dziecko na plaży Jak chronić dziecko przed upałem? / iStock

Jak chronić dziecko przed upałem?

Upały bywają uciążliwe. Męczymy się szybciej, pocimy się i zasycha nam w ustach. Jest to dla nas lada wyzwanie, aby być aktywnym i pełnym sił, gdy temperatura przekracza 30 stopni. Dorosłym sprawia to trudność. A dzieciom? Czy wiesz, o czym należy pamiętać, aby zadbać o ich komfort? 

Spis treści:

Jak chronić dziecko przed upalem: jedna warstwa mniej

Opatulanie dzieci po czubek nosa to niemal nasza cecha narodowa, a maluch ubrany za ciepło przegrzewa się błyskawicznie, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba. Podstawowa zasada, kiedy jest naprawdę ciepło, to jedna warstwa mniej. Nawet gdyby ta jedna okazała się jedyną. Tak, tak – bobas w samej pieluszce, położony w cieniu w miejscu bez przeciągów będzie czuł się komfortowo. A jeśli ubranko, to najlepiej z naturalnej przewiewnej tkaniny w jasnym kolorze.

 

Maluch i upały: czapki z głów

Ochrona przeciwsłoneczna i zabezpieczenie głowy przed udarem to bardzo ważna rzecz, ale jeśli maluch nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni, nie ma co gotować główki pod czapeczką, kapeluszem czy chustką. Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlaczego więc go nie wypuścić?

 

Ochrona dziecka przed upałem: ruch powietrza

Stojące powietrze, bez najmniejszego drgnięcia, jest szczególnie uciążliwe w pomieszczeniach. Dzieci pocą się na potęgę, spocone – denerwują, a emocje podnoszą temperaturę ciała. Błędne koło. Wystarczy elektryczny wiatrak (bezpieczniejszy od klimatyzatora, bo tylko miesza powietrze, a nie je chłodzi), żeby zrobiło się przyjemniej.

 

Dziecko kontra upał: osłona okna

Dobrym sposobem na schłodzenie pomieszczenia, zwłaszcza gdy na zewnątrz upał i pełne słońce, jest powieszenie w oknie zmoczonego w wodzie prześcieradła. Raz, że osłoni od gorących promieni, dwa – parująca woda utworzy delikatną mgiełkę i łagodnie obniży temperaturę w pokoju.

 

Jak chronić dziecko przed gorącem: chłodna kąpiel

Zanurzyć się w letniej wodzie! Taka kąpiel odświeża, orzeźwia i obniża temperaturę ciała. Ważne, żeby woda nie była zimna, a jedynie chłodniejsza od tej, w jakiej dzieci kąpią się zazwyczaj. Gdy schodzenie w kąpieli jest niemożliwe, podobny efekt da zawinięcie malucha na chwilę w wilgotną tkaninę – np. ręcznik lub tetrową pieluchę.

 

Upały a dziecko: nawadnianie

W gorące dni nie tylko dzieci, ale bezwzględnie wszyscy powinni pić zdecydowanie więcej. Organizm, żeby się schłodzić, intensywnie się poci i utracone płyny muszą być uzupełniane. Dzieciom najlepiej podawać wodę, może nie z lodówki, a w temperaturze pokojowej. Po słodkim pić chce się jeszcze bardziej.

 

Jak chronić malucha przed upałem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajcie, żeby podczas upałów wychodzić z dziećmi na zewnątrz w godzinach, gdy słońce nie operuje tak mocno – czyli najlepiej rano do 8.00 lub 9.00 i późnym popołudniem, po 18.00. Dopiero wtedy, zamiast się męczyć, naprawdę skorzystacie z pięknej pogody.

 

Checklista: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź