Mama i dziecko Mama i dziecko/ Zdjęcie: iStock

Kiedy z dzieckiem do dentysty wybrać się pierwszy raz? Dentysta Michał Kaczmarek wyjaśnia, a Zdrowa Buzia edukuje w kolejnym filmiku

Spis treści:

Kiedy po raz pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Profilaktycznie, przed pojawieniem się pierwszej próchnicy czy dopiero wówczas, gdy pojawi się ból? Lekarz dentysta Michał Kaczmarek wyjaśnia, a Zdrowa Buzia publikuje kolejny filmik, w którym przygotowuje dzieciaki do wizyty u dentysty. 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

„Według większości autorów i badaczy, pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć między 6, a 12 miesiącem życia, czyli w okresie, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u naszego dziecka. Według AAP (American Academy of Pediatrics) pierwsza wizyta u dzieci narażonych na próchnicę wczesną powinna się odbyć przed ukończeniem pierwszego roku życia”, pisze na swoim profilu na Instagramie lekarz dentysta Michał Kaczmarek.

Czy to nie za wcześnie? Dentysta wyjaśnia, że wczesna profilaktyka jest potrzebna. Dziecko powinno przyzwyczaić się do gabinetu stomatologicznego, aby w razie bólu i innych dolegliwości nie bało się zarówno wizyty, jak i lekarza.

Pierwsza wizyta u dentysty ze Zdrową Buzią

Wizyty u dentysty często wzbudzają strach i przerażenie. Wśród wielu dorosłych wciąż pozostają przykre wspomnienia z dzieciństwa z bolesnych wizyt u stomatologa. Jaka na to rada? Zdrowa Buzia, czyli Aleksandra Burczyńska, stworzyła serię filmików, które mają przyzwyczaić i przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Edukuje i bawi w przystępny dla dzieci sposób, przez co, dziecko zamiast obaw i strachu, dokładnie wie, dlaczego znalazło się na fotelu stomatologicznym.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to również ważna wizyta informacyjna dla rodziców. Powinna być źródłem wiedzy na temat doboru pasty i szczoteczki do zębów, jakich pokarmów w diecie dziecka unikać, a także na temat upadków. Dodatkowo rodzice powinni przyzwyczajać dziecko do regularnych wizyt oraz dbania o zdrowie jamy ustnej.

    Sprawdź powiązane tematy