Co zrobić, jak dziecko nie dostanie się do przedszkola? Co zrobić, jak dziecko nie dostanie się do przedszkola?/ fot. AdobeStock

Co zrobić, jak dziecko nie dostanie się do przedszkola?

Rekrutacja do publicznych przedszkoli startuje z początkiem marca. Prawo do miejsca przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom. Wyniki rekrutacji i listy przyjętych dzieci z reguły poznajemy w maju. Dobrze, jeśli miejsc wystarczy dla wszystkich chętnych. Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko nie dostało się do przedszkola?

Spis treści:

Jak zapisać dziecko do przedszkola

Do przedszkola mogą zapisać dziecko tylko i wyłącznie jego rodzice albo opiekunowie prawni. Terminy rekrutacji znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast lub gmin. Jeśli chcemy zapisać dziecko do przedszkola w miejscu innym niż miejsce zameldowania, musimy liczyć się z odmową przyjęcia. W pierwszej kolejności przedszkola przyjmują bowiem dzieci zameldowane na terenie swojej gminy. Jeśli po zakończeniu rekrutacji zostaną jeszcze wolne miejsca, przedszkole może przyjąć dzieci z innej gminy. Przed zapisaniem dziecka do przedszkola, warto:

 • wybrać przedszkole publiczne, które nam odpowiada;
 • skontaktować się z wybraną placówką i dowiedzieć się, kiedy rozpoczyna ona rekrutację oraz czy prowadzi ją przez internet;
 • jeśli dane przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet, musimy je odwiedzić, wziąć wniosek o przyjęcie dziecka, wypełnić go i złożyć w placówce;
 • jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez internet, wchodzimy na stronę internetową urzędu miasta lub gminy, rejestrujemy się na platformie rekrutacyjnej, wypełniamy formularz i wskazujemy przedszkole (spośród wszystkich prowadzących rekrutację placówek w danej gminie), do którego chcemy zapisać dziecko. Warto wybrać kilka miejsc (maksymalnie trzy), pamiętając o odpowiedniej kolejności zaznaczania – jako pierwsze wskazujemy to, na którym najbardziej nam zależy. Jeśli nasze dziecko nie dostanie się do pierwszego z nich, istnieje możliwość, że dostanie się do drugiego lub trzeciego w rekrutacji uzupełniającej.

Gdy dziecko zakwalifikuje się do przedszkola, musimy potwierdzić swoje zgłoszenie, dostarczyć dodatkowe dokumenty (jeśli są potrzebne) i podpisać umowę.

Kiedy można zapisać dziecko do przedszkola

O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina, która publikuje listę biorących udział w rekrutacji placówek, liczbę wolnych miejsc oraz sposób rekrutacji. Dokładnych informacji trzeba więc szukać albo tam, albo na stronach internetowych wybranej przez nas placówki. Jeśli nasze dziecko kontynuuje edukację przedszkolną w tym samym przedszkolu, składamy stosowną deklarację. Jeśli chcemy zmienić placówkę albo zapisać malca pierwszy raz, weźmiemy udział w procesie rekrutacji, którego wyniki mogą być różne. Trzeba liczyć się z sytuacją, w której dziecko nie dostanie się do wybranego przedszkola. Co wówczas?

Dziecko nie dostało się do przedszkola – co zrobić

Dzieci, które mają sześć lat, muszą chodzić do zerówki. Dlatego możesz mieć pewność, że urząd gminy lub miasta zapewni miejsce dla twojego sześciolatka w przedszkolu albo oddziale szkolnym. Gdy jednak nasze młodsze dziecko nie dostanie się do przedszkola, warto pamiętać, że:

 • możemy złożyć u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Robimy to najpóźniej siedem dni od otrzymania informacji. Jeśli dyrektor odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możemy złożyć skargę do sądu administracyjnego;
 • możemy wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. W tym celu musimy sprawdzić, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Przedszkole profilowane - czy warto takie wybrać?

Polecamy

Przedszkole profilowane - czy warto takie wybrać?

Językowe, leśne, a może według jakiejś metody wychowawczej? Przedszkola profilowane coraz częściej oferują swoje usługi. Czym różni się przedszkole profilowane od „normalnego”? Czy warto posłać dziecko do przedszkola profilowanego? I wreszcie – ile takie przedszkole kosztuje? Sprawdzamy.

Czytaj

Jak zwiększyć szanse na dostanie się dziecka do przedszkola

Kryteria rekrutacji do przedszkoli zawarte są zarówno w ustawie o prawie oświatowym, jak i uchwałach poszczególnych gmin. W pierwszej kolejności do przedszkola dostają się:

 • dzieci z rodzin wielodzietnych,
 • dzieci z niepełnosprawnością,
 • dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnościami,
 • dzieci, które wychowuje tylko jedno z rodziców,
 • dzieci, które wychowują się w rodzinie zastępczej,
 • dzieci pracujących zawodowo rodziców.

Każda gmina może też ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych. Najlepiej sprawdzić w swojej gminie, jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź