Temperatura w pokoju noworodka / istock Temperatura w pokoju noworodka / istock

Temperatura w pokoju noworodka

Spodziewając się narodzin dziecka, urządzamy idealny pokoik. Łóżeczko, wózek, przewijak, dekoracje… chcemy, żeby dziecku było jak najlepiej. Dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o właściwe warunki: wietrzenie i prawidłową temperaturę w pokoju noworodka.

Spis treści:

Temperatura w pokoju niemowlaka – jaka powinna być?

Niemowlęta mają nie do końca jeszcze rozwinięte mechanizmy termoregulacji. Szczególnie jest to zauważalne u wcześniaków. To dlatego bywają one dogrzewane w inkubatorach. 

Jednak temperatura w sypialni noworodka nie powinna być także zbyt wysoka. Maluszka nie można wychłodzić, ale nie można go też przegrzewać. Niemowlę musi mieć zapewniony komfort, aby dobrze spać, wypoczywać i… dać także pospać zmęczonym rodzicom. 

Optymalna temperatura w pokoju niemowlęcia to 20-22 st. C.

Optymalna wilgotność w pokoju niemowlęcia powinna utrzymywać się na poziomie 40-60 proc.

Czemu trzeba dbać o temperaturę w pokoiku maluszka?

Dbanie o właściwy poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziecięcym oraz utrzymanie właściwej temperatury zapewnia dobre samopoczucie dziecka. Może również ułatwić prawidłowe funkcjonowanie i zachowanie zdrowia dziecka. 

Zbyt wysoka temperatura w pokoju niemowlęcia może powodować jego drażliwość, płaczliwość, pobudzenie itd. Dodatkowo zbyt gorące pomieszczenie może przyczyniać się do zwiększonej podatności na wirusy i bakterie. 

Zbyt silne przegrzewanie śpiącego niemowlęcia i przykrywanie zbyt wieloma warstwami uważa się za jedną z przyczyn tzw. śmierci łóżeczkowej. 

Optymalna temperatura w pokoju malucha jest również ważna, gdy przynosisz dziecko z kąpieli. Woda, w której kąpie się dziecko, powinna być o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ludzkiego ciała, czyli ok. 36-37 st. C. Po umyciu dobrze otul dziecko i zapewnij mu ciepło w pokoju bez przeciągu.

Jak kontrolować temperaturę w pokoju?

Aby zapewnić niemowlęciu zdrowy i komfortowy sen, należy zadbać o właściwe warunki w pokoju dziecka. 

  • Nie ubieraj maluszka zbyt grubo. Staraj się ubierać dziecko podobnie ciepło lub cienko, jak ubierasz siebie. 
  • Zadbaj o termometr w pokoju dziecka. Dzięki temu możesz kontrolować temperaturę w pokoju dziecinnym. Zalecana temperatura 20-22 st. C. może być odczuwalna przez niektórych dorosłych jako zbyt niska. Dlatego, żeby mylnie nie podkręcić temperatury w pokoju dziecka zbyt mocno, zdaj się na obiektywny pomiar odpowiedniego urządzenia. Można kupić urządzenia, które wskazują również, jaka jest w pomieszczeniu wilgotność powietrza. 
  • Sprawdzaj temperaturę maluszka, dotykając jego karku. Ciepła, lepka, spocona skóra na karku to oznaka, że niemowlę się przegrzewa. 
  • Pamiętaj, że zimne dłonie czy nóżki niekoniecznie oznaczają, że maluchowi jest zimno. Dziecko, które się nie rusza, może mieć naturalnie chłodniejsze kończyny. 

Co zrobić, gdy w pokoju dziecka jest zbyt gorąco?

Jeśli nie jest możliwe obniżenie temperatury w pokoju dziecka, bo np. na dworze jest zbyt gorąco, postaraj się dobrze nawadniać maluszka, rozebrać tylko do pieluszki, skorzystać z wiatraka (pamiętając, aby strumień powietrza nie był skierowany w stronę dziecka). Żeby uzyskać nawilżenie powietrza w pomieszczeniu i jednocześnie obniżyć w nim temperaturę, można zawiesić np. chłodne, wilgotne ręczniki. 

Co zrobić, jeśli w pokoju dziecka jest zbyt zimno? 

Jeśli to możliwe, zwiększ temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli nie masz takiej technicznej możliwości, ubierz dziecko cieplej. Zachowaj ostrożność przy nakrywaniu malucha kocykiem lub kołderką, aby nie doszło do utrudnień oddychania u dziecka. Co jakiś czas sprawdzaj, czy śpiący maluch nie przemieścił się i nie zakrył całkiem kocykiem.

Wietrzenie pomieszczenia – jak to robić?

Dobrze przewietrzony pokój niemowlęcia to gwarancja jego prawidłowego snu, wypoczynku, dobrego samopoczucia i zdrowia. Jak należy właściwie wietrzyć pokój dziecka? 

Zalecanym sposobem wietrzenia jest przeniesienie dziecka do innego pomieszczenia (lub np. wyjście na spacer) i otwarcie okien. Przed ponownym położeniem dziecka w pokoju, czekamy, aby temperatura wzrosła do optymalnych ok. 20 st. C. 

– Nie ma jednej prostej instrukcji, jak długo należy wietrzyć pokój noworodka lub niemowlęcia zwraca uwagę Anna Jankowska, opiekunka żłobkowa, opiekunka medyczna. To zależy od temperatury na zewnątrz, temperatury wewnątrz i od tego, jak otwieramy okna. Dzięki świeżemu powietrzu w pomieszczeniu mamy mniej drobnoustrojów chorobotwórczych. Pamiętaj jednak, aby ponownie ogrzać pokój, zanim dziecko do niego wróci, ponieważ dzieci są bardzo wrażliwe na zimno. A jeśli jest im zimno, to też nie wiedzą jeszcze, jak to pokazać. Pamiętajmy, że w nocy wystarczy temperatura o 2 st. C. wyższa niż w dzień, czyli ok. 22-23 st. C. w sypialni dziecka to górna granica temperatury, idealna do spania dla niemowlaka podkreśla specjalistka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź