Rumianek dla niemowlaka – kiedy warto zrobić napar z rumianku?/fot. iStock Rumianek dla niemowlaka – kiedy warto zrobić napar z rumianku?/fot. iStock

Rumianek dla niemowlaka – kiedy warto zrobić napar z rumianku?

Rumianek do picia może być podawany niemowlętom. Ten napar ziołowy łagodzi dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu czy kolkom. Należy pamiętać, że rumianek można podać wyłącznie wtedy, gdy dziecko nie jest uczulone na to zioło. Zalecane jest podawanie naparu z rumianku dzieciom powyżej pierwszego miesiąca życia, najlepiej po konsultacji z pediatrą.

Spis treści:

Rumianek – właściwości

Rumianek to jedno z najczęściej stosowanych ziół, a jego właściwości są doskonale znane. Ta pospolita roślina, którą można spotkać na terenie całej Polski, wykazuje wiele przydatnych wskazań leczniczych. Działanie przeciwzapalne rumianku wynika z wysokiej zawartości flawonoidów; rumianek stosowany zewnętrznie lub w postaci naparu do picia pozwala złagodzić wiele stanów zapalnych. Kolejną cenną właściwością rumianku jest działanie spazmolityczne – działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Dzięki temu łagodzi stany skurczowe układu pokarmowego i znajduje zastosowanie w leczeniu biegunek, bólów brzucha i kolek. Rumianek stosowany jest ponadto w celu łagodzenia stresu i napięcia nerwowego, a także wspomagania zasypiania. Inhalacje z rumianku ułatwiają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, a okłady z niego wspomagają gojenie ran i łagodzą stany zapalne.

Rumianek dla niemowląt

Rumianek do picia dla niemowląt powinien być stosowany najwcześniej po ukończeniu pierwszego miesiąca życia. Wynika to z faktu, że noworodek powinien pić wyłącznie mleko. Także niemowlęta przed rozszerzeniem diety powinny pić przede wszystkim mleko mamy lub modyfikowane, zatem ostrożnie należy podawać cokolwiek innego do picia. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą przed podaniem naparu z rumianku. Najlepiej podawać jest czysty napar, gdyż smakowe, gotowe herbatki instant często mają dodatek cukru czy syntetycznych substancji. 

Dawkowanie rumianku 

Zalecane dawkowanie naparu z rumianku to początkowo 25 do 50 ml zaparzanych z jednej lub dwóch łyżeczek suszu rumiankowego. Należy podać jednorazowo napar z rumianku i zaobserwować, czy nie pojawiają się takie objawy uczulenia na rumianek jak:

 • wysypka skórna i świąd skóry,
 • kaszel i katar,
 • zaczerwienienie oczu i nasilone łzawienie,
 • świszczący oddech.

Objawy uczulenia na rumianek mogą pojawić się zarówno po wypiciu naparu ziołowego, jak i po zastosowaniu zewnętrznie na skórę lub błony śluzowe.

Rumianek na ząbkowanie

Ząbkowanie to trudny okres dla maluszka, towarzyszy mu obrzęk i bolesność dziąseł, co może utrudniać ssanie piersi. Ponadto może pojawić się gorączka. Wszystko to przekłada się na rozdrażnienie i kłopoty ze snem. Można wówczas wykorzystać rumianek. Właściwości przeciwzapalne rumianku pozwalają złagodzić miejscowy stan zapalny rozwijający się w dziąśle. Ponadto rumianek może delikatnie działać uspokajająco i ułatwić zasypianie rozdrażnionemu maluchowi.

Rumianek znajduje się w wielu preparatach na ząbkowanie, zarówno tych stosowanych miejscowo (żele na dziąsła), jak i doustnych kropelek. W celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu można kilka razy dziennie aplikować apteczne preparaty zawierające ekstrakt z rumianku. Innym sposobem jest przecieranie obolałych dziąsełek jałowym gazikiem namoczonym w naparze z rumianku. Bardzo skuteczne działanie przeciwzapalne wykazuje olejek z rumianku. Można przygotować go samodzielnie, zalewając garść koszyczków rumianku połową szklanki oliwy z oliwek. Rumianek należy następnie odstawić w zakręconym słoiku na sześć tygodni, wstrząsając codziennie. Gdy olejek przybierze ciemnobursztynową barwę, można nim smarować dziąsła dwa razy dziennie. Rumianek może być stosowany doustnie w formie kropelek łagodzących ząbkowanie lub naparu.

Rumianek na ból brzucha u niemowlaka

Wiele niemowląt w pierwszych miesiącach życia boryka się z kolkami. Są one wynikiem niedojrzałości przewodu pokarmowego, a także połykania powietrza podczas karmienia. Zalegające gazy kumulują się w świetle przewodu pokarmowego, wywołując dolegliwości bólowe. Jednym ze sposobów na łagodzenie kolek, a także bólu brzuszka o innym podłożu jest przygotowanie naparu z rumianku. Działanie rozkurczowe rumianku umożliwia rozluźnienie mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego, dzięki czemu zalegające gazy mogą być łatwiej usunięte z jelit. Ponadto rumianek wykazuje delikatne działanie uspokajające, łagodząc rozdrażnienie towarzyszące dolegliwościom bólowym. 

Rumianek na katar u niemowlaka

Napar rumianku świetnie sprawdzi się jako środek nawilżający powietrze w pokoju dziecka z katarem. Napar wlewamy np. do miski z wodą i stawiamy w pobliżu łóżeczka. Nie powinno się jednak wykorzystywać rumianku do nebulizacji. Ten sposób aplikowania ziół u dzieci jest niedozwolony. 

Rumianek na sen u niemowlaka

Napar z rumianku ze względu na właściwości wyciszające uspokaja i ułatwia zasypianie. Poleca się go szczególnie dzieciom, które z powodu zbyt wielu emocji w ciągu dnia nie mogą się uspokoić przez zaśnięciem. 

Rumianek na odparzenia u niemowlaka

Kąpiel z dodatkiem naparu rumiankowego złagodzi odparzenia czy wysypkę skórną. Szczególnie sprawdzi się przy odparzeniach pieluszkowych. Działa przeciwzapalnie i kojąco. Przed pierwszą taką kąpielą warto jednak zrobić próbę uczuleniową, np. na nóżce dziecka.

Rumianek na wysypkę przy ospie

Rumianek można wypróbować w przypadku wysypki, np. w przebiegu ospy, kiedy wypryski pojawiają się w okolicach pupy czy krocza. W takim przypadku dwu-, trzyminutowa kąpiel pomoże złagodzić świąd. Na kąpiel w rumianku reagują także inne rodzaje wysypki, np.  reaktywne, powstałe np. pod wpływem proszku do prania.

Źródła:

 1. Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych; „Postępy Fitoterapii”, 2/2014.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź