Temperatura noworodka na czole Temperatura noworodka na czole / gettyimages

Temperatura noworodka na czole

Jako rodzice mamy wiele wątpliwości, jak najlepiej zatroszczyć się o swoje dziecko. Jak mierzyć temperaturę na czole noworodka? Jaki wynik pomiaru jest właściwy, a kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Spis treści:

Temperatura noworodka na czole – jaka powinna być?

Mierzenie temperatury noworodkom i niemowlętom nie jest prostym zadaniem. Wielu rodziców zastanawia się, jak w ogóle dokonać pomiaru temperatury u malucha. Jest kilka sposobów mierzenia temperatury u małych dzieci.

Za najwłaściwszą i najbardziej dokładną metodę uważa się mierzenie temperatury w odbycie. Można również umieścić termometr pod pachą, w ustach lub w uchu. Współczesne termometry bezkontaktowe pozwalają na dokonanie pomiaru temperatury u noworodka na czole.

Uważa się, że prawidłowa temperatura u noworodków mieści się w przedziale 35-37,5 st. C. U tak małych dzieci termoregulacja jeszcze nie działa w pełni prawidłowo. Dlatego tak ważne jest zapewnianie, szczególnie wcześniakom, ciepła w pomieszczeniu, w którym przebywają.

Temperatura mierzona noworodkowi na czole może się wahać w ciągu dnia. Wyniki w przedziale 35-37,5 stopni są w normie dla noworodków. Jeśli temperatura przekracza 37,6 lub spada poniżej 35 st. C., skonsultuj się pilnie z neonatologiem lub pediatrą.

Jak mierzyć temperaturę noworodka na czole?

Prawidłowy pomiar temperatury na czole noworodka można wykonać za pomocą odpowiedniego termometru. Postępuj zgodnie z załączoną do danego modelu instrukcją. W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia, odległość termometru od czoła powinna wynosić ok. 2,5-5 cm. Próba pomiaru przy niezachowaniu właściwego oddalenia, może spowodować, że wynik będzie niezgodny z rzeczywistością.

Anna Jankowska, opiekunka dziecięca w żłobku, certyfikowana opiekunka medyczna, wyjaśnia: – Temperaturę na czole noworodka lub niemowlęcia można zmierzyć za pomocą termometru zwanego bezkontaktowym, elektronicznym termometrem na podczerwień. Niestety, taki pomiar bywa błędny, np. gdy ktoś był na słońcu lub w cieniu. Dlatego zwykle powtarzamy dwa lub nawet trzy pomiary w odstępach od 5 do 15 minut. Obecnie w ofercie dostępne są również termometry, dzięki którym możemy mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też temperaturę w pomieszczeniu, temperaturę wody w wanience, czy też, gdy już rozszerzamy dietę, temperaturę jedzenia dla dziecka.

Zapamiętaj:

  • Nie należy używać na czole termometru, który jest przeznaczony do pomiaru temperatury wewnątrz ciała. 
  • Przed użyciem termometru przechowuj go w pomieszczeniu o takiej temperaturze, jak miejsce dokonania pomiaru. Jeśli termometr będzie przyniesiony z cieplejszego lub zimniejszego pokoju, wówczas też wynik pomiaru temperatury może być sztucznie zawyżony lub zaniżony.
  • Oprócz termometrów bezdotykowych na podczerwień do pomiaru temperatury na czole dziecka możesz wykorzystać termometr paskowy. 
  • Nie otulaj dodatkowo dziecka, nie zakładaj mu czapeczki, ale też nie wystawiaj np. na chłodny powiew przed mierzeniem temperatury na czole.
  • Jeśli masz wątpliwości, czy wynik pomiaru temperatury u noworodka jest poprawny, zweryfikuj działanie termometru na sobie. Dla potwierdzenia możesz skorzystać z drugiego termometru, który umieścisz np. sobie pod pachą. Wtedy będziesz mieć stuprocentową pewność, czy wskazania termometru bezdotykowego są właściwe.

Czy temperatura noworodka na czole jest cały czas taka sama?

Zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą w ciągu dnia mieć zmienną ciepłotę ciała. Jest to normalne i naturalne zjawisko. 

Zauważa się, że rano temperatura może być niższa niż w trakcie dnia, kiedy metabolizm przyspiesza. Wiele zależy od rytmu dnia malucha, który większość czasu spędza w łóżeczku i dużo śpi. 

Intensywniejsze ruchy niemowlęcia lub przebywanie na rękach rodzica również mogą przełożyć się na podwyższenie ciepłoty ciała i czoła maluszka. Także np. po spacerze lub po pobycie w gorącym/zimnym pomieszczeniu temperatura może rosnąć lub spadać.

Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?

Polecamy

Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?

Podwyższona temperatura towarzyszy wielu chorobom. Mierzymy ją, kiedy u dziecka pojawi się katar, kaszel, czy po szczepieniu. Rodzice zazwyczaj boją się jej skoków, chociaż nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jaka jest prawidłowa temperatura u niemowlaka, a kiedy mówimy już o gorączce?

Czytaj

Co zrobić, gdy temperatura noworodka na czole jest podwyższona?

Prawidłowa temperatura na czole u niemowląt wynosi między 35 a 37,5 stopnia. O podwyższonej temperaturze można mówić, jeśli pomiar temperatury na czole u niemowlaka wskazuje wyższy wynik.

Co zrobić, gdy temperatura u niemowlaka lub noworodka na czole przekracza 37,5 stopnia?

Nie panikuj – zalecenia medyków są jednoznaczne w tej kwestii. O gorączce u małych dzieci mówimy dopiero w przypadku ciepłoty ciała powyżej 38 st. C.

Warto także sprawdzić, czy ciepłota ciała jest podwyższona także w odbycie. Jeśli tak, udajmy się do lekarza lub poprośmy o domową wizytę. Może to oznaczać toczący się w organizmie stan zapalny, infekcję wirusową lub bakteryjną. 

Leki przeciwgorączkowe podajemy, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 38,5 stopnia. W rzadkich przypadkach, jeśli np. w przeszłości dziecko miało drgawki już przy niższej temperaturze, można zbijać gorączkę poniżej tej wartości. 

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Można ulżyć dziecku także za pomocą chłodniejszej o 2 stopnie kąpieli lub chłodnego okładu. Przede wszystkim jednak leczenie powinno być ukierunkowane na znalezienie przyczyny podwyższonej ciepłoty ciała niemowlaka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź