Pogryzione sutki podczas karmienia – jak sobie poradzić?
Spis treści:
Gdy maluch gryzie sutki podczas karmienia
Pogryzione sutki to coś, co niekoniecznie jest związane z ząbkującymi niemowlakami. Poranione brodawki sutkowe to problem, z którym zmaga się wiele kobiet na początku karmienia piersią – dziąsła „zgniatają” brodawki sutkowe, powodując ból.
W pierwszych dniach karmienia piersią możesz odczuwać dyskomfort – delikatna skóra na brodawkach sutkowych musi się przyzwyczaić do „zasysania”. Nieprzyjemne uczucie znika kilka chwil po przystawieniu dziecka do piersi, a po kilku dniach już się o nim nie pamięta.
Karmienie nie powinno sprawiać bólu – jeśli ból nie znika, najczęściej przyczyną jest to, że dziecko niewłaściwie (zbyt płytko) chwyta brodawkę sutkową.
Pogryzione brodawki – jak tego uniknąć
Przede wszystkim należy odpowiednio przystawić dziecko do piersi. Chwyć pierś (obejmując ją dłonią od boku lub od dołu), drugą ręką obejmij główkę dziecka, a gdy otworzy usta, przystaw je do piersi. Dziecko powinno chwycić nie tylko brodawkę sutkową (czyli to, co zazwyczaj nazywamy sutkiem), ale i większą część jej otoczki. Wargi powinny być wywinięte na zewnątrz w charakterystyczny sposób, broda i nos dziecka powinny dotykać do piersi.
Najczęściej karmienie piersią zaczynamy od pozycji klasycznej, jednak może się okazać, że wygodniej będzie w innej, np. spod pachy. Wypróbuj różne ułożenia. Warto także – jeszcze w szpitalu – poprosić położną lub doradcę laktacyjnego o pokazanie, jak przystawić dziecko do piersi i jak wygląda prawidłowe uchwycenie brodawki sutkowej.
Polecamy
Karmienie noworodka. Jak nauczyć go ssania piersi?
- Karmienie piersią jest formą sztuki, której muszą nauczyć się zarówno mama, jak i noworodek. Zdecydowanie łatwiej jest kobietom, które rodzą drugie i kolejne dziecko, ponieważ posiadają doświadczenie i wcześniej zdobyte już umiejętności – mówi Paulina Gano, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, położna w Centrum Medycznym CMP.
Pogryzione sutki podczas karmienia – jak łagodzić ból
Poranione brodawki sutkowe sprawiają, że na myśl o kolejnym karmieniu młodą mamę przechodzą dreszcze. Jak sobie pomóc?
- Smaruj pogryzione sutki własnym mlekiem.
- Używaj maści na pogryzione brodawki.
- Zadbaj o dostęp powietrza – jeśli to możliwe, spędzaj jak najwięcej czasu z odsłoniętymi piersiami, zakładaj bieliznę z naturalnych materiałów.
- Pamiętaj o higienie – dokładnie myj piersi, a jeśli używasz wkładek laktacyjnych, często je wymieniaj.
Maść na pogryzione brodawki
Jaką maść na pogryzione brodawki wybrać? Zazwyczaj sięgamy po taką, która w składzie ma jedynie lanolinę. Zanim zaczniesz używać maści na pogryzione brodawki, sprawdź, czy musisz ją zmyć przed karmieniem, czy możesz pozwolić, aby dziecko chwyciło posmarowaną brodawkę sutkową. Najczęściej kosmetyków zawierających samą lanolinę nie trzeba zmywać, usunięcia przed karmieniem mogą wymagać te, w których oprócz lanoliny jest panthenol.
Specyfikiem, którego ulotki nie musisz poznawać, jest twoje mleko. Ten środek na pogryzione brodawki zawsze jest pod ręką. Po prostu wyciśnij odrobinę i posmaruj nim pogryzione brodawki sutkowe.
Mlekiem lub maścią warto smarować brodawki przed najdłuższą przerwą w karmieniu, np. na noc, aby mogły one działać jak najdłużej, zanim zostaną „zjedzone” przez dziecko lub zmyte. Smaruj brodawki sutkowe także wtedy, gdy nie masz stanika i wkładek laktacyjnych – specyfik pozostanie na sutkach, nie wchłonie się od razu w materiał.
Jak oduczyć dziecko gryzienia brodawek
Na początku to „tylko” sprawa niewłaściwego chwytania. Jeśli podczas karmienia odczuwasz ból, włóż palec (czysty!) do buzi dziecka i wyjmij pierś. Przystaw dziecko ponownie – w końcu oboje będziecie wiedzieli, jaka pozycja jest najlepsza i wszystko będzie się odbywało z automatu.
Problem pogryzionych brodawek może pojawić się również później. Kiedy dziecko jest już starsze, może np. uśmiechać się do ciebie, wciąż trzymając brodawkę sutkową w ustach, może ją wyciągać, „bawiąc się” z tobą. To najczęściej znak, że karmienie dobiegło końca. Spróbuj przystawić malucha ponownie do piersi – jeśli będzie ssał normalnie, to znaczy, że wcześniejsze zachowanie było jedynie przerywnikiem. Jeśli dalej będzie zainteresowany bardziej zabawą niż jedzeniem, zakończ karmienie i spędźcie czas w inny sposób.
Źródła:
- Szajewska H. [i in.],Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2016, t. 13, s. 9–24.
- Szulc J., Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców, Agora SA, Warszawa 2018.