lub przy biegunce i wymiotach. W przypadku gdy przedłuża się okres, w którym pielucha jest sucha, a niemowlak lub noworodek nie siusia, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Kiedy można stwierdzić problemy z oddawaniem moczu u dziecka?

Jest wiele jednostek chorobowych u dzieci, które przebiegają z nieprawidłowym oddawaniem moczu. Jedną z nich jest moczenie nocne. Dziecko ma prawo oddawać bezwiednie mocz w trakcie snu do 5. roku życia i do tego czasu uznawane jest to za fizjologię. Kiedy moczenie nocne utrzymuje się u starszych dzieci, konieczne jest podjęcie kroków diagnostyczno-terapeutycznych. 

Innym częstym problemem z oddawaniem moczu u dzieci jest nadreaktywność pęcherza moczowego. Dziecko odczuwa silne parcie na pęcherz i oddaje niewielkie objętości moczu przy mikcji lub też ma problem z nietrzymaniem moczu. Związane jest to z nieadekwatnie dużymi skurczami wypieracza w pęcherzu moczowym, podczas gdy znajduje się w nim mała objętość moczu. Nadrekatywność pęcherza jest przypadłością bardzo częstą i według szacunków, na pewnym etapie życia, dotyczyć może nawet 50 proc. dzieci w wieku od 3 do 14 lat. 

Problematyczne są również sytuacje, kiedy dziecko nie oddaje moczu. Jeżeli sytuacja taka przedłuża się, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza.

Nietrzymanie moczu u dzieci

Polecamy

Nietrzymanie moczu u dzieci

Każde dziecko od czasu do czasu popuszcza mocz. Takie niespodzianki zdarzają się z wielu powodów, ale także całkiem przypadkowo. W pewnym wieku dziecka jest to wręcz naturalne. Zdarza się jednak, że nietrzymanie moczu czy moczenie się dziecka to problem zdrowotny.

Czytaj

Dziecko nie oddaje moczu – co zrobić?

W przypadku kiedy dziecko nie oddaje moczu przez cały dzień, przeanalizuj potencjalne przyczyny tego stanu.

  • Zastanów się, czy dziecko nie jest odwodnione i czy nie potrzebuje większej ilości płynów, tak jak ma to miejsce w chorobach przebiegających z wysoką gorączką oraz przy ostrych biegunkach.
  • Zobacz, czy dziecko nie prezentuje innych objawów, takich jak: podwyższona temperatura ciała, zaburzenia neurologiczne lub ból brzuszka.
  • Zapytaj dziecko, czy z jakiegoś powodu zaczęło unikać wizyt w toalecie.

W przypadku przedłużania się takiego stanu lub pogorszenia stanu ogólnego dziecka, konieczna może być wizyta u lekarza lub też udanie się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w celu przeprowadzenia diagnostyki skąpomoczu bądź też bezmoczu u maluszka.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź