
Rumianek dla niemowlaka – kiedy warto zrobić napar z rumianku?
Spis treści:
Rumianek – właściwości
Rumianek to jedno z najczęściej stosowanych ziół, a jego właściwości są doskonale znane. Ta pospolita roślina, którą można spotkać na terenie całej Polski, wykazuje wiele przydatnych wskazań leczniczych. Działanie przeciwzapalne rumianku wynika z wysokiej zawartości flawonoidów; rumianek stosowany zewnętrznie lub w postaci naparu do picia pozwala złagodzić wiele stanów zapalnych. Kolejną cenną właściwością rumianku jest działanie spazmolityczne – działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Dzięki temu łagodzi stany skurczowe układu pokarmowego i znajduje zastosowanie w leczeniu biegunek, bólów brzucha i kolek. Rumianek stosowany jest ponadto w celu łagodzenia stresu i napięcia nerwowego, a także wspomagania zasypiania. Inhalacje z rumianku ułatwiają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, a okłady z niego wspomagają gojenie ran i łagodzą stany zapalne.
Rumianek dla niemowląt
Rumianek do picia dla niemowląt powinien być stosowany najwcześniej po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Wynika to z faktu, że noworodek powinien pić wyłącznie mleko. Także niemowlęta przed rozszerzeniem diety powinny pić przede wszystkim mleko mamy lub modyfikowane, zatem ostrożnie należy podawać cokolwiek innego do picia. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed podaniem naparu z rumianku. Najlepiej podawać jest czysty napar, gdyż smakowe, gotowe herbatki instant często mają dodatek cukru czy syntetycznych substancji.
Dawkowanie rumianku
Zalecane dawkowanie naparu z rumianku to początkowo 25 do 50 ml zaparzanych z jednej lub dwóch łyżeczek suszu rumiankowego. Należy podać jednorazowo napar z rumianku i zaobserwować, czy nie pojawiają się takie objawy uczulenia na rumianek jak:
- wysypka skórna i świąd skóry,
- kaszel i katar,
- zaczerwienienie oczu i nasilone łzawienie,
- świszczący oddech.
Objawy uczulenia na rumianek mogą pojawić się zarówno po wypiciu naparu ziołowego, jak i po zastosowaniu zewnętrznie na skórę lub błony śluzowe.
Rumianek na ząbkowanie
Ząbkowanie to trudny okres dla maluszka, towarzyszy mu obrzęk i bolesność dziąseł, co może utrudniać ssanie piersi. Ponadto może pojawić się gorączka. Wszystko to przekłada się na rozdrażnienie i kłopoty ze snem. Można wówczas wykorzystać rumianek. Właściwości przeciwzapalne rumianku pozwalają złagodzić miejscowy stan zapalny rozwijający się w dziąśle. Ponadto rumianek może delikatnie działać uspokajająco i ułatwić zasypianie rozdrażnionemu maluchowi.
Rumianek znajduje się w wielu preparatach na ząbkowanie, zarówno tych stosowanych miejscowo (żele na dziąsła), jak i doustnych kropelek. W celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu można kilka razy dziennie aplikować apteczne preparaty zawierające ekstrakt z rumianku. Innym sposobem jest przecieranie obolałych dziąsełek jałowym gazikiem namoczonym w naparze z rumianku. Bardzo skuteczne działanie przeciwzapalne wykazuje olejek z rumianku. Można przygotować go samodzielnie, zalewając garść koszyczków rumianku połową szklanki oliwy z oliwek. Rumianek należy następnie odstawić w zakręconym słoiku na sześć tygodni, wstrząsając codziennie. Gdy olejek przybierze ciemnobursztynową barwę, można nim smarować dziąsła dwa razy dziennie. Rumianek może być stosowany doustnie w formie kropelek łagodzących ząbkowanie lub naparu.
Rumianek na ból brzucha u niemowlaka
Wiele niemowląt w pierwszych miesiącach życia boryka się z kolkami. Są one wynikiem niedojrzałości przewodu pokarmowego, a także połykania powietrza podczas karmienia. Zalegające gazy kumulują się w świetle przewodu pokarmowego, wywołując dolegliwości bólowe. Jednym ze sposobów na łagodzenie kolek, a także bólu brzuszka o innym podłożu jest przygotowanie naparu z rumianku. Działanie rozkurczowe rumianku umożliwia rozluźnienie mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego, dzięki czemu zalegające gazy mogą być łatwiej usunięte z jelit. Ponadto rumianek wykazuje delikatne działanie uspokajające, łagodząc rozdrażnienie towarzyszące dolegliwościom bólowym.
Rumianek na katar u niemowlaka
Napar rumianku świetnie sprawdzi się jako środek nawilżający powietrze w pokoju dziecka z katarem. Napar wlewamy np. do miski z wodą i stawiamy w pobliżu łóżeczka. Nie powinno się jednak wykorzystywać rumianku do nebulizacji. Ten sposób aplikowania ziół u dzieci jest niedozwolony.
Rumianek na sen u niemowlaka
Napar z rumianku ze względu na właściwości wyciszające uspokaja i ułatwia zasypianie. Poleca się go szczególnie dzieciom, które z powodu zbyt wielu emocji w ciągu dnia nie mogą się uspokoić przez zaśnięciem.
Rumianek na odparzenia u niemowlaka
Kąpiel z dodatkiem naparu rumiankowego złagodzi odparzenia czy wysypkę skórną. Szczególnie sprawdzi się przy odparzeniach pieluszkowych. Działa przeciwzapalnie i kojąco. Przed pierwszą taką kąpielą warto jednak zrobić próbę uczuleniową, np. na nóżce dziecka.
Rumianek na wysypkę przy ospie
Rumianek można wypróbować w przypadku wysypki, np. w przebiegu ospy, kiedy wypryski pojawiają się w okolicach pupy czy krocza. W takim przypadku dwu-, trzyminutowa kąpiel pomoże złagodzić świąd. Na kąpiel w rumianku reagują także inne rodzaje wysypki, np. reaktywne, powstałe np. pod wpływem proszku do prania.
Źródła:
- Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych; „Postępy Fitoterapii”, 2/2014.