Przetoka przeduszna u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie /fot. iStock Przetoka przeduszna u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie /fot. iStock

Przetoka przeduszna u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Przetoka przeduszna to jedna z najczęstszych wad rozwojowych ucha zewnętrznego. Choć w większości przypadków pozostaje bezobjawowa, niekiedy jednak konieczne jest jej leczenie. Co to jest przetoka przeduszna i kiedy pojawia się u dzieci?

Spis treści:

Co to jest przetoka przeduszna?

Przetoka przeduszna to niewielkie zagłębienie bądź dołek zlokalizowany nad uchem. W większości przypadków występuje po prawej stronie głowy. Przetoka przeduszna przez specjalistów zaliczana jest do wad rozwojowych. 

Fizjologicznie pojawia się ona na wczesnym etapie życia płodowego i zanika około 6. tygodnia ciąży. Zwykle przetoka przeduszna jest ślepo zakończona, zdarza się jednak, że penetruje w głąb skóry i może kończyć się torbielą wypełnioną płynem. Jest to jedna z niewielu sytuacji, kiedy przetoka daje o sobie znać, gdyż w większości przypadków pozostaje bezobjawowa. Występowanie przetoki przedusznej stwierdza się u około 0,1 proc. osób o białym kolorze skóry i u nawet 10 proc. osób o czarnym kolorze skóry. 

Aby rozpoznać przetokę przeduszną wystarczy zwykłe badanie lekarskie przeprowadzone w gabinecie. Niekiedy przetoka jest tak mała, że łatwo przegapić jej obecność i stwierdzić ją dopiero po kilku latach.

Przetoka przeduszna u dzieci – objawy

Przetoka przedusznau dzieci zwykle pozostaje bezobjawowa. W opisanym powyżej przypadku przetoka penetruje aż do powięzi mięśnia skroniowego, tworząc w tym miejscu torbiel wypełnioną płynem. W sytuacji takiej powstaje dogodne środowisko do rozwoju bakterii, co skutkuje nawracającymi zakażeniami. Objawiać się to może m.in.:

W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy koniecznie udać się do lekarza otolaryngologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Prawidłowe etapy rozwoju niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Polecamy

Prawidłowe etapy rozwoju niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Rozwój niemowlaka przebiega bardzo dynamicznie, a zachodzące zmiany najbardziej widoczne są w układzie motorycznym. W ciągu pierwszego roku życia poprawia się ostrość widzenia, doskonali zmysł słuchu i kształtują kompetencje językowe. Dziecko rozwija się także w sferze społecznej i emocjonalnej. Ważne etapy, które niemowlę osiąga do określonego wieku, nazywane są kamieniami milowymi rozwoju. W poniższym wpisie przybliżamy, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój niemowlaka i co można zrobić robić, by wspomagać wzrastanie dziecka.

Czytaj

Skąd przetoka przeduszna u dziecka?

Eksperci nie są zgodni co do dokładnej przyczyny pojawienia się tej wady rozwojowej. Wśród potencjalnych źródeł wymienia się przebyte przez ciężarną zakażenie wirusowe, niedobory w codziennej diecie, oddziaływanie bliżej nieokreślonych czynników środowiskowych a także uwarunkowania genetyczne. 

W przypadku występowania rodzinnego obecne są często obustronne przetoki przeduszne. W takiej sytuacji mogą być one elementem zespołów genetycznych, takich jak: BOR (Branchio-Oto-Renal Syndrome), BOS (Branchio-Oto Syndrome) czy tetralogia Fallota. W ich przebiegu zauważa się niekiedy zaburzenia rozwojowe związane nie tylko z przetokami przedusznymi, ale także nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek czy też narządu słuchu. Dodatkowo w przypadku tetralogii Fallota dochodzi do nieprawidłowości związanych z budową oraz funkcjonowaniem serca, a także głównych naczyń krwionośnych. Z tego powodu w przypadku stwierdzenia przetoki przedusznej obustronnej konieczne jest wdrożenie diagnostyki mającej na celu wykluczenie bądź potwierdzenie innych wad wrodzonych.

Przetoka przeduszna u dzieci – leczenie

Kiedy dochodzi do zakażenia lub nawrotowych zakażeń okolicy przetoki przedusznej, lekarze mogą rozważyć jej leczenie. W przypadku infekcji leczeniem z wyboru jest antybiotyk. W sytuacji kiedy nawracającym zakażeniom przetoki towarzyszą podskórne ropnie, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Postępowanie powinno być wykonane przez otolaryngologa w specjalistycznym ośrodku, gdyż do odpowiedniego przeprowadzenia zabiegu konieczna jest duża precyzja. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń swojego lekarza i nie leczyć zakażeń przetoki przedusznej na własną rękę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź