Temperatura mleka dla noworodka/ istock Temperatura mleka dla noworodka/ istock

Temperatura mleka dla noworodka

Noworodek karmiony mlekiem mamy powinien ssać je prosto z piersi. Czasem jednak pokarm trzeba ściągnąć i podać go z butelki. Jaką temperaturę powinno mieć mleko dla noworodka?

Spis treści:

Jak odciągać mleko dla noworodka?

Jeśli kobieta nie może przystawiać noworodka do piersi, a nie chce przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym, pokarm można łatwo odciągnąć i przechować przez pewien czas, by podać go dziecku w dogodnym czasie. Odciąganie mleka może być wręcz konieczne w przypadku nawału pokarmu, choroby dziecka czy wcześniactwa.

Gdy odciągnięte mleko podajemy od razu, np. gdy maluch kiepsko ssie pierś, a jest głodny, temperatura pokojowa mleka dla noworodka jest odpowiednia i nie musimy go podgrzewać. 

Mleko można odciągać ręcznie lub użyć do tego celu laktatora. Pierwsza metoda jest wprawdzie bardziej uciążliwa, ale jak twierdzą specjaliści, pobudza produkcję hormonów laktacyjnych. Najlepiej odciągać pokarm w następujący sposób:

  • Jedną ręką chwytamy pierś tak, by cztery palce znajdowały się pod spodem piersi, a kciuk na wierzchu. 
  • Delikatnie uciskamy pierś, a następnie przesuwamy palce tak, by znalazły się 1-2 cm od podstawy brodawki. W tym miejscu znajdują się przewody mlekowe.
  • Kiedy piersi zaczną się opróżniać, ucisk powinien być głębszy. 
  • Zmieniamy położenie palców, by odciągnąć mleko z różnych fragmentów piersi. 

Decydując się na użycie laktatora, możemy wybrać ręczny lub elektryczny. Największy komfort użytkowania zapewnia laktator elektryczny.

– Wybierz spokojne miejsce, pomyśl o miłych chwilach spędzonych z maluchem. Twoja relaksacja pobudza odruch wypływu mleka i zwiększa efektywność odciągania. Tempo wypływu mleka zmienia się w trakcie odciągania. Podczas kilku pierwszych minut pokarm może „skapywać” wolno kroplami, po uruchomieniu zaś odruchu wypływu, wytrysnąć gwałtownie. Sytuacja ta może powtarzać się kilkakrotnie podczas ściągania. Po zakończeniu odciągania rozsmaruj kilka kropli mleka na brodawce, to najlepsza naturalna maść pielęgnująca – instruuje Emilia Jaśniewska, położna prowadząca firmęEmilymed.pl. 

Warto wybrać laktator, który można połączyć z naczyniem do przechowywania mleka. Naczynia takie muszą być umyte a następnie wygotowane przez 5 minut. Po napełnieniu mlekiem od razu wstawiamy je do lodówki lub zamrażarki. W ten sposób temperatura pokarmu dla noworodka obniży się, a jest to gwarancją jego dłuższej świeżości. Pojemnik z mlekiem zamykamy i przyczepiamy karteczkę z informacją, kiedy pokarm został zebrany.

Przechowywanie mleka dla noworodka

Mleko odciągnięte z piersi, jeśli jest właściwie przechowywane a potem podgrzane tak, by temperatura mleka matki dla noworodka była zbliżona do tej, jaką miało ono w piersi, jest tak samo wartościowe. Jak długo można je przechowywać? Zależy to od tego, gdzie umieścimy odciągnięty pokarm. 

Mleko w temperaturze pokojowej dla noworodka możemy przechowywać poza lodówką do ośmiu godzin, a latem czas ten powinien być krótszy. Najlepiej włożyć wtedy mleko do torby z wkładami chłodzącymi. W lodówce, w temperaturze do 4 stopni Celsjusza przechowujemy mleko do pięciu dni, w zamrażalniku lodówki, gdzie temperatura mleka dla dzieci spada do -10 stopni, można je trzymać 2 tygodnie, ale nie dłużej, bo skład mleka kobiecego zmienia się i już po kilku dniach dziecko potrzebuje nieco innego pokarmu.

W czym przechowywać odciągnięte mleko? Wyłącznie w naczyniach dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Najprościej, by można je było od razu podgrzać i podać dziecku. Z tego względu lepiej przechowywać niewielkie porcje mleka. Warto więc używać butelek lub kubeczków. Jeśli mleko chcemy zamrozić, można także używać sterylnych woreczków. Wszelkie naczynia muszą być szczelnie zamknięte. Nie należy używać do przechowywania pokarmu zwykłych słoików, bo metalowa pokrywka może wpłynąć na zmianę składu mleka.

Jaką temperaturę powinno mieć mleko dla noworodka?

Na pytanie, jaka powinna być temperatura mleka dla noworodka, odpowiadamy: taka, jaką temperaturę ma mleko matki, czyli 36-37 st. C. Jak zmierzyć temperaturę mleka dla noworodka? Można oczywiście kupić specjalny elektroniczny termometr do mierzenia temperatury pokarmu. Są to urządzenia, na których stawiamy butelkę i odczytujemy temperaturę na wyświetlaczu. W sklepach znajdziemy także termometry wkładane do butelki, które wskażą nam, jaka temperatura mleka dla niemowląt jest w butelce i czy musimy podgrzać go lub ostudzić.

Jest też kilka “babcinych” sposobów na to, jak zmierzyć temperaturę mleka dla noworodka. Wylewamy nieco pokarmu na własne przedramię. Jeśli czujemy miłe ciepło, jest ona odpowiednia. Zbyt ciepłe mleko dla niemowlęcia jest wręcz niebezpieczne, bo maluszek ma jeszcze niedojrzały układ pokarmowy, który łatwo może ulec poparzeniu.

Nieco innymi zasadami kierujemy się, kiedy chcemy ustalić, jaką temperaturę powinno mieć mleko dla niemowlaka, gdy decydujemy się karmić go gotowymi mieszankami. Mieszanka nie powinna być rozrabiana we wrzątku – wodę należy zagotować, a potem ją ostudzić ją tak, by temperatura mleka modyfikowanego była zbliżona do temperatury pokarmu z piersi. Może być ona nieco niższa, lecz mleko nadal powinno być ciepłe. Jeśli mamy wątpliwości, jaka temperatura mleka modyfikowanego będzie odpowiednia, zmierzmy ją termometrem – powinien wskazywać 36-37 st. C.

Jak podgrzewać mleko?

Na pewno nie powinno się podgrzewać mleka dla dziecka na kuchence gazowej czy w kuchence mikrofalowej! W ten sposób straciłoby swoje cenne właściwości. Jaka temperatura mleka dla noworodka pod podgrzaniu jest za wysoka? Ponad 50 stopni Celsjusza – giną wtedy jego cenne składniki, np. przeciwciała. Temperaturę najłatwiej kontrolować, podgrzewając mleko w podgrzewaczu, najlepiej wielofunkcyjnym, który podgrzewa pokarm do wybranej przez nas temperatury (także ten zamrożony), a także sterylizuje butelki. Gdy butelkę z mlekiem podgrzewamy w garnuszku wypełnionym ciepłą wodą, a chcemy wiedzieć, ile stopni mleko dla niemowlaka ma po podgrzaniu, użyjmy termometru lub wylejmy odrobinę pokarmu na swoje przedramię.

Ile stopni powinno mieć mleko dla niemowlaka, jeśli używamy pokarmu wyjętego z zamrażalnika? Aby osiągnąć najodpowiedniejszą temperaturę, mleko rozmrażamy stopniowo i powoli. Po wyjęciu z zamrażalnika można wstawić je do lodówki (nie na dłużej niż dobę) albo pozostawić w temperaturze pokojowej, aż się rozpuści. Następnie podgrzewamy je tak jak mleko z lodówki – w podgrzewaczu albo garnuszku z ciepłą wodą. Najlepiej podać je dziecku od razu, najdalej w ciągu godziny. To, czego maluch nie zje, wylewamy. Nie podgrzewamy mleka ponownie i pod żadnym pozorem nie wstawiamy powtórnie do zamrażalnika.