Bezpieczne pierwsze kroki w internecie Bezpieczne pierwsze kroki w internecie / iStock

Bezpieczne pierwsze kroki w internecie

Spis treści:

Maluch, który ledwie potrafi utrzymać się na nogach, a już sprawnie posługuje się tabletem, to coraz częstszy widok. Dlatego wizja kilkulatka surfującego po internecie wcale nie jest wizją z kosmosu. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo w świecie online?

Pierwsze kroki w internecie – dzieci uczą się ich coraz wcześniej!

To już? Tak, bywa że już zaawansowany przedszkolak mniej lub bardziej świadomie zagląda do internetu. Drugo- czy trzecioklasista w sieci będzie szukał informacji potrzebnych do szkoły, ale nie ma się co oszukiwać – głównie będzie szukał tam gier, zdjęć swoich idoli i kontaktu z rówieśnikami. O ile na konta na portalach społecznościowych przyjdzie jeszcze czas, internet może być źródłem wiedzy i rozrywki. Ważne, żeby dzieci wiedziały, jak z niego umiejętnie korzystać.

Pierwsze kroki w internecie – jakie zasady bezpieczeństwa zastosować?

Szlaban na surfowanie do końca podstawówki najlepszym środkiem bezpieczeństwa? Niewykonalne. Jeśli nie w domu, dzieci zetkną się ze wszystkimi pokusami netu u kolegów albo, dzięki smartfonom, na podwórku. Najlepiej więc będzie, żeby pierwsze kroki w wirtualnym świecie stawiały w towarzystwie rodziców. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

 1. Do komputera siadajcie razem. Jeśli maluch zostaje przed ekranem sam, warto ustawić urządzenie w takim miejscu, z którego będzie dobrze widoczne dla dorosłych. Zamknięty pokój dziecięcy nie jest najlepszym pomysłem na początki surfowania po sieci.
 2. Ustalcie limit czasu spędzanego przed ekranem. Ciężko się oderwać? W egzekwowaniu ustaleń może pomóc program, który w odpowiedniej chwili zablokuje dostęp do internetu.
 3. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować dzieci – wirtualną encyklopedię, portal z grami adekwatnymi do wieku malucha, program do nauki języka… Zaznaczcie wyraźnie, co dziecku w sieci wolno, a czego nie. Każda nowa aktywność powinna być skonsultowana z dorosłym.
 4. Czujne rodzicielskie oko ponad wszystko, ale nie zaszkodzą też aplikacje blokujące niewłaściwe dla dzieci treści czy dostęp do określonych stron.
 5. Wymóg zalogowania się na stronie, np. z grami, to dobra okazja do rozmowy o bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy na logowanie pozwolicie, czy też nie, maluch powinien wiedzieć, jakich danych nie wolno mu podawać, jakich zdjęć i komu nie wysyłać, jakich materiałów nie ściągać i wypełnienie każdego formularza konsultować z dorosłym.
 6. Podobnie jak omawiacie zasady zachowania na placu zabaw czy w parku, przegadajcie kwestie reagowania na zaczepki obcych w sieci.
 7. Kilkulatek jest bezkrytyczny i przyjmuje wszystko za dobrą monetę. Powinien wiedzieć, że nie każda informacja znaleziona na stronach www jest wiarygodna. Internet to ogromne źródło wiedzy, ale też ogromny śmietnik. Umiejętność poruszania się w tym świecie wymaga wprawy. Pokaż maluchowi kilka stron godnych zaufania i na początek tego się trzymajcie.
 8. Nie strasz i nie krytykuj. Tylko wtedy dziecko z każdą wątpliwością przyjdzie do ciebie.  Czasem kilkulatek znajdzie się na niedozwolonej stronie zupełnie przypadkowo. Dobrze, żeby miał z kim pogadać o tym, co go zaniepokoiło.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2