Wyparzanie butelek dziecka - czy i jak to robić? /fot. iStock Wyparzanie butelek dziecka – czy i jak to robić? /fot. iStock

Wyparzanie butelek dziecka – czy i jak to robić?

Wyparzanie butelek to czynność, której nie powinnyśmy pomijać w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nie zajmuje dużo czasu, nie wymaga nakładów finansowych, a ma znaczenie dla zdrowia niemowlęcia. Jak wyparzać butelki i jak często to robić?

Spis treści:

Po co wyparzać butelki dziecka?

Wyparzanie butelek ma na celu ich wyjałowienie – w ten sposób pozbywamy się drobnoustrojów. Znaczenie ma także dokładne mycie butelek (aby pozbyć się resztek jedzenia, które stanowią pożywkę dla bakterii), jednak dopiero ich wyparzenie sprawi, że stają się one naprawdę czyste.

Czy wyparzenie butelek dla dziecka ma sens?

W pierwszych miesiącach życia dziecka jego organizm nie poradzi sobie z drobnoustrojami, których organizm dorosłego może nawet „nie zauważyć”. Zanim układ odpornościowy i układ pokarmowy rozwiną się, musimy je wspierać – m.in. wyparzając butelki. W ten sposób chronimy malucha przed dolegliwościami, takimi jak: biegunki, bóle brzucha czy pleśniawki.

Do kiedy wyparzać butelki dziecka? Zalecane jest, aby robić to w pierwszym półroczu życia malucha, jednak to orientacyjny czas. Jeśli niemowlę ma skłonność np. do pleśniawek, warto wyparzać butelki dłużej, a jeśli szybko zacznie poznawać świat z pozycji podłogi, dotykać ją, a następnie wkładać rączki do buzi – wyparzanie traci sens, ponieważ maluch i tak będzie miał kontakt z drobnoustrojami.

Gdy dziecko skończy rok, jego akcesoria możemy traktować tak, jak nasze – wystarczy dokładne mycie.

Jak wyparzać butelki dziecku?

Butelki można wyparzać na wiele sposobów – wybór metody zależy głównie od tego, z ilu akcesoriów korzystamy. Jeśli maluch jest karmiony piersią, a butelki używamy jedynie okazjonalnie, nie ma potrzeby, abyśmy inwestowały w osobne sprzęty do sterylizacji. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym i w ciągu dnia „schodzi nam” wiele butelek, wykorzystanie dedykowanych akcesoriów może okazać się wygodniejsze.

Niezależnie od liczby wykorzystywanych butelek, zanim je wyparzysz, musisz je dokładnie umyć. Wystarczy płyn do mycia naczyń (możesz skorzystać z tego „dorosłego”, jak i dedykowanego najmłodszym, nie używaj jednak mocnych, żrących, detergentów) i szczoteczka-wyciorek, która pomoże dotrzeć ci do wszystkich zakamarków. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać butelkę i pozbyć się tym samym resztek płynu. Niektóre akcesoria można myć w zmywarce, zanim je tam włożysz, warto i tak opłukać je z resztek pokarmu. 

Butelki powinnyśmy umyć od razu po karmieniu, jeśli nie możemy tego zrobić, zalejmy je wodą, aby resztki pokarmu nie zaschły.

Oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku? Ekspert odradza

Polecamy

Oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku? Ekspert odradza

Oblizywanie smoczka przez dorosłego przed podaniem dziecku bardziej kojarzy się z brakiem higieny niż ze zdrowiem. Zdarzają się jednak opinie, że ślina dorosłych może chronić dziecko przed astmą i egzemą. Czy to możliwe? Porozmawialiśmy z dr med. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem profilaktyki zakażeń Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.

Czytaj

Gdzie wyparzać dziecku butelki?

Wyparzanie butelek w garnku to podstawowa metoda ich wyjałowienia. Większość materiałów, z których wykonane są akcesoria dla dzieci, jest odporna na działanie wysokich temperatur, jednak zanim przystąpisz do wyparzania, sprawdź zalecenia producenta. Na przykład butelki wykonane z tritanu mogą się odkształcać, ich wygotowanie zaleca się jedynie przed pierwszym użyciem.

Jak długo wyparzać butelki? W garnku powinnyśmy wygotowywać je przez około pięć minut (zwróć uwagę na to, aby butelki były całkowicie zanurzone w wodzie).

Gotowanie butelek to jedna z metod sterylizacji, jednak możemy wykorzystać też inne sposoby, takie jak m.in.:

  • wyparzanie parą wodną lub zalewanie wrzątkiem,
  • wykorzystywanie dedykowanych sprzętów: sterylizatorów, torebek do sterylizacji czy podgrzewaczy do butelek z funkcją sterylizacji,
  • korzystanie z butelek samosterylizujących,
  • wykorzystywanie tabletek i płynów do dezynfekcji butelek.

Zanim wybierzesz metodę sterylizacji butelek, sprawdź zalecenia producenta – nie wszystkie akcesoria możemy czyścić w ten sam sposób i z taką samą częstotliwością.

Jak często wyparzać butelki?

Przed pierwszym użyciem butelki należy wygotować. Później możemy przelewać je wrzątkiem lub wykorzystać inną metodę sterylizacji. Butelkę powinnyśmy wyparzać przed każdym użyciem – zanim podasz ją dziecku, pamiętaj, aby sprawdzić, czy już wystygła.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź