istockphoto.com istockphoto.com

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

Spis treści:

W dniach 1-7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W związku z tym w całej Polsce trwa akcja #PiersiąZdrowiej, do której przyłącza się coraz więcej osób. Jedną z nich jest lek. med. Róża Hajkuś. Właśnie opublikowała post na swoim Instagramie. – Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki – pisze.

Światowy tydzień karmienia piersią. Przy temacie karmienia piersią chcę 2 kwestie poruszyć – tak zaczyna się niedawno opublikowany post na Instagramie prowadzonym przez lek. med. Różę Hajkuś. Znana w mediach społecznościowych lekarka tym samym wzięła udział w kampanii #PiersiąZdrowiej.

Tydzień karmienia piersią. Przy temacie karmienia piersią chcę 2 kwestie poruszyć. ▫️▫️ 1. MEDYCZNIE: NAJLEPSZE DLA MATKI I DZIECKA. Koniec i 💣. To nie jest pogląd czy filozofia, tylko fakt. Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki. #kampaniapiersiazdrowiej @carol_roz_ przypomina o ważnych korzyściach dla samej matki – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika. ▫️▫️ A mimo to bardzo mało kobiet obecnie karmi piersią. Bo mamy też kwestię drugą: ▫️▫️ 2. TO BYWA BARDZO TRUDNE. Na przykład piersi mogą boleć jak cholera. Dziecko może załapać karmienie w różnym tempie. Trudno opanować technikę. Personel medyczny nie pomaga. Dziecko ma problemy zdrowotne, a my złamanie psychiczne. Wracamy szybko do pracy, a ktoś nam mówi, że odciągnięte mleko gorsze (bzdura i są mamy które dają radę tak karmić miesiącami💚), więc po co zaczynać. Idiotyzmy, że z małych piersi się nie wykarmi, że dziecko płacze, bo na bank mało pokarmu, że mu wyskoczyła krosta na czole, bo matka zjadła pomidora ze skórką, że cośtam, że srośtam. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to zjada ile trzeba i nieważne, że wnuk Wandzi nosił 74 jak był noworodkiem. ▫️▫️ Jak słyszę: „JAK MOŻNA nie karmić piersią, to takie słodkie, takie miłe” to słyszę, jak dziadek mówi do mnie, gdy umieram ze strachu przed porodem nr 2, bo nr 1 to jakby mnie zarzynali: „Ból się zaraz zapomina” 🌞🦄☺️ Może swój zapomniałeś szybko, dziadku, ja nie bardzo 🤦. To, że dla kogoś coś jest łatwe, nie znaczy, że dla innego też. ▫️ ❗Istnieją w większych miastach Poradnie Laktacyjne, które zwykle są rewelacyjne i warto się do nich zwrócić po fachową pomoc❗ ▫️▫️ A jeśli próbujemy, ale się nie uda – trudno. Bo też przykrym dla mnie zjawiskiem jest tworzenie podziałów na matki karmiące MM i KP. Że te w czymśtam lepsze od tamtych. Po co skupiać się na tym, co nas różni? Nie łatwiej pogadać o tym, że wszyscy mamy przewalone i nie przespaliśmy nocy od 25 miesięcy?🧟🧟‍♂️ ▫️▫️ Od strony medycznej – warto bardzo. Od innych stron – każda mama decyduje indywidualnie i świadomie, znając fakty. ▫️▫️ Jako lekarz zwykły wiejski karmienie piersią polecam 💎💎💎.

Post udostępniony przez  Róża Hajkuś (@roza_lekarzdladzieci) Sie 1, 2019 o 10:37 PDT

„1. MEDYCZNIE: NAJLEPSZE DLA MATKI I DZIECKA. Koniec. To nie jest pogląd czy filozofia, tylko fakt. Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki. #kampaniapiersiazdrowiej @carol_roz_przypomina o ważnych korzyściach dla samej matki – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika.
A mimo to bardzo mało kobiet obecnie karmi piersią. Bo mamy też kwestię drugą:

2. TO BYWA BARDZO TRUDNE. Na przykład piersi mogą boleć jak cholera. Dziecko może załapać karmienie w różnym tempie. Trudno opanować technikę. Personel medyczny nie pomaga. Dziecko ma problemy zdrowotne, a my złamanie psychiczne.

Wracamy szybko do pracy, a ktoś nam mówi, że odciągnięte mleko gorsze (bzdura i są mamy, które dają radę tak karmić miesiącami), więc po co zaczynać. Idiotyzmy, że z małych piersi się nie wykarmi, że dziecko płacze, bo na bank mało pokarmu, że mu wyskoczyła krosta na czole, bo matka zjadła pomidora ze skórką, że cośtam, że srośtam.

Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to zjada ile trzeba i nieważne, że wnuk Wandzi nosił 74 jak był noworodkiem.

Jak słyszę: „JAK MOŻNA nie karmić piersią, to takie słodkie, takie miłe” to słyszę, jak dziadek mówi do mnie, gdy umieram ze strachu przed porodem nr 2, bo nr 1 to jakby mnie zarzynali: „Ból się zaraz zapomina” Może swój zapomniałeś szybko, dziadku, ja nie bardzo. To, że dla kogoś coś jest łatwe, nie znaczy, że dla innego też.

Istnieją w większych miastach Poradnie Laktacyjne, które zwykle są rewelacyjne i warto się do nich zwrócić po fachową pomoc.

A jeśli próbujemy, ale się nie uda – trudno. Bo też przykrym dla mnie zjawiskiem jest tworzenie podziałów na matki karmiące MM i KP. Że te w czymśtam lepsze od tamtych. Po co skupiać się na tym, co nas różni? Nie łatwiej pogadać o tym, że wszyscy mamy przewalone i nie przespaliśmy nocy od 25 miesięcy?

Od strony medycznej – warto bardzo.
Od innych stron – każda mama decyduje indywidualnie i świadomie, znając fakty.

Jako lekarz zwykły wiejski karmienie piersią polecam.” – pisze lek. Róża Hajkuś.

#PiersiąZdrowiej

#PiersiąZdrowiej to kampania społeczna realizowana oddolnie i niekomercyjnie przez Karolinę
Roztocką. Kampania ma trzy cele. Po pierwsze – przypomnienie, że karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka oraz matki, a także ekologiczne. Po drugie – uświadomienie, że karmienie naturalne ma wpływ na profilaktykę nowotworową piersi i jajnika. Po trzecie – podkreślenie, że podczas laktacji należy wykonywać badanie USG piersi i jajników w celu stałego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Jak dołączyć do kampanii #PiersiąZdrowiej?

Wystarczy, że w dniach 1-7 sierpnia wrzucisz do mediów społecznościowych zdjęcie związane z karmieniem piersią i podasz w świat informację, że #PiersiąZdrowiej.

– Zdjęcie może wrzucić każdy zainteresowany tematem karmienia piersią, profilaktyki nowotworowej, zdrowia, ekologii, kobiet, macierzyństwa. Każda osoba, dla której temat jest istotny. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdjęcie może pokazywać karmienie piersią, ale nie musi. Można też wykorzystać oficjalne logo kampanii, które jest do pobrania na stronie www.piersiazdrowiej.pl – mówi Karolina Roztocka, pomysłodawczyni akcji.

Hello Zdrowie również przyłączyło się do tej akcji. I do tego samego was zachęcamy!

    Sprawdź powiązane tematy