Czy wiesz, co na ból zęba u dziecka? Praktyczne i sprawdzone porady / istock Czy wiesz, co na ból zęba u dziecka? Praktyczne i sprawdzone porady / istock

Czy wiesz, co na ból zęba u dziecka? Praktyczne i sprawdzone porady

Ból zęba potrafi być bardzo uciążliwy bez względu na to, ile mamy lat, jednak szczególnie daje się we znaki najmłodszym. Czasami ból pojawia się nagle w nocy i szybka wizyta u stomatologa nie jest możliwa. Co podać dziecku na ból zęba?

Spis treści:

Czym może być spowodowany ból zęba u dziecka?

Niestety, bez względu na to, czy są stałe czy mleczne, zęby mogą powodować dolegliwości bólowe. Nieprawdą jest więc powielany mit, że zęby mleczne nie bolą. Są unerwione tak samo jak zęby stałe i powodują podobne dolegliwości. Z tego też powodu wymagają stałej kontroli stomatologicznej i w razie konieczności odpowiedniego leczenia. Co więcej, często psują się w szybszym tempie niż zęby stałe. U dzieci, podobnie jak u dorosłych, może wystąpić także ból zębów wynikający z ich nadwrażliwości. 

Ból zęba u dziecka spowodowany jest najczęściej próchnicą. Wraz z coraz większą dostępnością i popularnością słodyczy i produktów spożywczych zawierających duże ilości cukru, zęby psują się coraz większej liczbie maluchów. Nie wszyscy rodzice zdają sobie również sprawę z konieczności mycia zębów dziecku od najmłodszych lat. Częstym problemem u małych dzieci jest tzw. próchnica butelkowa związana z przedłużonym karmieniem przy użyciu butelki. 

Poza tym, ból zębów u dzieci może być objawem ząbkowania. Jest to dolegliwość, którą maluszek sygnalizuje poprzez płacz czy wkładanie różnych przedmiotów do jamy ustnej. Postępowanie u dzieci, które ząbkują różni się od tego, gdy dziecko ma już zęby mleczne i skarży się na ból któregoś z nich. 

Jeśli próchnica jest zaawansowana dojść może do rozwoju ropnia w okolicy zęba. W przypadku braku interwencji infekcja może przenieść się drogą krwiopochodną do innych części organizmu malucha. Aby nie dopuszczać do tego typu sytuacji, należy regularnie odwiedzać stomatologa co około pół roku lub częściej.

Ból zęba u dziecka w nocy

Ból zęba ma to do siebie, że często pojawia się zupełnie znienacka, np. w nocy bez żadnych wcześniejszych symptomów. Pulsujący ból pojawiający się nocą może być objawem zapalenia miazgi. Podczas leżenia zwiększa się ciśnienie w tkankach, co wywołuje dolegliwości pochodzące od chorego zęba. Poza tym, leżenie na „chorej stronie” także może powodować większy ból u dziecka. 

Jeśli dolegliwości bólowe są nie do zniesienia lub towarzyszą im niepokojące rodziców inne objawy takie, jak np. wysoka gorączka, konieczna jest pilna wizyta w pogotowiu stomatologicznym lub gabinecie mającym nocny dyżur dentystyczny.

Lakierowanie zębów - czy warto?

Polecamy

Lakierowanie zębów - czy warto?

Lakierowanie zębów to nie to samo, co lakowanie. Warto o tym pamiętać. Podobne brzmienie tych nazw powoduje, że pacjenci często się mylą. Czym różni się lakowanie od lakierowania? Czy warto lakierować zęby dzieciom? Wyjaśniamy.

Czytaj

Co na bolący ząb u dziecka?

Najlepszą metodą na ból zęba u dziecka jest konsultacja stomatologiczna. Nie zawsze jednak jest ona możliwa od razu. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe u dziecka można podać mu leki zawierające w swoim składzie ibuprofen czy paracetamol. Należy jednak pamiętać, że jest to tzw. leczenie objawowe, a nie przyczynowe i nawet po ustaniu lub zmniejszeniu dolegliwości ząb wymaga sprawdzenia przez lekarza stomatologa. Ulgę w bólu zęba, szczególnie, gdy towarzyszy mu obrzęk, może dać przyłożenie do policzka zimnego okładu. Należy jednak robić to, korzystając np. z materiałowej ściereczki, nigdy nie przykładając lodu bezpośrednio do skóry dziecka. Domowe sposoby na ból zęba u dziecka to także płukanie jamy ustnej szałwią lub przyłożenie w bolące miejsce goździków. 

Bez względu na to, czy ból zęba u dziecka pojawia się nieregularnie i nie utrudnia mu codziennego funkcjonowania, czy też jest nie do zniesienia, zawsze wymaga wizyty w gabinecie stomatologa. Wśród najmłodszych bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka, aby nie doprowadzić do rozwoju próchnicy i uciążliwych dolegliwości.

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź