Ręczne odciąganie mleka – jak to dobrze robić?

Podczas karmienia piersią odciąganie mleka może być konieczne. Dzieje się tak, kiedy pojawi się nawał pokarmu i nabrzmiałe piersi bardzo bolą. Niekiedy dziecko ma problem, by prawidłowo uchwycić sutek i ssać. Bywają też sytuacje, kiedy mama wychodzi z domu w porze karmienia. Zazwyczaj mamy korzystają wtedy z laktatora ręcznego lub elektrycznego. Są jednak sytuacje, kiedy korzystniejsze będzie ręczne odciąganie pokarmu. Na czym polega ręczne odciąganie mleka i jakie są na to sposoby?

Spis treści:

Na czym polega ręczne odciąganie mleka?

Ręczne odciąganie mleka polega na uciskaniu przewodów mlecznych i zbieraniu wypływającego mleka do pojemnika lub butelki. Czynność ta nie powinna sprawiać bólu, więc jeśli pojawia się dyskomfort, może być spowodowany złą techniką lub pozycją. Wiele kobiet sięga po ręczne odciąganie mleka awaryjnie, na co dzień korzystając z wygodniejszych i szybszych laktatorów.

Kiedy odciągać pokarm ręcznie?

Odciąganie pokarmu przydatne jest w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest konieczność pozostawienia dziecka na oddziale neonatologicznym. W takiej sytuacji mamy przynoszą do szpitala odciągnięte wcześniej mleko, które zostanie podane noworodkowi. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie. 

Odciąganie mleka może być także konieczne w przypadku nawału pokarmu lub odwrotnie – w celu pobudzenia laktacji, ponieważ stymulacja brodawek wzmaga produkcję mleka. Odciąganie mleka zalecane jest także wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo przybiera na masie i lekarz ma wątpliwości, czy spożywa wystarczającą ilość pokarmu. Po odciągnięciu mleka i podaniu go przez butelkę można dokładnie stwierdzić, ile mleka dziecko przyjmuje zarówno na porcję, jak i w ciągu całej doby.

Odciąganie ręczne mleka stosowane jest najczęściej jako alternatywa dla laktatorów. Czasami jednak konieczne jest odciągnięcie pokarmu ręcznie, np. aby zebrać siarę, czyli pierwsze mleko po porodzie.

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Polecamy

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Zgodnie z rekomendacjami WHO mleko matki uważane jest za najlepszy pokarm dla dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Dlatego też warto podczas przygotowywania wyprawki dla noworodka pomyśleć o zakupie laktatora. Po co odciągać pokarm? Jak prawidłowo odciągać pokarm laktatorem i co ile należy to robić?

Czytaj

Jak odciągać ręcznie pokarm?

Dla wielu kobiet ręcznie odciąganie mleka stanowi niemałe wyzwanie. Najlepiej jest poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego lub położną, którzy pokażą jak prawidłowo złapać brodawkę i zbierać pokarm. Wyjaśnią również, na czym polega ręczne ociąganie mleka. 

Specjaliści podkreślają, aby pokarm odciągać delikatnie. Najczęstszą metodą jest złapanie piersi dłonią ułożoną w kształcie litery C, gdzie kciuk obejmuje pierś od góry, a reszta dłoni lekko podnosi ją od dołu. Ściskanie piersi powinno dotyczyć przewodów, a nie samej brodawki, więc najlepiej jest ściskać około 2 centymetry od niej.

Sposoby ręcznego odciągania mleka

Niektórzy przed ręcznym odciąganiem mleka stosują ciepłe okłady na pierś lub biorą rozgrzewający prysznic. Zawsze należy odciągać mleko z obu piersi, aby nie doprowadzić do zastoju. Warto też przed odciąganiem pokarmu zrelaksować się, ponieważ ma to pozytywny wpływ na laktację. 

Szybszym i dla wielu mam wygodniejszym sposobem jest stosowanie laktatorów. Można je wykorzystywać na obie piersi jednocześnie, wtedy samo odciąganie pokarmu trwa znacznie krócej. Dostępne na rynku są zarówno laktatory elektryczne, jak i ręczne. Te drugie wymagają włożenia siły do pompowania, lecz w porównaniu z laktatorami automatycznymi są cichsze i tańsze. Do kobiety należy zatem decyzja, po jaką metodę odciągania pokarmu sięgnie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź