Śniadanie dla niemowlaka Śniadanie dla niemowlaka / iStock

Śniadanie dla niemowlaka

Od śniadania wszystko się zaczyna. Nie może być ani za skromne, ani zbyt obfite. Od tego, co twój maluszek zje o poranku, zależy, ile będzie miał energii. Menu dziecka o tej porze dnia musi być właściwie zbilansowane, pożywne i różnorodne. Sprawdź, jak przygotować zdrowe śniadanie dla niemowlaka, u którego rozpoczęto rozszerzanie diety.

Spis treści:

Śniadanie dla niemowlaka – co podawać?

Rodzice słyszą to z każdej strony: śniadanie dla niemowlaka powinno być zdrowe, ale i urozmaicone, bo to, co dzieci jedzą o poranku, ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju i samopoczucia. 

W okresie niemowlęcym młodziutki organizm dynamicznie rośnie i pracuje na swoją późniejszą kondycję, dlatego powinien otrzymywać wystarczające ilości witamin i minerałów. Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dowiedli oni, że niemowlęta, które od momentu rozpoczęcia rozszerzania diety spożywają pożywne śniadania, w starszym wieku mają lepszą odporność i rzadziej chorują niż ich rówieśnicy. Poza tym dziecko, które po długiej nocnej przerwie nie otrzyma wartościowego śniadania, będzie marudne, mniej skoncentrowane i zabraknie mu energii do aktywności. 

Pierwszy posiłek powinien dostarczyć niemowlakowi zastrzyk energii na cały dzień. Samo mleko to za mało. 

 Po 6. miesiącu życia pokarm mamy lub mieszanka mlekozastępcza są niewystarczające, aby pokryć zapotrzebowanie na wzrastające składniki odżywcze, takie jak m.in. żelazo, wapń. Stąd rozszerzanie diety jest niezbędnym elementemmówi dietetyk Justyna Wielgosz.

Aby śniadanie było pełnowartościowe, powinno składać się ze źródła białka, tłuszczu i węglowodanów.

  • Węglowodany stanowią główne źródło energii.
  • Białko to ważny składnik budulcowy.
  • Tłuszcze pomogą zadbać o nasze rezerwy zapasowe i energetyczne.

By posiłek był pełnowartościowy, ważne jest odpowiednie skomponowanie poszczególnych elementów, ponieważ jedne składniki są zależne od drugich. Przykładowo, niektóre witaminy potrzebują tłuszczu dla właściwej absorpcji. Dlatego, jeśli podajesz dziecku szpinak lub paprykę, polej ją oliwą z oliwek czy olejem z wiesiołka. Źródłem tłuszczu mogą być także nasiona, orzechy czy owoce (awokado).

Śniadanie dla niemowlaka bez monotonii

Aby wprowadzać do życia niemowlęcia właściwe nawyki żywieniowe, rodzic powinien być kreatywny i pomysłowy. Im bardziej różnorodny i kolorowy posiłek, tym chętniej dziecko po niego sięgnie. W sieci znajdziesz różne przepisy na śniadanie dla niemowlaka, stosuj je, miksując pomysły i eksperymentując, oczywiście w granicach rozsądku.

Początkowe ilości wprowadzanych pokarmów dla niemowlaka są niewielkie, jednak już bliżej 9.miesiąca niemowlę będzie zjadać dużo więcej. Najważniejszym aspektem jest różnorodność. Im więcej smaków wprowadzimy do 2.roku życia dziecka, tym więcej produktów ono pozna i polubitłumaczy Justyna Wielgosz.

Nie wszystkie pomysły na śniadanie spodobają się maluchowi, ale dietetyczka radzi rodzicom, aby się nie zniechęcali. Nawet jeśli zaproponowane przez nas danie nie będzie dziecku smakować, warto podać je w innej wersji. Im bogatsza w smak i kolor potrawa, tym większa szansa, że niemowlę się do niej przekona. Na talerzu najgorsza jest monotonia. 

Z dziećmi jest tak jak z dorosłymi, im dłużej jemy to samo, to tym prędzej nie możemy na to patrzeć, dzieci nawet szybciej okażą swoje niezadowolenie – dodaje dietetyczka.

Nie zapomnij o węglowodanach!

Aby niemowlę otrzymało wartościowy posiłek, nie możesz pominąć węglowodanów. Serwuj dziecku różnorodne produkty pełnoziarniste, takie jak makarony, ryż, ziemniaki, bataty czy kasze. Nie bazuj jednak wyłącznie na jednym rodzaju kaszy, np. mannie, przygotowuj też posiłki na bazie kaszy jaglanej, gryczanej czy komosy ryżowej. 

Źródłem węglowodanów będą płatki owsiane, ale korzystaj też z amarantusa czy płatków jaglanych.

Właściwą bazą śniadania dla niemowląt będzie też pieczywo, najlepiej razowe, graham czy żytnie. 

Zamiast słodkich napojów, podawaj wodę lub herbatkę. Węglowodany, a także cenne minerały i witaminy, znajdziesz w kaszce lub kleiku. Kaszki to dobry pomysł na drugie śniadanie dla niemowlaka.

Białko też jest istotne

W śniadaniu niemowlaka nie może zabraknąć produktów zawierających białko. Podstawą oczywiście jest mleko. Nieograniczonym polem do popisu są potrawy na bazie jajek. Te możemy serwować w formie jajecznicy na parze, placków, naleśników czy omletu. 

Rodzice zastanawiają się, kiedy jest właściwy moment na podanie jaja. 

Według najnowszych norm nie ma jednoznacznych zakazów i nakazów. Możemy już w 6. miesiącu próbować podać maluchowi właściwie wszystkie pokarmy, jednak nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka – mówi Wielgosz. 

Źródłem białka mogą też być warzywa strączkowe, ryby czy mięso dobrej jakości. 

Ciekawe pomysły na śniadanie dla malucha

Jeśli wprowadzasz nowy składnik do śniadania niemowlęcia, serwuj go w niewielkiej ilości i obserwuj dziecko. Jeśli wystąpi alergia lub inna reakcja, odstaw produkt na kilka tygodni, a następnie spróbuj podać go ponownie. 

  • Dbaj o ciekawą kompozycję na talerzu. Jeśli podajesz kanapki, zadbaj o to, aby poza wartościami odżywczymi – możesz podać je np. z pieczoną piersią kurczaka i pomidorem – były ładnie ozdobione. Wykorzystaj szczypiorek albo koperek, by nadać kanapce kształt, oczy i nosek.
  • Baw się warzywami. Niemowlę powinno dostawać warzywa o różnej strukturze i kształcie, np. wyciętych kółeczek czy słupków. Podaj np. ugotowanego brokuła czy surowego pomidora.

Pamiętaj, aby serwować dziecku śniadania mniej więcej o podobnej porze, nie później niż pół godziny po przebudzeniu. W miarę możliwości organizuj posiłki dla całej rodziny, ponieważ to okazja do budowania bliskości i więzi. A najlepiej, gdy śniadanie spożywacie bez pośpiechu, pamiętając, że pierwszy posiłek to podstawa.

Źródła:

C. Gonzales, Moje dziecko nie chce jeść, wyd. Mamania, 2011 r.