Istock.com

Wanienka dla dziecka. Jak wybrać, żeby nie zrobić dziecku krzywdy? Tłumaczy fizjoterapeutka niemowląt

Spis treści:

Młodzi rodzice stoją przed wieloma dylematami. Jednym z ważniejszych jest wybór odpowiedniej wanienki dla dziecka. Kąpiel dla dziecka powinna być przyjemna i zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie. Jaką wanienkę dla dziecka zatem najlepiej wybrać? Radzi Mama Fizjoterapeutka.

Ewa Kowalczyk, znana w mediach społecznościowych jako Mama Fizjoterapeutka, zajmuje się zawodowo fizjoterapią niemowląt. Swoją wiedzą medyczną chętnie dzieli się z Internautami na swoim koncie na Instaramie, rozwiewając często wątpliwości świeżo upieczonych rodziców. Ostatnio pisała o tym, jaki wózek najlepiej wybrać dla dziecka. Tym razem postanowiła poruszyć także ważny temat, który z pewnością nie jednemu rodzicowi spędzał sen z powiek. W czym kąpać dziecko?

Wanienka dla dziecka – jaką wybrać?

Najlepsza wanienka dla dziecka to ta najbardziej tradycyjna, w której rodzic może układać dziecko w różnorodnych pozycjach, na swoich rękach – pisze na swoim koncie na Instagramie Kowalczyk. Lekarka zaznacza także, że zakup takiej wanienki dla dziecka wiąże się jednak często z problemami braku miejsca w mieszkaniu, kłopotami z kręgosłupem, które przeszkadzają na tyle, że nachylanie się z dzieckiem jest niewykonalne, czy brakiem pewności, że damy radę zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie kąpieli. Co w takiej sytuacji wybrać?

Fizjoterapeutka dodaje także, że nie należy ograniczać dziecku kąpieli tylko do jednej pozycji. Jednak i na to ma radę. – Warto pamiętać o jeszcze jednej opcji: kąpieli razem z dzieckiem w dużej wannie, która moim zdaniem daje najwięcej możliwości zmian pozycji i budowania więzi z rodzicem – zaleca Kowalczyk.


Pod postem na Instagramie Mamy Fizjoterapeutki pojawiło się wiele komentarzy na temat tego, jak młodzi rodzice kąpią swe pociechy. Jedni dziękowali za poradę, inni dzielili się swoimi doświadczeniami.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Kąpiel niemowlaka z fizjoterapeutycznego punktu widzenia, powinna dziecku zapewniać możliwość ruchu i zdobywania nowych doświadczeń zmysłowych. Dlatego też, najlepsza wanienka to najbardziej tradycyjna, w której rodzic może układać dziecko w różnorodnych pozycjach, na swoich rękach. To tyle teorii, ponieważ w praktyce wiem, że często rodzice borykają się z takimi problemami jak: brak miejsca na tradycyjną wanienkę, problemy z kręgosłupem, które nie pozwalają na nachylanie się nad dzieckiem, a także brak pewności siebie, co do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w kąpieli w tradycyjnej formie. Dlatego też, w kwestii kąpieli nie jestem radykalna, i mimo, że polecam najbardziej tradycyjne wanienki, to nie uważam, że wanienki z wyprofilowanym kształtem dla noworodka zrobią dziecku krzywdę. Wybór zostawiam rodzicom. Jeżeli jednak na co dzień ograniczamy dziecku kąpiel do jednej pozycji, warto pamiętać o jeszcze jednej opcji: kąpieli razem z dzieckiem w dużej wannie, która moim zdaniem daje najwięcej możliwości zmian pozycji i budowania więzi z rodzicem.To na razie wstęp do tematu kąpieli, ale jestem ciekawa Waszych doświadczeń w temacie wanienki lub wanny #kapielnoworodka #kapielniemowlaka

Post udostępniony przez  Ewa Kowalczyk (@mama.fizjoterapeutka) Cze 17, 2019 o 5:09 PDT

Patrząc na ich wpisy, odnosi się wrażenie, że pozostaje zatem tylko jeden problem przy kąpieli dziecka, z którym nie mogą poradzić sobie rodzice. Jak zachęcić malucha, by polubił chlapanie w wodzie i nie płakał. Macie na to jakieś swoje sposoby?

    Sprawdź powiązane tematy