laktator Jak używać laktatora?/ iStock

Jak używać laktatora?

Laktator, czyli odciągacz pokarmu to urządzenie, w które powinna zaopatrzyć się każda świeżo upieczona mama. Laktator pozwala na pozbycie się nadmiaru pokarmu, zwłaszcza podczas tzw. nawału mlecznego. Urządzenie to umożliwia ponadto pobudzenie laktacji na drodze odpowiednio częstego odciągania pokarmu. Laktator bardzo ułatwia karmienie maluszka wtedy, gdy mama nie może być obecna przy nim cały czas i konieczne jest karmienie dziecka butelką z odciągniętym pokarmem.

Spis treści:

Czym jest laktator?

Laktator to urządzenie służące odciąganiu pokarmu, które jest potrzebne każdej kobiecie karmiącej piersią. Laktator działa na zasadzie naśladowania odruchu ssania piersi przez dziecko, dzięki czemu jego użyciu towarzyszy pobudzenie produkcji pokarmu i jego skuteczne odciąganie. Konstrukcja urządzenia zawsze przemyślana jest w taki sposób, aby kobieta mogła wygodnie przystawić urządzenie do piersi w celu ściągnięcia pokarmu. Silikonowy lejek przylega ściśle do powierzchni piersi, dzięki czemu możliwe jest wygenerowanie odpowiedniej siły ssącej. Odciągany pokarm zbiera się w podłączonej do lejka butelki.

 

Do czego służy laktator?

Laktator to urządzenie, które znajdzie zastosowanie u każdej świeżo upieczonej mamy. Jest to narzędzie bardzo przydatne wówczas, gdy mama nie ma możliwości stałego przystawiania malucha do piersi. Do takiej sytuacji może dojść np. przy wcześniejszym powrocie kobiety do pracy lub wtedy, gdy dziecko musi pozostać dłużej w szpitalu po porodzie. Wówczas odciąganie pokarmu laktatorem umożliwia karmienie dziecka pokarmem naturalnym nawet wtedy, gdy mama nie może być przy dziecku.

 

Typy laktatorów

Istnieje kilka typów laktatorów – laktator ręczny, elektryczny oraz dwufazowy. Przed wyborem urządzenia warto dowiedzieć się, jak używać laktatora danego typu. Laktator ręczny napędzany jest siłą dłoni i konieczne jest wykonywanie ruchów uciskowych na tłok urządzenia. Zaletą tego typu laktatora jest cicha praca, a także kompaktowy rozmiar. Tego typu laktator nie wymaga zasilania i można go użyć w dowolnym miejscu i momencie. Natomiast elektryczny jest nieco większy i pracuje głośniej. Wymaga zasilania, a zatem sprawdza się przede wszystkim w użytku domowym. Zaletą tego typu odciagacza pokarmu jest natomiast duża wydajność pracy, brak konieczności ręcznego odciągania pokarmu – wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Ponadto laktator elektryczny posiada opcję regulacji siły ssania.

Laktator dwufazowy zapewnia bardzo efektywne pobudzenie laktacji i pozyskiwanie naturalnego pokarmu z piersi. Tego typu laktator w wierny sposób naśladuje rytm ssania dziecka. Początkowo siła działania laktatora jest większa, co przekłada się na stymulację produkcji pokarmu. Druga faza pracy urządzenia to znacznie wolniejsza siła ssania, umożliwiająca odciąganie gęstszego, bardziej treściwego pokarmu. Laktator dwufazowy dostępny jest w opcji ręcznej lub elektrycznej.

 

Kiedy kobiety używają laktatora?

Kobiety często sięgają po laktator podczas tzw. nawału mlecznego. Jest to stan nadmiernej produkcji pokarmu, występujący zazwyczaj kilka dni po porodzie. Nagłe rozpoczęcie laktacji po porodzie wynika z charakterystycznych zmian hormonalnych i przekracza zapotrzebowanie dziecka na pokarm. Aby piersi nie były obrzmiałe i bolesne stosowany jest laktator, który odciąga nadmiar pokarmu, przynosi kobiecie ulgę i umożliwia dziecku prawidłowe ssanie. Trudno powiedzieć, jak często używać laktatora – każda kobieta powinna wyczuć moment, kiedy potrzebne jest odciągnięcie pokarmu.

Używanie laktatora wskazane jest w celu pobudzenia laktacji. Najefektywniejszym czynnikiem wpływającym na wielkość laktacji jest ssanie piersi, sygnalizujące zapotrzebowanie na pokarm. Jak prawidłowo używać laktatora w celu pobudzenia laktacji? Najlepiej jest stosować urządzenie po tym, jak maluch zakończył ssać pierś. A jeśli dziecko odmawia ssania piersi, wtedy regularne stosowanie laktatora umożliwia pobudzenie laktacji – a większa ilość pokarmu może zachęcić dziecko do częstszego ssania piersi.

Wskazaniem do stosowania laktatora może być choroba uniemożliwiająca ssanie piersi przez dziecko. Przykładem takiego schorzenia może być m.in. rozszczep podniebienia u dziecka czy infekcje zakaźne brodawek, np. opryszczka.

 

Jak odciągać pokarm za pomocą laktatora?

Odciąganie pokarmu laktatorem nie jest skomplikowane i powinna poradzić sobie z tym każda kobieta. Jak używać laktatora ręcznego? Lejek powinien ściśle przylegać do piersi, a ruchy rączki laktatora powinny być powolne i płytkie. Gdy mleko zaczyna płynąć, wówczas można pogłębić ruchy tłoczka. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i nie wolno się zrażać, gdy pokarm początkowo nie wypływa lub płynie bardzo wolno. regularne stosowanie laktatora, naprzemiennie z każdej piersi na pewno pobudzi laktację. A jak używać laktatora elektrycznego? Po dopasowaniu lejka do piersi należy uruchomić urządzenie i dopasować siłę ssania tak, aby nie odczuwać bólu, a pokarm wypływał swobodnie z piersi.

 

Jak przechowywać pokarm?

Pokarm odciągnięty przy pomocy laktatora należy przechowywać w czystym, wysterylizowanym pojemniczku, przeznaczonym specjalnie do tego celu. Na pojemniczku należy zapisać datę i godzinę pozyskania pokarmu. Mleko można mrozić i wówczas czas mrożenia wynosi do sześciu miesięcy. Rozmrażanie mleka polega na wstawieniu go na noc do lodówki, a następnie podgrzewania lub zastosowaniu ciepłej kąpieli wodnej. Natomiast mleko przechowywane w lodówce należy wykorzystać w przeciągu 96 godzin, po uprzednim jego ociepleniu do temperatury około 36 stopni. Mleko odciągnięte laktatorem i przechowywane w temperaturze pokojowym należy podać dziecko w przeciągu maksymalnie czterech godzin.

 

Źródła:

  1. Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Mleko matki w domu i w szpitalu – jak odciągać i przechowywać.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź