Wyprawka dla noworodka na zimę Wyprawka dla noworodka na zimę / iStock

Wyprawka dla noworodka na zimę

Zimowa wyprawka dla noworodka różni się od tej skompletowanej dla malucha urodzonego w środku lata. Wyprawka dla niemowlaka urodzonego zimą to nie tylko grubsze ubrania i kosmetyki chroniące przed minusowymi temperaturami. Co jeszcze trzeba kupić dla noworodka urodzonego zimą? Podpowiadamy!

Spis treści:

Jak przygotować wyprawkę dla noworodka?

Warto kompletowanie wyprawki rozpocząć od rzeczy uniwersalnych, które potrzebne będą maluchowi niezależnie od pory roku. Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą będzie oczywiście różnić się niektórymi szczegółami, ale baza każdej wyprawki niemowlęcej będzie podobna. Co zatem należy umieścić na liście wyprawkowej każdego noworodka?

  • Pieluszki – niezależnie od tego, czy decydujesz się na jednorazowe, czy wielorazowe, pora roku nie wpływa na ich skład oraz „konstrukcję”. Przygotuj te w najmniejszym rozmiarze, w nieco większej ilości. Część spakuj do torby szpitalnej, resztę zostaw w domu. To, o czym dodatkowo możesz pomyśleć, jako elemencie wyprawki dla niemowlaka urodzonego zimą, to podgrzewacz do pieluch i chusteczek nawilżonych.
  • Wanienka i akcesoria kąpielowe – w tym także produkty przeznaczone do pielęgnacji podczas kąpieli, a więc sól fizjologiczna (do przemywania oczu) oraz preparat do pielęgnacji kikuta pępowinowego (np. octenisept). Warto pamiętać, że przy pielęgnacji na sucho kikut oddziela się po około 14 dniach. Powinien odpaść do czwartego tygodnia po porodzie, jednak wszystko jest sprawą indywidualną. Wpływ na gojenie pępuszka mają między innymi grubość pępowiny, długość pozostawionego kikuta po urodzeniu oraz wszystkie okoliczności porodowe, takie jak choćby przebieg żółtaczki fizjologicznej czy ewentualne infekcje. 
  • Przestrzeń do spania – bez względu na to, czy maluszek będzie miał swój pokoik, czy będzie dzielił z wami sypialnię, warto, by miał swój kącik. Zatroszcz się o rożek lub otulacz – w pierwszych tygodniach życia sprawdzą się najlepiej. Z czasem wymienisz je zapewne na pościel i zastosujesz w łóżeczku ochraniacz na szczebelki. Poza grubością rożka, wyprawka dla niemowlaka urodzonego zimą jest w tym przypadku tożsama z tą letnią. 

To, o czym warto pamiętać, gdy w domu pojawia się maluch, to nawilżacz powietrza. Warto, aby zawierała go zwłaszcza zimowa wyprawka dla noworodka. O tej porze roku bowiem ze względu na centralne ogrzewanie powietrze jest bardziej suche, a to z kolei sprzyja infekcjom. Układ odpornościowy malucha zaraz po urodzeniu jest jeszcze niedojrzały i nie jest w stanie dostatecznie sobie radzić z niesprzyjającymi warunkami.

Czym różni się wyprawka zimowa od letniej?

Dużą część życia malucha stanowią spacery. O ile latem można je uprawiać niemal od pierwszego dnia życia, o tyle zimą jest nieco trudniej. Należy być bowiem przygotowanym na wszelkie ewentualności związane z niską temperaturą.

Zimowa wyprawka dla noworodka wiąże się więc przede wszystkim z koniecznością zapewnienia dziecku odpowiedniego komfortu termicznego – nie tylko na spacerach, choć rzeczywiście te momenty bywają w ciągu dnia kluczowe. Co kupić dla noworodka urodzonego zimą?

  • Śpiworek do fotelika samochodowego. Część modeli ma go na wyposażeniu. Inne dopuszczają możliwość wpięcia dowolnego śpiworka. Będzie ci to potrzebne już podczas pierwszej podróży malucha, a więc tej ze szpitala do domu. Przyda się także w drodze do przychodni i na zakupy. Dzięki śpiworkowi łatwo można rozebrać dziecko, gdy w aucie się nagrzeje, lub gdy musisz z ciepłego samochodu wyjść na mróz. 
  • Wózek. O ile sam wózek może być dość uniwersalny, kluczowe są pewne elementy. Dla noworodka urodzonego zimą ważne jest ciepło. Maluch leży nieruchomo, łatwiej w jego przypadku o wychłodzenie. Zadbaj więc o to, by wózek wyposażony był w odpowiedni śpiworek – taki, którym będziesz mogła opatulić malucha, a jednocześnie nie odcinać mu dostępu powietrza. Kluczowa więc będzie tkanina, z jakiej zostanie wykonany.
  • Akcesoria do wózka. Te przeznaczone dla rodziców, bo w końcu podczas spaceru również mamie czy tacie powinno być komfortowo. Warto zainwestować w mufki lub inne ocieplane osłonki na ręce, a także sprawdzić koła wózka– powinny być napompowane, stabilne i mieć dość głęboki bieżnik. To ułatwi spacery po śniegu i błocie.

Dla noworodka urodzonego zimą ważne jest również stopniowe oswajanie go z temperaturą, zwłaszcza tą niską. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się werandowanie, potocznie nazywane „wietrzeniem”. Sprawdzi się otwarte okno lub drzwi balkonowe, przy których stawiamy wózek z opatulonym niemowlęciem i systematycznie zwiększamy czas, w którym dziecko wystawione jest na działanie zimnego powietrza. Jeśli nie ma silnego wiatru, po kilku – kilkunastu dniach takiego hartowania możemy iść z maluchem na krótki spacer, a potem wydłużać go każdego dnia.

Ubranka

Ciuszki na zimę dla niemowlaka powinny być przede wszystkim cieplejsze, z długim rękawem i innymi cechami niezbędnymi w zimnych miesiącach. W jakie ubranka na zimę dla niemowlaka się zaopatrzyć?

  • Bodziaki. To podstawa dziecięcej garderoby, swego rodzaju bielizna maluszków. Gdy niemowlę ma na sobie jednoczęściowe body, rodzice są spokojni o osłonięte plecki. Jednocześnie dziecku jest wygodnie, gdy leży – wiadomo, że nic nie podwinie mu się na plecach. Wyprawka dla noworodka urodzonego zimą powinna zawierać zarówno te na krótki rękaw (założysz je w domu, gdzie jest ciepło), jak i te z długimi rękawami, wygodne na spacer.
  • Pajacyki. Wielu rodziców traktuje je jako piżamkę dla swoich pociech. Sprawdzą się jednak również na spacerach, jako okrycie wierzchnie na body, a pod kombinezon. Ich jednoczęściowa konstrukcja rozpinana na całej długości ułatwia również zmianę pieluchy. Po przyjściu ze spaceru, zanim maluszek ogrzeje się w domu, nie będzie trzeba zdejmować „góry”.
  • Śpiochy lub półśpiochy, a więc spodenki na szelkach zapinanych na ramionach lub z gumką w pasie. Podobnie jak pajace sprawdzą się podczas zimowych spacerów pod kombinezonem.  
  • Bluza lub sweterek. Przydadzą się zwłaszcza, jeśli czeka was wizyta w przychodni. Będzie wygodniej i bardziej elegancko niż w pajacu. Warto postawić na polar lub inną delikatną, a zarazem ciepłą tkaninę. 
  • Skarpetki. Możesz je zakładać na śpioszki – wtedy nie spadną maluchowi. Pamiętaj, że stopy i rączki malucha są zawsze chłodniejsze, dlatego należy je „otulić”, ale nie sugerować się ich temperaturą. Ciepłotę ciała dziecka sprawdzaj na karku. 
  • Rękawiczki. Przydadzą się nie tylko na spacerach, ale również w szpitalu i domu – cienkie „niedrapki” ochronią bobasa przed ewentualnym zadrapaniem buzi paznokciem.
  • Czapeczki. Cienkich użyjesz nawet w domu, po kąpieli malucha. W przypadku grubych, zakładanych na spacer zwróć uwagę na wiązanie pod szyją – wybierz takie, które nie będzie uwierać malucha, lub zawiąż je nieco luźniej. Idealna czapka dla noworodka powinna zakrywać uszy i czoło.

Kluczowy na liście ubranek dla noworodka urodzonego zimą jest kombinezon. Powinien być nie tylko śliczny, ale przede wszystkim wygodny w zakładaniu. Postaw na taki z zamkiem błyskawicznym (najlepiej podwójnym – symetrycznym), który pozwoli łatwo włożyć do niego malucha i wyjąć po spacerze. Pamiętaj, że kombinezon powinien być na tyle luźny, aby między nim a ubraniem pod spodem wytworzyła się izolacyjna warstwa powietrza. Warto by miał kaptur, rękawiczki i buciki. Postaw na tkaninę impregnowaną i nieprzemakalną.

Kosmetyki, akcesoria i inne dodatki

Wyprawka dla dziecka urodzonego w zimie to również odpowiednie kosmetyki. Przede wszystkim krem do twarzy – to jedyna nieosłonięta część ciała maluszka. Dlatego o buzię należy zadbać szczególnie uważnie. Kosmetyczna zimowa wyprawka dla noworodka to więc przede wszystkim krem tłusty, który pomoże zabezpieczyć buzię i ewentualnie rączki malucha. Zdecydowanie w tym czasie należy zrezygnować z kremu nawilżającego i postawić na ten przeznaczony do zimowej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele marek oferujących produkty chroniące przed mrozem i wiatrem. Nie zapomnij posmarować nim buzi malucha, wychodząc ze szpitala! I pamiętaj, że krem należy nałożyć na 15–20 minut przed wyjściem na powietrze, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć. 

Wyprawka dla niemowlaka urodzonego zimą to także kocyki. O ile latem wystarczy cienki, ażurowy, zimą lepiej jest postawić na kocyk z ocieplaną wkładką. W słoneczne, bezwietrzne dni wystarczy jako okrycie malucha w kombinezonie. Jeśli pogoda będzie nieco mniej znośna, warto mieć w zanadrzu drugi, cieńszy kocyk, którym otulisz dziecko, zanim zapniesz śpiworek czy założysz osłonkę wózka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź