Temperatura w uchu - co trzeba wiedzieć? / gettyimages Temperatura w uchu - co trzeba wiedzieć? / gettyimages

Temperatura w uchu – co trzeba wiedzieć?

Zdrowie dzieci jest najważniejsze. Dlatego regularna kontrola zdrowia maluszka jest tak istotna. Mierzenie temperatury w uchu to metoda skuteczna przy ocenie gorączki. Jakie termometry są bezpieczne i skuteczne dla niemowląt? Podpowiadamy.

Spis treści:

Termometry dla dzieci

Współcześnie nie narzekamy na brak akcesoriów niemowlęcych. Problem może stanowić raczej… ich nadmiar. Termometry dla dzieci są dostępne na rynku we wszelkich wzorach i kolorach. Jednak dla niedoświadczonego użytkownika decyzja, który termometr wybrać, może nie być łatwa. Jakie są rodzaje termometrów dla dzieci? 

Wybierając termometr dla malucha, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Oznacza to, że zarówno termometr, jak i inne urządzenia, którymi się posługujemy, muszą spełniać aktualne normy bezpieczeństwa. 

Sprawdź, jakim rodzajem baterii zasilane jest urządzenie. Małe okrągłe bateryjki bywają przyczynami tragedii po połknięciu przez dzieci. Zwróć uwagę na zabezpieczenia miejsca na baterie oraz na inne elementy, które potencjalnie mogłyby odpaść. 

Nie sugeruj się ceną urządzenia. Dobre produkty to niekoniecznie te najdroższe. Staraj się jednak unikać „podejrzanie” tanich termometrów. Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze.

Jakie termometry dla dzieci można znaleźć?

  • szklane termometry rtęciowe – zostały oficjalnie wycofane z produkcji w 2009 roku. Jeśli jeszcze gdzieś masz taki termometr, NIE korzystaj z niego przy dziecku. Najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie go do utylizacji. Rtęć to środek wysoce toksyczny dla ludzi i dla środowiska. Wszystkie termometry szklane(nawet jeśli nie zawierają rtęci) ze względu na ich kruchość nie są polecane do używania u małych dzieci. Dodatkowym minusem jest długi czas oczekiwania na wynik pomiaru. Dla niecierpliwego maleństwa kilka minut to zdecydowanie zbyt wiele. 
  • termometry paskowe – są bezpieczne i szybkie w działaniu. Już po 15 sekundach możesz odczytać wynik. Termometry paskowe sprawdzają się przy pomiarze temperatury na czole. Wynik należy odczytać nie zdejmując paska termometru z ciała. 
  • termometry elektroniczne – to obecnie najbardziej popularny typ termometrów. Można wśród nich wymienić: termometry ze specjalnymi końcówkami do ucha; termometry do ciała, których końcówki wprowadzamy pod pachę, do odbytu lub mierzymy temperaturę w jamie ustnej; termometry bezdotykowe na podczerwień.
  • termometry-smoczki – to gadżety dedykowane rodzicom małych dzieci. Jednak w opinii wielu osób wbrew pozorom nie są łatwe w użyciu. Niemowlęta nie zawsze chcą mieć w buzi smoczek a dzieci, którym już rosną ząbki, mogą przegryźć ukryty w smoczku mechanizm pomiarowy.
  • monitory temperatury – czujniki podobne np. do monitorów oddechu. Specjalną końcówkę umieszczamy przy ciele dziecka, można ją dopiąć np. do pieluchy. Urządzenie będzie alarmować donośnym dźwiękiem, jeśli normy temperatury noworodka czy niemowlęcia zostaną przekroczone.

Jak mierzyć temperaturę maluchowi?

Mierzenie temperatury dziecku to nie lada wyzwanie. Maluszki zwykle jeszcze nie współpracują świadomie przy tej czynności. Co więcej, nieznane zjawisko pomiaru temperatury może działać na dziecko stresująco i drażniąco. 

– Dla małych dzieci polecam bezkontaktowe termometry, choć uważa się, że mogą być narażone na błąd pomiaru – wyjaśnia Anna Jankowska, zawodowa niania i opiekunka medyczna. Myślę jednak, że rozwiązaniem jest powtórzenie pomiaru temperatury nawet kilka razy. Niektóre termometry douszne odczytują temperaturę w ciągu kilku sekund i są bardzo dokładne. To dobre rozwiązanie do użytku domowego. Jeśli jednak mamy termometr elektroniczny z klasyczną końcówką, najlepiej mierzyć nim temperaturę dziecka w odbycie. Zdaję sobie sprawę, że może to być nieprzyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Pamiętaj jednak, że robisz to dla dobra dziecka i tylko przez krótki czas we wczesnym dzieciństwie – dodaje.

Temperatura w uchu

Pomiar temperatury w uchu można wykonać za pomocą specjalnego termometru. Wykorzystuje się w tym celu odpowiednią jednorazową nasadkę, aby zachować higienę. Współcześnie produkuje się również termometry z tak skonstruowanymi końcówkami, aby ich dezynfekcja była łatwa i bez szkody dla urządzenia (nawet, jeśli zapomnimy o jednorazowym zabezpieczeniu na końcówce). 

Termometr douszny mierzy temperaturę błony bębenkowej i tkanek wokół niej. Już nawet po sekundzie można odczytać wynik. Jak większość termometrów elektronicznych, także termometry do ucha sygnalizują dźwiękiem moment, w którym jest wykonany pomiar. 

Pamiętajmy, że jak w przypadku wszystkich termometrów ważne jest właściwe umiejscowienie urządzenia. Jeśli będzie włożone na zbyt krótki czas lub w niewłaściwy sposób, np. za płytko, wynik może być zaniżony.

Co zrobić, gdy temperatura jest podwyższona?

Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę, skontaktujmy się z lekarzem. Obserwujmy, czy gorączce towarzyszą inne objawy, które mogą sygnalizować miejsce stanu zapalnego lub infekcji. Można tu wymieniać jako przyczyny gorączki m.in.:

  • ząbkowanie, 
  • zakażenia rotawirusowe, w których gorączce towarzyszą wymioty i biegunka;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego, które może objawiać się bólem brzucha i wysoką temperaturą;
  • bakteryjne zakażenie układu moczowego (jest to jedna z najczęstszych przyczyn gorączkowania u dzieci),
  • choroby układu oddechowego (np. zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, angina), 
  • choroby zakaźne (np. ospa, szkarlatyna).

Znalezienie przyczyny podniesionej temperatury pozwoli na znalezienie odpowiedniego sposobu leczenia. Doraźnie możemy poprawić komfort dziecka, podając mu (po konsultacji z lekarzem) środki przeciwgorączkowe – naprzemiennie ibuprofen i paracetamol. Można zastosować także chłodne okłady, chłodne kąpiele i napotne napary z malin czy kwiatu lipy.

Kalkulator leku na gorączkę

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź