Prezent dla noworodka/fot. iStock Prezent dla noworodka/fot. iStock

Prezent dla noworodka

Mówi się, że do nowonarodzonego dziecka nie wypada przyjść po raz pierwszy z pustymi rękami. Jaki prezent dla noworodka, a jaki upominek dla niemowlaka? Dobrze wiemy, że nie jest łatwo wybrać coś fajnego i praktycznego. Podpowiadamy!

Spis treści:

Prezent dla noworodka – czy łatwo go wybrać?

Zanim kupicie prezent dla dziecka, warto skonsultować się z jego rodzicami. Niektórych zapewne ucieszy wyprawka dla noworodka na prezent, ale z pewnością niektóre rzeczy się zdublują. Dobrze więc dowiedzieć się, czego ewentualnie brakuje. Być może rodzice mają jakiś wymarzony gadżet, który nie jest przedmiotem pierwszej potrzeby, a chcieliby go mieć? Na przykład poduszkę do karmienia, termometr bezdotykowy czy wagę. Z pomocą rodziców noworodka wybór trafionego prezentu będzie na pewno łatwiejszy. 

Praktyczny prezent dla niemowlaka to także ładny kocyk (tych nigdy za wiele) czy eleganckie ubranko – rodzice docenią piękną sukienkę – dziewczynka z pewnością będzie się w niej uroczo prezentować. Dobry prezent dla niemowlaka chłopca to na przykład śpioszki z wizerunkiem któregoś z superbohaterów. 

Trudniej wybrać upominek dla noworodka, jeśli ma być to rzecz służąca zabawie czy wspomagająca rozwój maleństwa. Noworodek w pierwszym miesiącu życia niewiele jeszcze potrafi, więc kupowanie mu zabawek „na wyrost” nie ma sensu. Na rowerek czy hulajnogę przyjdzie jeszcze czas! Nawet gryzaki nie będą najlepszym pomysłem na prezent dla noworodka, bo ząbkować zacznie dopiero za mniej więcej pół roku.

Czym się kierować, wybierając prezent dla noworodka?

Fajny prezent dla noworodka to taki, który będzie wspierał jego rozwój psychoruchowy. Choć maluszek ma jeszcze bardzo niedoskonały zmysł wzroku, można przyspieszyć jego rozwój, wieszając nad łóżeczkiem zabawki w kontrastowych barwach. Idealne są czarno-białe z niewielką domieszką innych kolorów, bo maleńkie dziecko jeszcze ich nie rozróżnia, ale dobrze widzi kontrasty.

Noworodek już od pierwszych dni bardzo dobrze słyszy, dlatego dobrym pomysłem na prezent dla maluszka jest pozytywka z uspokajającą melodią lub inna zabawka wydająca łagodne dźwięki. Popularne ostatnio są szumiące przytulanki, wydające dźwięki zbliżone do tych, jakie noworodek słyszał w brzuszku u mamy. Niektóre noworodki bardzo dobrze na nie reagują, uspokajają się, mając je przy sobie, a nawet zasypiają.  

Piszcząca zabawka do kąpieli to także dobry prezent dla małego dziecka, które prawdopodobnie będzie reagowało na dźwięk. Z tego powodu sensowny upominek dla niemowlaka to także zwykła grzechotka. Zawieszone nad łóżeczkiem zabawki maluch będzie dotykał z początku bezwiednie, ale dźwięki mogą go zainteresować. 

Co dla niemowlaka jeszcze się przyda? Popularny upominek dla niemowlaka to także karuzela, którą można zawiesić nad łóżeczkiem. W tym wypadku również warto skonsultować się z rodzicami dziecka, by dobrać ten gadżet do gustu rodziców czy wystroju pokoju maleństwa. Odradzamy wybór pstrokatych modeli, tym bardziej, że mały człowiek nie rozróżnia jeszcze kolorów. Psychologowie dziecięcy doradzają wybór modeli czarno-białych z czerwonymi akcentami.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając potencjalne prezenty?

Zastanawiając się, co kupić dla noworodka na prezent, kierujmy się nie tylko walorami edukacyjnymi czy estetycznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Upominek dla niemowlaka nie może pochodzić z nieznanych źródeł – nie kupujmy niczego na bazarach czy w sklepach z tanimi rzeczami. Szukajmy zawsze metki, na której znajdziemy dane producenta oraz symbole gwarantujące, że dany przedmiot jest zgodny z europejskimi normami (CE) oraz spełnia wymogi bezpieczeństwa przewidziane dla zabawek (EN 71). Zakładając, że prezentami ofiarowanymi noworodkowi będzie się potem bawić jako starsze dziecko, zwróćmy uwagę, by nie składały się one z elementów, które może ono połknąć czy włożyć do ucha lub nosa.

Jaki prezent dla noworodka będzie strzałem w dziesiątkę? Ten, który łatwo jest utrzymać w czystości. Układ odpornościowy maleńkiego dziecka jest jeszcze niedojrzały, toteż wszystkie przedmioty, z którymi będzie miało do czynienia, powinny nadawać się do mycia i prania – po raz pierwszy zanim trafią do łóżeczka niemowlęcia.

Ile wydać na prezent

Podarunek wcale nie musi być drogi – dobrze jednak, by był przydatny i trwały. Trzeba jednak wiedzieć, że ciekawe prezenty dla niemowlaka zazwyczaj mają w swojej ofercie renomowani producenci – czy to elementów wyprawki, czy to zabawek. Trzeba więc liczyć się z tym, że na przykład zamiast 20 złotych wydamy 40, ale przynajmniej będziemy mieć gwarancję jakości, bezpieczeństwa i możliwość zwrotu czy wymiany towaru. Na prezenty drogie, jak na przykład wózek, leżaczek czy nosidełko możemy się złożyć w kilka osób – to świetny sposób, by kupić super prezent dla noworodka, a nie wydać przy tym fortuny.  

Czy zawsze musimy się starać o oryginalny prezent dla niemowlaka? Nie ma takiej konieczności. Są rodzice, których najbardziej ucieszą po prostu jednorazowe pieluszki – w zależności od ilości i jakości zapłacimy za nie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Odpowiednim prezentem dla noworodka będzie nawet zwykły balonik.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź