gorączkujący niemowlak Jak zbić gorączkę u niemowlaka? / iStock

Jak zbić gorączkę u niemowlaka?

Choroby dzieci to prawdziwy koszmar. Gdy niemowlę ma podwyższoną temperaturę, rodzice szukają różnych sposobów, jak zmniejszyć jego dolegliwości. Jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę? Kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza?

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę dziecku?

Żeby wiedzieć, jak zbić gorączkę u niemowlaka, przede wszystkim trzeba ustalić, czy maluch faktycznie gorączkuje i jak wysoka jest temperatura u dziecka.

Jak mierzyć temperaturę małemu dziecku? Zaczynamy więc od zaopatrzenia się w termometr. Do wyboru mamy następujące rodzaje termometrów:

  • termometry bezdotykowe, czyli mierzące temperaturę ciała bez potrzeby kontaktu z ciałem,
  • termometry dotykowe, które dokonują pomiaru temperatury po kontakcie z ciałem przez określony dla danego typu termometru czas.

Dawniej często wykorzystywano termometry lekarskie rtęciowe. Współcześnie są one wycofane na terenie Unii Europejskiej z uwagi na szkodliwość rtęci. Spotyka się termometry cieczowe np. z galinstanem. W większości w obiegu są jednak termometry lekarskie elektroniczne. Niekiedy temperaturę mierzy się również paskami ciekłokrystalicznymi.

Gdzie można zmierzyć temperaturę niemowlęciu? W zależności od rodzaju termometru, umieszcza się go w różnych miejscach ciała.

  • W uchu – w tym celu wykorzystuje się termometr ze specjalną końcówką i jednorazową nakładką, wymienianą po każdym użyciu,
  • pod pachą,
  • w odbycie,
  • W przypadku termometrów bezdotykowych, załączana jest do nich instrukcja, z jakiej odległości dokonuje się pomiaru oraz w którym miejscu ciała – czy na skroni, czy na czole W razie nieprawidłowego użycia termometru, pomiar może być niezgodny z rzeczywistością.

Kiedy ustalimy, że temperatura jest rzeczywiście podwyższona, wówczas można zdecydować o podjęciu kroków, żeby ją obniżyć. W tym celu warto wiedzieć, kiedy można mówić o gorączce u niemowlaka.

 

Kiedy możemy mówić o gorączce?

Temperatura ciała u zdrowych osób to 36,6 stopnia Celsjusza. Jeśli termometr regularnie pokazuje niższą lub wyższą temperaturę (np. 35 stopni Celsjusza lub stale 37) zweryfikuj to za pomocą innego urządzenia – być może możemy mówić o wadliwej kalibracji urządzenia.

Na prawidłowy pomiar może wpływać m.in.

  • nieprawidłowe przechowywanie termometru (w zbyt ciepłym lub zbyt wilgotnym miejscu),
  • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, gdzie dokonuje się pomiaru,
  • duża różnica temperatur między miejscem, w którym przechowywano termometr, a miejscem, gdzie wykonano pomiar, a także inne czynniki.

Od ilu stopni można mówić o gorączce u dziecka? Gdy ustalimy, że bezwzględnie można mówić o temperaturze przekraczającej „zdrowe” 36,6 stopnia, warto wprowadzić rozróżnienie, kiedy można mówić o gorączce, a kiedy o stanie podgorączkowym.

  • Stan podgorączkowy = ciepłota ciała w przedziale 37-38 stopni Celsjusza.
  • Gorączka umiarkowana = ciepłota ciała w przedziale 38-39 stopni Celsjusza.
  • Wysoka gorączka = ciepłota ciała przekraczająca 39 stopni Celsjusza.

 

 Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?

Jeśli nie wiesz, co robić, gdy dziecko gorączkuje, podpowiadamy.

  • Sprawdź, jaką dziecko ma temperaturę i czy utrzymuje się ona na jednym poziomie, rośnie, czy spada.
  • Oceń realne samopoczucie i stan zdrowia dziecka – czy zachowuje się normalnie, czy skarży na inne dolegliwości poza podwyższoną temperaturą?
  • Jeśli dziecko narzeka na ból brzucha lub silny ból głowy, gorączce towarzyszą wymioty, biegunka, wysypka, pojawiają się drgawki lub cokolwiek cię niepokoi – nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdyż wysoka temperatura może być objawem stanów zapalnych np. w jamie brzusznej (np. wyrostek robaczkowy).
  • Jeśli poza podwyższoną temperaturą nie dzieje się nic niepokojącego: zapewnij dziecku spokój, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (niezbyt wysoką, aby dodatkowo nie dogrzewać gorączkującego dziecka, ale też nie nazbyt niską), odpowiednią ilość płynów, które są łatwo wytracane przy gorączce. Otul malucha, ale pilnując, aby nie doszło do przegrzania.

 

Domowe sposoby na gorączkę

Zanim podasz dziecku farmaceutyki obniżające temperaturę, możesz spróbować w naturalny sposób obniżyć temperaturę ciała malucha. Jak naturalnie zbić gorączkę u niemowlaka?

  • Nałożyć na kark, czoło i brzuch zimne okłady.
  • Ulgę mogą przynieść także kąpiele w temperaturze niższej od temperatury ciała o 2 stopnie.
  • Żeby zbić gorączkę u niemowląt i małych dzieci można zastosować również napoje o właściwościach przeciwgorączkowych.
  1. herbatka z lipy,
  2. herbatka lub syrop z malin,
  3. herbatka lub syrop  z jeżyn,
  4. herbata lub syrop z czarnego bzu,
  5. gorące mleko z miodem i czosnkiem (można podać dzieciom po ukończeniu co najmniej roku).

Należy również uwzględnić dietę dziecka (czy proponowane preparaty są odpowiednie dla malucha w tym wieku, czy nie powodują alergii pokarmowych itd.)

 

Jakie leki na gorączkę? Kiedy do lekarza?

Gorączka u dziecka to problem zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Jak zbić gorączkę u niemowlaka? I – przede wszystkim – kiedy, czyli od jakiej temperatury zbijać gorączkę u niemowląt?

  • Na gorączkę można podawać niemowlętom leki przeciwgorączkowe odpowiednie dla wieku dziecka. Zwróć uwagę na to, że te preparaty są w lekach o różnych nazwach handlowych. Mogą się różnić stężeniem substancji aktywnej. Stosuj się zawsze do instrukcji, dawkując leki zgodnie z masą ciała dziecka.
  • Niemowlę może przyjmować leki przeciwgorączkowe doustnie lub doodbytniczo (czopki). W tym przypadku musisz sprawdzić zawartość pieluchy, czy czopek nie został wydalony po podaniu.
  • Chociaż uważa się, że droga doodbytnicza jest skuteczniejsza w zakresie podawania leków, są niekiedy dzieci, które nieprawidłowo absorbują czopki. Jeśli temperatura nie spadnie w określonym czasie, spróbuj podać drogą doustną leki (po odczekaniu, aby nie przedawkować).
  • Temperaturę zbijaj powyżej 38-38,5 stopni gorączki.
  • Kiedy iść do lekarza z gorączką u dziecka? Pomocy medycznej potrzebuje maluch gorączkujący od co najmniej 5 dni (niezależnie od wysokości gorączki) lub gorączkujący 40 i więcej stopni, a także w przypadku braku reakcji na leki (czyli gorączka nie spada po podaniu środków przeciwgorączkowych).

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Mgr pielęgniarstwa Agata Białas mówi:

– AAP (American Academy of Pediatrisc) zaleca nieobniżanie temperatury niższej niż 38,5 st. C. Temperatura do tej wysokości wskazuje na walkę organizmu z rozwijającą się infekcją. Do tego momentu nie ma potrzeby ingerować w ten proces, ponieważ może to skutkować zakłóceniem funkcjonowania układu odpornościowego.

Pielęgniarka zwraca jednak uwagę:

– Wyjątkiem, kiedy można podać lek wcześniej, jest stwierdzony epizod drgawek przy niższej temperaturze. Warto pamiętać, aby naprzemiennie podawać wtedy ibuprofen i paracetamol – hamuje to rozwój stanu zapalnego. Niezwłocznej interwencji wymaga temperatura osiągająca 41 st. C. Trzeba pamiętać, że gorączka to objaw, a nie przyczyna choroby. Jej obniżenie ma na celu poprawę komfortu dziecka, a nie wyleczenie”.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź