Rozmiary niemowlęce – o co tu chodzi?/fot. iStock Rozmiary niemowlęce – o co tu chodzi?/fot. iStock

Rozmiary niemowlęce – o co tu chodzi?

Są przesłodkie, maleńkie i… zazwyczaj kupujemy ich za dużo. Mowa oczywiście o niemowlęcych ubrankach. Co kupić, ile mieć ich na początek i w jakim rozmiarze? Rozmiary niemowlęce to wyzwanie nawet dla doświadczonej mamy! Podpowiadamy jak się w nich odnaleźć i co zrobić, jeśli nie znamy dokładnego rozmiaru, a czekają nas zakupy dla dziecka.

Spis treści:

Rozmiary niemowlęce – jak się w nich odnaleźć?

Jeszcze kiedy maluch mieszka spokojnie w brzuchu, rodzice skupiają się na skompletowaniu niezbędnych po jego przyjściu na świat akcesoriów. Jednym z podstawowych elementów wyprawki są ubrania dla noworodka. Jaki rozmiar kupować? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, nie wiadomo przecież jak będzie wyglądać nasze maleństwo, gdy się pojawi. Dlatego przygotowując wyprawkę dla noworodka warto pamiętać o kilku elementach.

Jeśli zastanawiamy się, jaki rozmiar powinna mieć wyprawka dla noworodka, a jaka wielkość ubranek będzie odpowiednia dla niemowlaka, warto uświadomić sobie, że od urodzenia do ukończenia 1. roku życia powiększa on swoją wagę co najmniej trzykrotnie! Dlatego rozmiarówka ubranek dla niemowląt zmienia się tak dynamicznie. 

Na dodatek rozmiary ubranek dziecięcych mogą się od siebie różnić w zależności od miary przyjętej przez producenta.  Dlatego nie możemy polegać wyłącznie na numeracji, a raczej oszacować wielkość oglądanej i rzeczy i raczej kupić za dużą, niż za małą.  dziecko wyrasta z ubrań niemowlęcych w zawrotnym tempie, nawet jeśli na początku podwiniemy za długie rękawy, za dwa tygodnie będą w sam raz. 

Niezależnie od rozmiaru, koloru czy fasonu, podczas zakupu ubranek dla noworodka i niemowlęcia kieruj się przede wszystkim jakością materiałów oraz wykonaniem ubrań. Najlepsza będzie naturalna, przewiewna bawełna.

Jaki rozmiar wybrać?

Najbardziej znana tabela rozmiarów ubrań dla niemowląt zaczyna się od wielkości 46-52 cm i dotyczy wcześniaków.  Kolejne rozmiary to: 

 • 0-3 miesiące: 56-62 cm,
 • 3-6 miesięcy: 62-68 cm,
 • 6-9 miesięcy: 68-74 cm,
 • 9-12 miesięcy: 74-80 cm,
 • 12-18 miesięcy: 80-86 cm.

Każde dziecko jednak rozwija się w swoim tempie – jedne maluszki rosną szybciej, inne nieco wolniej przybierają na wadze, dlatego należy pamiętać, że wiek i wzrost dziecka to nie jedyne czynniki, jakie powinny być brane pod uwagę przy zakupie ubranek. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wybierając rozmiary niemowlęce powinniśmy uwzględnić takie wartości jak obwód klatki piersiowej oraz obwód pasa, a przede wszystkim wagę malucha. Zwłaszcza ten ostatni czynnik może zdecydować o tym, jaki będzie najlepszy rozmiar ubranek dla naszego dziecka. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Jak to wygląda w tabeli rozmiarów? 

 • rozmiar 56 cm –  około 3,5 kg
 • rozmiar 62 cm –  około 6 kg
 • rozmiar 68 cm –  około 8 kg
 • rozmiar 74 cm –  około 10 kg

Co zrobić, jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru?

A dokładnie tak jest podczas kompletowania zestawu ubranek dla noworodka. Dlatego przede wszystkim nie kupuj ich za dużo! Ile ubranek dla noworodka na początek? Wystarczy dosłownie po kilka sztuk w najmniejszych rozmiarach. Kiedy maluch będzie już na świecie, będzie prościej rozbudowywać jego garderobę i dostosowywać ją, dopasowując do wagi i wzrostu.  

Warto mieć jednak w pamięci, że dzieci szybko wyrastają z ubranek, dlatego lepiej kupić za duże, niż za małe. Wtedy masz gwarancję, że nawet jeśli w danym momencie bodziaki czy pajacyki są nieco „oversize”, maluch za chwilę do nich dorośnie. A dzięki temu posłużą mu nieco dłużej! 

Jeśli wybieramy się w odwiedziny do nowonarodzonego maluszka i decydujemy się na zakup ubranka dla noworodka, zdecydowanie warto sięgnąć po większy rozmiar. Wówczas mamy pewność, że nasz prezent będzie trafiony, a rodzice z niego skorzystają. Nawet jeśli nastąpi to dopiero za jakiś czas.

Ubranka dla noworodka – pora roku jest ważna

Nie tylko rozmiar, ilość i jakość ubranek dla noworodka jest ważna. Przy kompletowaniu wyprawki należy wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej maluch przychodzi na świat.

 • Letnie ubranka dla noworodka to przede wszystkim body, kaftaniki i pajacyki. Te ostatnie zakładane do spania.
 • Zimą lepiej postawić na więcej długich rękawów. Body często stanowią warstwę najbardziej przylegającą do ciała, na którą nakładana jest kolejna. Odpowiedź zatem na pytanie, jaki rozmiar ubranek będzie odpowiedni dla malucha zimą jest prostsza – większy. Przy nakładaniu kilku warstw na siebie, maluszkowi będzie zdecydowanie wygodniej, jeśli zostawimy odrobinę zapasu.
 • Wiosna i jesień to czas pośredni. Najlepiej będzie postawić na „cebulkę” i wkładać maluchowi jedną warstwę więcej. Jeśli pogoda nas zaskoczy podczas spaceru, łatwo będzie zdjąć sweterek lub okryć dziecko dodatkowym kocykiem.

Nie warto również kupować ubranek dla niemowląt „na zapas”. Choć niejednokrotnie podczas zimowych wyprzedaży kuszą piękne, letnie sukieneczki, może się okazać, że latem będą dla naszej pociechy za ciasne.  

Rozmiary niemowlęce to sprawa indywidualna i nawet najbardziej doświadczone mamy nieraz mają problem, jaki rozmiar kupować dla noworodka. Stąd lepiej postawić na minimalizm – im mniej, tym lepiej na początek.