Płyn do kąpieli dla niemowląt - jaki wybrać? /fot. iStock Płyn do kąpieli dla niemowląt – jaki wybrać? /fot. iStock

Płyn do kąpieli dla niemowląt – jaki wybrać?

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane kosmetyki do kąpieli oczyszczą skórę i zapewnią ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt wybrać?

Spis treści:

Płyn do kąpieli czy żel pod prysznic dla niemowlaka?

Płyn do kąpieli dla niemowląt to główny środek myjący stosowany podczas wieczornej pielęgnacji. Łatwo się rozprowadza i dociera do trudno dostępnych miejsc. Odpowiednio dobrany delikatnie oczyszcza skórę i zapobiega jej wysuszeniu. 

Żel pod prysznic dla niemowląt wyróżnia się zdecydowanie większą gęstością. W jego składzie znajdują się substancje natłuszczające, a tym samym nie powinien być stosowany do mycia włosów i skóry głowy dziecka. Należy go używać w niewielkich ilościach i tylko po rozcieńczeniu z wodą. 

Wybór między płynem a żelem pod prysznic dla niemowląt zależy od ich wieku, kondycji skóry i sposobu kąpieli. Jeśli kąpiemy maleńkie dziecko, lepiej sprawdzi się płyn. U starszaka, który kąpie się pod prysznicem, lepszy może okazać się żel.

Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt wybrać?

Jednym z popularniejszych płynów do kąpieli dla dzieci jest ten 2w1, który służy zarówno do mycia ciała, jak i włosów malucha. Powinniśmy pamiętać, że szamponem nie można myć ciała, a zwykły płyn nie służy do mycia włosów. Rozwiązanie 2w1 jest bezpieczne, ekonomiczne i komfortowe. Ważne, by zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniu dotyczące wieku dziecka. Tylko produkty z napisem „od urodzenia, od pierwszego dnia życia” są w pełni bezpieczne dla noworodka.

Bezpieczny płyn do kąpieli dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Płyn do kąpieli dla niemowląt powinien posiadać atest lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. 

Wybierając produkt do mycia, powinniśmy kierować się nie hasłami marketingowymi, a składem, który dobrze by był jak najkrótszy. Płyny do kąpieli dla malutkich dzieci nie muszą pachnieć. Lepiej postawić na neutralność produktu pod kątem estetycznych dodatków. W składzie unikajmy silnych detergentów takich, jak: SLS, phenoksyetanol czy parabeny. Produkt nie musi się także pienić. Im więcej piany tym więcej siarczanów, które mogą podrażniać wrażliwa skórę dziecka szczególnie w pierwszych dwóch latach życia– radzi blogerka Agnieszka Kobyłka-Dziki prowadząca stronę mamadermatolog.com. 

Płyn do kąpieli dla niemowląt powinien zawierać odpowiednie pH, jak najbardziej zbliżone do neutralnego.

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Polecamy

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Nie w pełni dojrzała skóra niemowląt i dzieci jest zdecydowanie cieńsza i bardziej podatna na działanie substancji drażniących, w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Dlatego tak niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na składy kosmetyków dla dzieci. Czytajmy etykiety!

Czytaj

Pachnący płyn do kąpieli dla niemowlaka – czy to dobry wybór?

Bezpieczny płyn do kąpieli dla dziecka nie powinien mieć w składzie substancji zapachowych. Choć dorośli lubią jak kosmetyki wydzielają przyjemny zapach, to niemowlęta nieszczególnie. Pachnący płyn do kąpieli dla niemowlaka nie jest dobrym rozwiązaniem, substancje zapachowe mogą wywoływać alergie skórne i podrażniać nos dziecka. W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzą się produkty całkowicie pozbawione woni.

Hypoalergiczny płyn do kąpieli dla niemowlaka

Hypoalergiczny płyn do kąpieli przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Polecany jest szczególnie niemowlętom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), egzemą lub łuszczycą. 

Hypoalergiczny płyn do kąpieli niemowlaka nie zawiera w składzie:

 • barwników, 
 • alkoholu, 
 • parabenów, 
 • soli (sodiumchloride),
 • siarczanów (SLS, SLES).

Jego formuła oparta jest gównie na emolientach i olejach roślinnych. Na powierzchni skóry tworzy delikatny film, który zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka.

Płyn czy olejek do kąpieli dla dziecka?

Olejki do kąpieli dla niemowląt to natłuszczające kosmetyki do pielęgnacji, które, o ile skóra tego nie wymaga, nie powinny być stosowane codziennie. Płyny do kąpieli o odpowiednim składzie i naturalnym pH są zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem.

Skóra zdrowego dziecka, które nie zmaga się z żadnymi problemami, nie potrzebuje profilaktycznego natłuszczania. Dodawanie lipidowych substancji w pierwszym roku życia do każdego mycia może być przyczyną łojotokowego zapalenia skóry. Nawet u dzieci ze skłonnością do suchej skóry polecam stosowanie bezolejowych preparatów do mycia. Dopiero później, jeśli skóra tego wymaga, można ją nakremować. Wyjątek można zrobić podczas wakacji, kiedy to smarujemy dzieci kremem z filtrem. Kremy wodoodporne najlepiej zmywać tłustym preparatem i ewentualnie „domyć” płynem myjącym – dodaje Agnieszka Kobyłka-Dziki.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź