Wyprawka dla niemowlaka do domu Wyprawka dla niemowlaka do domu / iStock

Wyprawka dla niemowlaka do domu

Powitanie na świecie nowego członka rodziny wymaga przygotowań na wielu płaszczyznach. Choć wystawy sklepowe kuszą pastelowymi gadżetami i uroczymi pluszakami, wiele z nich jedynie ucieszy oczy, ale nie zostanie użytych ani razu! Podpowiadamy, jakie są najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka, które elementy wyprawki są niezbędne, a które jedynie przydatne, oraz jak przygotować się na powitanie malucha w domu.

Spis treści:

Wyprawka dla niemowlaka – od czego zacząć?

Kompletując najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka, warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach. 

Po pierwsze– wyprawka do domu musi składać się z rzeczy bezpiecznych. Od smoczka, przez kocyki, po łóżeczko wszystko, z czym styka się niemowlę, powinno być wykonane z nietoksycznych, nieuczulających materiałów.

Po drugie – liczy się jakość. Warto zainwestować w mniej akcesoriów, ale wybrać takie, które najlepiej jak to możliwe spełnią swoje zadania. Warto zaufać znanym i działającym od lat producentom, którzy mają wiedzę na temat technologii produkcji i stosowanych materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o gryzak, materacyk czy fotelik samochodowy. 

Po trzecie– nie wolno zapominać o wygodzie, zarówno dziecka, jak i rodzica. Najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka, a jednocześnie te najczęściej używane, czyli łóżeczko, przewijak, wanienka, a także ubranka, powinny być komfortowe w bieżącej „obsłudze”.

Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinnaś, kupować wszystkiego naraz. Zacznij od tego, co jest niezbędne dla noworodka bezpośrednio po porodzie – jeszcze w szpitalu oraz po powrocie do domu. Te rzeczy powinnaś przygotować w pierwszej kolejności.

Poza tym sporządź listę tego, czego potrzebuje niemowlak w ogóle. Umieść wypisane akcesoria w odpowiednich przedziałach cenowych. To pomoże ci rozłożyć nadchodzące wydatki w czasie. Zajmując się odpowiednio wcześnie tym, co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka do domu, dasz sobie czas na zapoznanie się z ofertą rynkową i wybór odpowiednich dla siebie produktów. Wózek, łóżeczko, fotelik samochodowy – warto dać sobie czas na przemyślenie i zakup tego, co najlepsze.

Pamiętaj, że nie warto kupować wszystkiego od razu, z dwóch powodów:

  • Większość akcesoriów nie będzie ci od razu potrzebna. Krzesełko do karmienia czy osłonki do kontaktów przydadzą się dopiero za kilka miesięcy.
  • Część akcesoriów masz szansę dostać w prezencie. Dlatego nie miej oporów, by odpowiadać na pytania bliskich i wskazywać najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka, których jeszcze nie masz w wyprawce. Dzięki temu nie dostaniesz przedmiotów, które ci się nie przydadzą lub takich, które już kupiłaś. Taki prezent ucieszy ciebie, ale również obdarowującego!

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Nie istnieje chyba jedna dobra odpowiedź na tak postawione pytanie. To sprawa indywidualna, ale warto – szukając rozwiązania dla siebie – rozważyć kilka podstawowych kwestii:

  • Jak się czujesz? Czy twoje samopoczucie i siły pozwalają ci dokonywać wyborów zakupowych, czy może skupisz się jedynie na odpowiednim wyborze produktów, a te rzeczy dla noworodka, które wybierzesz, zostaną kupione przez kogoś ci bliskiego?
  • Jak długo zamierzasz pracować? W zależności od tego będziesz mogła stwierdzić, czy tematem kompletowania wyprawki zajmować się wieczorami i kupować online, czy może będziesz miała czas na wszystko, decydując się na przerwę w pracy odpowiednio wcześnie przed porodem.
  • Czy niezbędne będzie wprowadzenie zmian w mieszkaniu? Jeśli szykuje się remont, nie warto zwozić do domu akcesoriów, których potrzebuje noworodek w domu. Zdążysz je kupić, a po co mają się kurzyć?
  • Jaki jest stan twojego konta? Być może kwestia rozłożenia wydatków w czasie będzie kluczowa?
  • Jakim typem kobiety jesteś? Część z nas kocha załatwiać sprawy na ostatnią chwilę, inne skrupulatnie realizują rozpisany szczegółowo w czasie plan. Bądź sobą! Ale pamiętaj, że istnieje spora szansa, że ten mały człowiek w twoim brzuchu namiesza również w twojej głowie.
  • Czy w rodzinie są starsze dzieci? Jeśli ktoś bliski niedawno został rodzicem, jest spora szansa, że część akcesoriów dostaniesz „w spadku”. A może sama jesteś już mamą i twój noworodek odziedziczy wózek po starszym rodzeństwie? Weź to pod uwagę, myśląc o tym, czego potrzebuje noworodek w domu. 

Z pewnością nie warto zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Termin porodu, który podał ci lekarz, jest jedynie orientacyjny. Możesz trafić do szpitala dużo wcześniej i warto być na to przygotowanym.

Biorąc pod uwagę te elementy, można pokusić się o wskazówkę, że rzeczy niezbędne dla noworodka najlepiej kompletować około 4 miesiące przed porodem. Nierzadko znasz już wtedy płeć malucha, jesteś w drugim trymestrze ciąży, a więc statystycznie czujesz się pełna sił i energii. Jednocześnie wiele mam odczuwa już słynny syndrom wicia gniazda.

Co musi znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka?

Przygotowaliśmy uproszczoną listę, która mówi o tym, jak wygląda wyprawka dla niemowlaka do domu. Jakie są zatem najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka?

  • UBRANKA

W zależności od pory roku w szafie malucha dominować będą nieco cieńsze lub grubsze tkaniny. Jednak nie powinno zabraknąć kilku sztuk pajacyków, śpiochów, bodziaków, i kaftaników. Najlepiej w rozmiarze 56, 62 oraz 68. Wybierz delikatne, przewiewne tkaniny. Nie wiesz, jak duży urodzi się twój maluch, ale pamiętaj, że nawet się nie obejrzysz, jak dorośnie do tych większych! Zadbaj również o skarpetki i czapeczkę.

  • AKCESORIA DO SPANIA

Wyprawka dla niemowlaka do domu to przede wszystkim łóżeczko, materacyk i niezbędne akcesoria – przewijak, prześcieradło z gumką, śpiworek lub rożek i kocyk. Niezbędna będzie również lampka nocna dająca delikatne światło. Wielu rodziców decyduje się także na zakup elektronicznej niani lub monitora oddechu oraz zabawki emitującej biały szum. 

  • KOSMETYKI I ARTYKUŁY PIELĘGNACYJNE

To, oczywiście poza chusteczkami nawilżonymi i pieluszkami higienicznymi, także pieluszki tetrowe i flanelowe. Przydają się, gdy maluch ulewa po karmieniu lub chcemy przewinąć go poza stałym miejscem do tego przeznaczonym. W tej kategorii mieszczą się także: wanienka, ręczniki kąpielowe, kosmetyki do kąpieli, kosmetyki pielęgnacyjne po kąpieli oraz wszelkiej maści akcesoria higieniczne, takie jak miękka szczotka do włosów oraz cążki lub bezpieczne nożyczki do paznokci.

  • APTECZKA

W domu, w którym mieszka maluch powinna być osobna apteczka, w której znajdą się leki i artykuły medyczne niezbędne dla noworodka. To przede wszystkim termometr oraz aspirator do nosa. Warto mieć jednak również w zanadrzu podstawowe leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, a także doraźnie działające medykamenty, np. maść na odparzenia i silikonową nakładkę na palec do przemywania dziąseł.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka?

To, co jest niezbędne dla noworodka to pierwszy krok w przygotowywaniu wyprawki. Wielu rodziców jednak decyduje się na zakup akcesoriów i gadżetów, które nie są niezbędne dla noworodka, ale zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie z maluchem. Uwielbianym przez wielu rodziców gadżetem jest chusta (ta tradycyjna –  tkana lub kółkowa), lub nosidło. Wszystko zależy od preferencji rodzica, ale również malucha.

Dlatego, zamiast od razu kupować najdroższe modele, można skusić się na wypożyczenie i przetestowanie konkretnego modelu – jeśli będzie pasował obu stronom, wówczas przyjdzie czas na wybór wzoru, a tych na rynku jest od groma! Wyprawka dla niemowlaka do domu to również często wybierany przez rodziców podgrzewacz do pieluch. Choć w oczach wielu jest fanaberią, okazuje się być przydatny, zwłaszcza w chłodne dni.  Warto również pomyśleć o podstawowych akcesoriach do karmienia butelką – nawet gdy maluch je mleko mamy, może pojawić się potrzeba podania mu pokarmu z butelki. W wyprawce dla niemowlaka do domu można więc uwzględnić butelkę oraz smoczek, a także laktator (często szpitale oferują opcję wypożyczenia takiego sprzętu). Jeśli okaże się, że konieczne będzie karmienie sztuczne, wówczas będzie czas na dokupienie niezbędnych akcesoriów. 

Myśląc o tym, czego potrzebuje noworodek w domu, warto pamiętać również o odpowiednich płynach do prania i płukania dziecięcych ubranek. Są hipoalergiczne i nie pachną wcale lub bardzo delikatnie. Nie tylko chronią tkaniny, ale także nie drażnią delikatnej i wrażliwej skóry maluszka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź