Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka/GettyImages Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka/GettyImages

Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka

Podwyższona temperatura ciała u niemowlaka zawsze stanowi powód do niepokoju. Nie zawsze konieczne jest podawanie aptecznych środków przeciwgorączkowych, gdyż sprawdzają się naturalne sposoby na zbicie gorączki u dziecka. Gdy takie metody nie wystarczą, można sięgnąć po lek z apteki. Istnieją ponadto sytuacje, które wymagają konsultacji z pediatrą. Kiedy gorączka u niemowlaka powinna zaniepokoić, a kiedy wystarczy zastosować naturalne zbijanie gorączki u dziecka?

Spis treści:

Czym jest gorączka?

Gorączka powstaje w efekcie modyfikacji działania ośrodka termoregulacji w mózgu. Pod wpływem działania pirogenów, czyli związków wydzielanych przez drobnoustroje chorobotwórcze, dochodzi do szeregu zmian fizjologicznych w organizmie. Prowadzą one do zmian w ośrodku regulacji temperatury zlokalizowanym w podwzgórzu. Ostatecznie – w efekcie zwężenia naczyń oraz ograniczenia wydzielania potu – dochodzi do zatrzymania ciepła w organizmie i wzrostu temperatury ciała.

Gorączka definiowana jest jako wzrost ciepłoty ciała powyżej 38 st. Celsjusza, natomiast stan podgorączkowy definiowany jest jako temperatura ciała w przedziale 37,1-37,9 st. Celsjusza. Prawidłowa temperatura ciała u noworodka i niemowlaka może się wahać (w zależności od miejsca pomiaru, a także czasu dokonywania pomiaru), co wynika z niedojrzałości ośrodka termoregulacji. Rano temperatura ciała jest najniższa, wieczorem może być wyższa nawet o stopień.

Przyczyny występowania gorączki

Przyczynami powstawania gorączki u niemowląt mogą być następujące czynniki:

 • infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze;
 • ząbkowanie;
 • schorzenia nowotworowe,
 • schorzenia autoimmunologiczne,

Gorączka jest zazwyczaj procesem samoograniczającym, co oznacza, że powinna ustąpić samoistnie. Fazy rozwoju gorączki są następujące: najpierw temperatura ciała szybko narasta, potem utrzymuje się na podwyższonym poziomie, po czym powraca do wartości prawidłowych.

Gorączka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Aby stwierdzić występowanie gorączki, konieczne jest dokonanie prawidłowego pomiaru ciepłoty ciała. Ważne jest, aby kolejne pomiary były wykonywane w taki sam sposób – dzięki temu można kontrolować zmiany temperatury w dłuższym odcinku czasu. Przede wszystkim należy stosować sprawny termometr, a technika pomiaru zalecana dla poszczególnych grup wiekowych jest następująca:

 • U dzieci do drugiego roku życia zaleca się mierzyć temperaturę ciała w odbycie lub okolicy tętnicy skroniowej.
 • Dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat mogą mieć pomiary temperatury wykonywane w jamie ustnej lub okolicy tętnicy skroniowej.
 • U dzieci powyżej piątego roku życia można mierzyć temperaturę pod pachą, w jamie ustnej lub okolicy tętnicy skroniowej.

Prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą mieści się w przedziale 35,6-36,9 stopni, a w odbycie czy jamie ustnej 36,0-37,8. Temperaturę warto mierzyć zawsze o tej samej porze dnia, co zapewnia powtarzalność pomiarów.

Objawy gorączki u niemowlaka

Objawy gorączki u małego dziecka zależą przede wszystkim od tego, jak bardzo podwyższona jest ciepłota ciała. W przebiegu stanu podgorączkowego mogą pojawić się takie niespecyficzne symptomy jak senność, apatia i drażliwość. W przebiegu infekcji mogą pojawić się pierwsze objawy zakażenia, np. kaszel czy katar. Na tym etapie skuteczne są domowe sposoby na obniżenie gorączki u dzieci. Gdy temperatura ciała wzrasta i rozwija się gorączka, mogą pojawić się takie objawy współtowarzyszące jak:

 • apatia i senność,
 • płacz,
 • ból głowy i mięśni,
 • ciepła oraz zarumieniona skóra,
 • suchość śluzówek.

Przy gorączce przekraczającej 39 stopni Celsjusza mogą pojawić się drgawki gorączkowe. Objawiają się one pod postacią utraty kontaktu z otoczeniem, zesztywnienia ciała, ślinotoku czy zasinienia. Drgawki powinny ustąpić samoistnie po około dwóch lub trzech minutach.

Jak radzić sobie z gorączką u niemowlaka?

Gorączka jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na infekcję i ma na celu usprawnienie walki z patogenami. I właśnie dlatego nie należy natychmiast obniżać gorączki czy stanu podgorączkowego. Leki przeciwgorączkowe czy domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka powinny być zastosowane wówczas, gdy podwyższona temperatura powoduje u dziecka złe samopoczucie lub szybko narasta, przekraczając 39 stopni. Jeśli natomiast maluch dobrze znosi umiarkowaną gorączkę, nie ma potrzeby jej natychmiastowego obniżania.

Gdy zajdzie potrzeba obniżenia gorączki, a naturalne zbijanie gorączki u dziecka się nie sprawdza, można podać leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Dostępne są one w postaci syropu czy czopków.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Domowe sposoby na zbicie gorączki u dziecka

Jeżeli gorączka nie jest wysoka, można wypróbować naturalne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka. Jak naturalnie zbić gorączkę u dziecka? Jedną z najpopularniejszych metod jest wykonanie chłodnych okładów lub kąpieli. Okłady na zbicie gorączki wykonywane są z użyciem ręcznika namoczonego w zimnej wodzie, który umieszczany jest na karku, czole czy łydkach malucha. Nie należy przegrzewać dziecka – ubierzmy maluszka w przewiewne, cienkie ubranie i wietrzmy często pomieszczenie. Dobre efekty przyniesie także kąpiel o temperaturze dwa stopnie niższej niż ciepłota ciała dziecka. Konieczne jest ponadto nawadnianie malucha, co zapobiega odwodnieniu.

 

Bibliografia:

 1. Fever in children: overview; InformedHearth.org, 2013

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2