Choroby skóry u dzieci – czy są groźne?/fot. iStock Choroby skóry u dzieci – czy są groźne?/fot. iStock

Choroby skóry u dzieci – czy są groźne?

Choroby skóry u dzieci to temat niezwykle powszechny. Niekiedy zmiany na skórze maluszka mogą swoim wyglądem bardzo zaniepokoić rodziców, a jemu samemu skutecznie utrudniać codzienne poznawanie świata. Jakie są najczęstsze choroby skóry u dzieci? Co zrobić, jeśli podejrzewasz chorobę skóry u dziecka?

Spis treści:

Najczęstsze choroby skóry u dziecka

Choroby skóry u dzieci to stosunkowo częsty problem. Niemal każdy maluszek chociaż raz w życiu miał taki problem. W takich chwilach należy koniecznie udać się do lekarza, aby ocenił zmiany i wskazał ewentualne leczenie. Do najczęstszych chorób skóry w przypadku dzieci zalicza się: 

  • infekcje wirusowe, np. ospę wietrzną,
  • infekcje bakteryjne np. gronkowcowe zapalenie skóry,
  • alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
  • pieluszkowe zapalenie skóry,
  • pokrzywkę,
  • grzybicze zapalenie skóry.

Każda z wymienionych wyżej chorób ma swoje specyficzne objawy, dlatego też warto bardzo uważnie przyglądać się skórze dziecka, a także innym objawom takim, jak: pogorszenie samopoczucia czy gorączka.

Jak rozpoznać choroby skóry u dzieci?

Każda choroba skóry u dzieci ma inny przebieg, a objawy pozwalają je od siebie odróżnić. Bardzo charakterystyczny dla każdej z nich jest tzw. wykwit, czyli inaczej zmiana, która pojawiła się na skórze. 

W przypadku ospy wietrznej na samym początku choroby zmiany maja charakter zaczerwienionych plamek, które w dość krótkim czasie zmieniają się w małe grudki, a następnie w wypełnione surowicą pęcherze. Oprócz tego u dziecka możesz zauważyć pogorszenie samopoczucia, gorączkę, a także  bardzo nasilone swędzenie. W przypadku infekcji gronkowcowej zmiany mają charakter miodowożółtych strupów, które mogą lokalizować się np. wokół ust dziecka i przypominać zajady. 

Przy alergicznym wyprysku kontaktowym najczęstszym objawem jest pojawienie się czerwonych  grudek, jednak zmiana skórna może mieć również charakter nadżerki czy pęcherzyka. Z reguły towarzyszy jej świąd oraz pieczenie. Alergiczny wyprysk pojawia się z reguły dopiero po 24-48 godzinach od kontaktu z przedmiotem go wywołującym. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która bardzo często występuje wraz z innymi alergiami. W zależności od wieku lokalizuje się w różnych okolicach ciała. W przypadku małych dzieci zmiany znajdują się najczęściej na twarzy i owłosionej skórze głowy. U starszych dzieci typowymi miejscami są zgięcia kolanowe oraz łokciowe, a także nadgarstki. 

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób skóry wieku niemowlęcego. Dotyka z reguły dzieci między 7. a 12. miesiącem życia. Zmiany mają charakter rumienia, grudek, pęcherzyków, a nawet nadżerek. Lokalizują się jedynie w miejscach, w których skóra ma kontakt z pieluszką. Na jej pojawienie się wpływa wiele czynników, takich jak wilgoć, pocieranie pieluszki o skórę czy też niewystarczająca higiena tej okolicy. 

Omówienie w krótki sposób wszystkich potencjalnych chorób skóry u dziecka w jednym artykule jest niezwykle trudne. Pamiętaj jednak, że jeżeli na skórze twojego dziecka pojawią się zmiany skórne w jakiejkolwiek postaci, które cię zaniepokoją, zgłoś się ze swoim dzieckiem do lekarza pediatry.

Zagrożenia związane z nieleczeniem chorób skóry u dzieci

Choć wydawać się może, że choroby skóry nie są tak niebezpieczne dla dziecka jak te, które dotykają układu pokarmowego czy też oddechowego, zaniedbanie ich leczenia może skończyć się dla maluszka źle. Nieleczone zmiany skórne zawsze niosą potencjalne ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Jest to związane z faktem, że uszkodzona skóra nie jest w stanie odpowiednio chronić organizmu przed drobnoustrojami z zewnątrz. 

Nieleczone choroby skóry u dziecka to także ogromny dyskomfort dla maluszka. Bardzo często wszelkiego rodzaju pęcherzom, grudkom czy wypryskom towarzyszy znaczny świąd, a w niektórych przypadkach również uczucie pieczenia. Jest to bardzo duże utrudnienie dla dziecka, które skutecznie przeszkadza mu w odkrywaniu świata. 

Niektóre z chorób skóry wywoływane przez wirusy niosą potencjalne powikłania, jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia. Mogą one przebiegać z wysoką gorączką, która sama w sobie potrafi być niekiedy zagrożeniem dla maluszka. Choroby wirusowe dotykające skóry dziecka to także ryzyko wystąpienia powikłań związanych np. z układem nerwowym maluszka, jak ma to miejsce w przypadku ospy wietrznej.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz chorobę skóry u dziecka?

Jeżeli podejrzewasz chorobę skóry u swojego dziecka, koniecznie zgłoś się do lekarza pediatry. Niektóre niebezpieczne choroby, takie jak np. meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, na wczesnym etapie objawiają się właśnie zmianami skórnymi. Oprócz obserwacji skóry dziecka pamiętaj również, aby ocenić jego stan ogólny. Jeżeli dziecko nie zmieniło swojego zachowania, nie ma gorączki oraz sprawia ogólne wrażenie zdrowego, wizyta u lekarza nie musi odbyć się tego samego dnia. Jeżeli jednak widzisz, że dziecko zachowuje się inaczej, lepiej dmuchać na zimne i udać się jak najszybciej do pediatry. 

Pamiętaj również, aby nie stosować na własną rękę żadnych preparatów na skórę dziecka, gdyż wiele z dostępnych bez recepty środków zawiera substancje, które niekoniecznie musza pomóc dziecku. Pediatra z pewnością udzieli ci fachowej porady i przepisze wszelkie potrzebne maluszkowi leki. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź