ból gardła u dziecka - mama z niemowlakiem Ból gardła u niemowlaka/ iStock

Ból gardła u niemowlaka – przyczyny i leczenie

Ból gardła u niemowlaka nie należy do rzadkości. Niemowlę nie może jednak zakomunikować, że dolega mu ból gardła. Dlatego rodzice muszą być wyczuleni na takie objawy bólu gardła u niemowlaka jak drażliwość, ślinotok, spadek apetytu. Leczenie bólu gardła u niemowlaka zależy od przyczyny dolegliwości – inne jest postępowanie w przypadku wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła.

Spis treści:

Bóle gardła u niemowlaka – jakie są przyczyny?

Ból gardła u niemowlęcia może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich jest infekcja gardła u niemowlaka. Jeśli rozwija się zapalenie gardła u niemowlaka, przyczyny to infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Na rozwój infekcji gardła szczególnie narażone są niemowlęta w okresie ząbkowania. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi infekcji gardła jest także kontakt z osobą zarażoną – infekcje górnych dróg oddechowych przenoszą się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt.

Przyczyną bólu gardła u niemowląt może być podrażnienie błony śluzowej gardła pojawiające się chociażby w efekcie długotrwałego płaczu lub kaszlu. Podrażnieniu i przesuszeniu błony śluzowej gardła sprzyja także przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu oraz narażenie na takie czynniki drażniące jak zanieczyszczenia powietrza czy dym tytoniowy. Ból gardła u niemowlaka może się pojawić także w przebiegu nieżytu błony śluzowej nosa. Katar uniemożliwia dziecku prawidłowe oddychanie i dziecko zaczyna oddychać przez usta – a to powoduje przesuszenie śluzówki gardła i ból gardła u niemowlaka.

 

Ból gardła u dziecka – Objawy

Objawy bólu gardła u niemowląt są niespecyficzne i niekiedy trudno je powiązać z bólem gardła. Trudność ta wynika z faktu, że dziecko nie powie wprost, że odczuwa ból gardła. Niemowlę sygnalizuje to w inny sposób – staje się drażliwe, płaczliwe, marudne. Jak rozpoznać ból gardła u niemowlaka? Zaobserwować można problemy podczas prób karmienia dziecka, spadek apetytu, kłopoty z przełykaniem. Chore gardło u niemowlaka objawia się także pod postacią ślinotoku, drapania szyi, częstego wkładania rączek do ust. Niekiedy może pojawić się stan podgorączkowy lub wyższa temperatura.

Potwierdzeniem problemów z gardłem jest charakterystyczny wygląd błony śluzowej gardła. Zaobserwować można zaczerwienione gardło u niemowlaka. W przypadku zwykłego podrażnienia śluzówki, np. w efekcie jej przesuszenia, nie będą obecne inne zmiany. Jeśli natomiast pojawia się zapalenie gardła u niemowlaka, objawy są bardziej zróżnicowane. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła zaobserwować można:

  • biało-żółty nalot na migdałkach,
  • powiększone węzły chłonne,
  • obrzęk gardła,
  • szary nalot na języku,
  • wysoką gorączkę.

Z kolei w przebiegu wirusowego zapalenia gardła u niemowlaka zaobserwować można zaczerwienienie i obrzęk śluzówki gardła. W zależności od wirusa powodującego infekcję możemy zaobserwować inne objawy, np. nalot na migdałkach w przebiegu infekcji wirusem Epsteina-Barr czy pęcherzyki na błonie śluzowej jamy ustnej w przebiegu infekcji wirusem opryszczki. Infekcjom wirusowym gardła mogą towarzyszyć także bóle mięśni, zapalenie spojówek czy biegunki.

 

Wirusowe i bakteryjne infekcje gardła u dziecka

Zapalenie gardła u niemowlaka zazwyczaj ma podłoże wirusowe oraz bakteryjne, a znacznie rzadziej – grzybicze. Ostre zapalenie gardła u niemowlaka, mające podłoże wirusowe rozwija się w efekcie zakażenia takimi wirusami jak:

  • adenowirusy,
  • koronawirusy,
  • wirus RSV,
  • wirus cytomegalii CMV,
  • wirus opryszczki HSV,
  • wirus Epsteina-Barr.

Bakteryjne zapalenie gardła występuje rzadziej i zazwyczaj spowodowane jest przez paciorkowca Streptococcus pyogenes. Wówczas rozwija się angina bakteryjna.

Grzybize zapalenie gardła u niemowlaka zazwyczaj wywoływane jest przez grzyby z rodzaju Candida – Candida albicans, Candida krusei oraz Candida tropicalis. Taka infekcja gardła cechuje się wysoką gorączką, białawym nalotem na migdałkach i tylnej ścianie gardła, a także powiększeniem migdałków. Rozwojowi grzybiczego zapalenia gardła sprzyja m.in. antybiotykoterapia czy zaburzenia organizmu.

 

Jak leczyć ból gardła u niemowlęcia?

To, jak leczyć chore gardło u niemowlaka, zależy przede wszystkim od przyczyny. Jeżeli ból gardła u niemowląt rozwija się w efekcie przesuszenia śluzówki gardła, powinno wystarczyć nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Gdy pojawia się ból gardła u niemowlaka, leczenie może mieć także postać nawodnienia dziecka na drodze częstego podawania mu czegoś do picia, a także inhalacji z soli fizjologicznej.

Wirusowe zapalenie gardła leczone jest objawowo – można podawać leki przeciwbólowe, należy zwiększyć podaż płynów. Bolące gardło u niemowlaka może być leczone syropami, aerozolami. Należy zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku można stosować dany preparat, np. syrop na ból gardła dla niemowląt. Domowe metody na chore gardło u noworodka i niemowlaka to nawadnianie malucha, częste przystawianie do piersi; od piątego miesiąca życia można podawać herbatkę lipową lub malinową.

Inaczej wygląda postępowanie w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła u niemowląt. Jak leczyć taką infekcję? Konieczne jest zastosowanie antybiotyku, a jego wyboru należy dokonać na podstawie wyniku wymazu z gardła i antybiotykogramu.

Źródła:

  1. Shah R. i in., Approach to a child with sore throat; Indian J Pediatr, 2011

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź