Gryzonie domowe dla dzieci – jak je wybrać? Gryzonie domowe dla dzieci – jak je wybrać?/ iStock

Gryzonie domowe dla dzieci – jak je wybrać?

Gryzonie domowe, choć na pozór małe i bezproblemowe, tak jak każde zwierzęta zasługują na uwagę, opiekę i dobre traktowanie. Nie wszystkie będą dobrze czuły się w domu, gdzie są małe dzieci. Czy chomik, świnka morska, królik miniaturka to dobry wybór dla dziecka? Podpowiadamy, jakiego pupila najlepiej wybrać i jak stworzyć mu odpowiednie warunki do życia.

Spis treści:

Gryzoń w domu – czy warto go kupić dziecku?

W każdym domu przychodzi czas, kiedy małe dziecko zaczyna prosić o zwierzątko. Kiedy mamy dom z podwórkiem, wybór często pada na psa. Kiedy jednak mieszkamy w bloku, na dodatek na wyższym piętrze bez windy, sprawa się nieco komplikuje. 

Małe gryzonie domowe ze względu na niewielkie rozmiary i słodki wygląd uznawane są za jedne z odpowiedniejszych zwierząt dla dzieci. Maluchy na widok puchatych, kudłatych małych gryzoni niezwykle szybko się ekscytują, a opieka nad nimi sprawia im wiele radości. Należy jednak pamiętać, że wymaga mnóstwa cierpliwości, wytrwałości i wyrozumiałości. 

Posiadanie zwierzątka niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecka. Uczy odpowiedzialności, empatii i szacunku. Dodatkowo maluchy, które mają stały kontakt ze zwierzęciem, są mniej podatne na alergie.

Jak wybierać gryzonie domowe?

Każde zwierzątko domowe dla dziecka wymaga czasu i opieki, jednak gryzonie są zwierzętami, które w porównaniu z psem czy kotem potrzebują go mniej. To pupile dla osób mieszkających w bloku, które nie mogą sobie pozwolić na posiadanie dużego czworonożnego przyjaciela. 

Gryzonie nie wymagają codziennych spacerów, wybiegania się na powietrzu i są stosunkowo łatwe w hodowli. Tak naprawdę potrzebują klatki, odpowiedniego podłoża, pożywienia i wody. Niektóre z nich ucieszą się z karuzeli, toru przeszkód czy półeczki. 

Choć stereotyp, że gryzonie roznoszą choroby i są wyłącznie szkodnikami, nie jest aktualny, nie zmienia to faktu, że należy kupić je w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Czasami można je nabyć z drugiej ręki lub adoptować, jednak w takim przypadku koniecznie należy sprawdzić źródło ich pochodzenia. 

Jak wybrać gryzonia dla dzieci? Na którego się zdecydować? Najlepszym pomysłem jest zapytanie dziecka i wspólne podjęcie decyzji. Dziewczynka może bać się szczura domowego, a chłopiec być może właśnie o nim marzy. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić wymagania dotyczące opieki nad zwierzęciem. Dzięki temu dowiemy się, czy jesteśmy w stanie mu ją zapewnić i czy nie wyrządzimy krzywdy.

Jakie gryzonie są szczególnie polecane dla dzieci?

  • Chomiki – to buszujący w nocy samotnicy. Kiedy domownicy śpią, one zaczynają zabawę. Stronią od innych przedstawicieli tego samego gatunku, dlatego najlepiej trzymać je pojedynczo. Chomiki są bardzo ruchliwe, lubią się bawić i wyszaleć, dlatego warto kupić im kołowrotek, karuzelę i tunel.
  • Świnki morskie – wyhodowano wiele ras świnek morskich o różnych umaszczeniach i długościach sierści. Choć w niektórych krajach uważane są za jadalne, na naszym kontynencie to zwierzęta domowe dla dzieci. Harcują o zmierzchu i świcie, potrzebują dość dużej klatki. 
  • Króliki miniaturki‒ są jednym z bardziej lubianych domowych zwierzątek. To bardzo energiczne stworzenia, które z jednej strony bardzo lubią się bawić, a z drugiej całkiem sporo śpią. Są delikatne, dlatego należy uważać, by nie zrobić im krzywdy. Ważne, by obok klatki zapewnić królikom chociaż mały wybieg. 
  • Szynszyle – ich miękkie futro i urocze uszy skradły niejedno serce. Te szybkie i energiczne zwierzęta bawią się po zmroku, za dnia najczęściej śpią. Szynszyle uwielbiają gryźć, także meble czy kable. 
  • Myszy i szczury – choć wiele osób nie wyobraża sobie hodowania w domu myszy czy szczura, ich miłośników nie brakuje. To bardzo czyste, inteligentne i mało wymagające zwierzęta, stosunkowo tanie w utrzymaniu. 
  • Myszoskoczki – choć są bardzo aktywne w dzień, w nocy także zdarza im się nie spać. Myszoskoczki są ciekawe świata, lubią się bawić i tupią nóżkami, gdy są zdenerwowane. Często bywają zestresowane i przestraszone.

Jak dbać o zwierzątko w domu?

Gryzonie to na ogół zwierzęta płochliwe, nie przepadają za noszeniem na rękach i przytulaniem, np. chomiki są samotnikami i nie potrzebują towarzystwa. Choć rozmiary gryzoni są niewielkie, mimo wszystko potrzebują przestrzeni do zabawy, miejsca na wypoczynek i wspinaczkę. Należy pamiętać, że nawet zwierząt hodowanych w klatkach nie należy trzymać w nich cały czas. Oczywiste jest, że powinniśmy zapewnić im dostęp do codziennie zmienianej świeżej wody i odpowiedniego jedzenia. 

Gryzonie, które mają futro, należy co jakiś czas wyczesać. Ważne, by zwierzętom zapewnić rozrywkę i miejsce, gdzie będą mogły zaspokoić swoje instynkty i potrzebę ruchu. W celu zbadania stanu zdrowia konieczne będzie wybranie się z pupilem do weterynarza.

    Sprawdź powiązane tematy