wyposażenie wózka na zimę Co do wózka na zimę? / iStock

Co do wózka na zimę?

Dzieciom urodzonym w zimie nie należy odmawiać spacerów, ale trzeba je do nich dobrze przygotować. Do wózka na zimę niezbędna będzie specjalna wyprawka dla niemowlęcia, w której znajdzie się m.in. śpiworek i kocyk. Co jeszcze włożyć do gondoli i jak przygotować wózek, aby był on komfortowy i bezpieczny dla dziecka? Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas zimowego spaceru z niemowlęciem.

Spis treści:

Zimowy spacer z niemowlęciem

Zimowy spacer z niemowlęciem do doskonały sposób na wzmocnienie odporności dziecka. Przy okazji maluch poznaje otaczający go świat, a mama spędza przyjemnie czas. Zanim jednak zabierzemy dziecko na przejażdżkę, powinniśmy zacząć od tzw. werandowania, czyli przyzwyczajania malucha do niższej temperatury. W tym celu ciepło ubrane dziecko należy ułożyć przy otwartym oknie. Pierwsze werandowanie może trwać od pięciu do dziesięciu minut, kolejne można wydłużać do 20-30 minut. Po tygodniu werandowania można wybrać się na pierwszy krótki spacer.

Najlepszą porą na spacer są godziny południowe (między 10 a 14) – słońce jest wtedy wysoko na horyzoncie, a temperatura najwyższa w ciągu dnia. Czas spaceru powinien być dopasowany do indywidualnego cyklu dobowego niemowlaka. Zanim zabierzemy dziecko na spacer, nakarmmy je i przewińmy. Dzięki temu niemowlę będzie spokojniejsze i mniej skłonne do płaczu.

Czy w zimie powinno się czasem zrezygnować ze spaceru? Tak. Nie wychodźmy z niemowlęciem, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy się też wybierać, jeśli wieje silny wiatr, ponieważ odczuwalna temperatura jest wtedy niższa niż w rzeczywistości. Oczywistym przeciwwskazaniem są także stany chorobowe dziecka i mamy, np. gorączka.

 

Wyprawka do wózka dla niemowlęcia urodzonego zimą

Podczas spacerów zimą niemowlę musi mieć zapewniony komfort termiczny, dlatego w wyprawce powinny znaleźć się:

  1. Kocyk bawełniany, wełniany lub polarowy. Najlepiej sprawdzi się dla przykrycia małych dzieci w wózku głębokim z gondolą. Dla dzieci starszych, które często się ruszają, może być mniej przydatny – łatwo się zsunie i odsłoni ręce lub nogi.
  2. Śpiworek. Jest on bardzo funkcjonalny – łatwo w niego ubrać i rozebrać niemowlę bez konieczności budzenia dziecka po powrocie do domu. Śpiworki uszyte są z ciepłych materiałów, dlatego idealnie nadają się na spacer w niskiej temperaturze. Pamiętajmy jednak, że śpiworka bez otworów na pasy nie wolno zakładać dziecku do fotelika. Jeśli w drodze na spacer przewozimy dziecko w samochodzie, konieczny będzie zakup śpiworka specjalnie dostosowanego do podróży.
  3. Kombinezon. W przeciwieństwie do śpiworka kombinezon ma wycięcie na dłonie, dzięki czemu dziecko może swobodnie chwytać przedmioty. Ponadto kombinezon możemy wybrać z nóżkami lub bez. Jeśli kombinezon nie ma stópek, dziecku będą dodatkowo potrzebne ocieplane buciki. Kombinezon warto kupić w nieco większym rozmiarze niż ubranka – łatwiej będzie rozebrać malucha, a przy okazji kombinezon posłuży na dłużej.
  4. Podczas spaceru należy chronić główkę niemowlęcia. Jeśli kombinezon ma kaptur, dziecku można ubrać stosunkowo cienką czapkę z bawełny. Jeśli zakładamy ubranko bez kaptura, niemowlę będzie dodatkowo potrzebowało grubą i ciepłą czapkę z wełny lub polaru. Czapka wiązana pod brodą ochroni przed zimnem także uszy.
  5. Rękawiczki. Najlepiej wybrać rękawiczki z jednym palcem, które dodatkowo można przywiązać wstążeczką, ponieważ łatwo je zgubić.
  6. Szalik lub apaszka – ochronią przed wiatrem i chłodem.

Kiedy niemowlę kończy szósty miesiąc życia i potrafi siedzieć, wielu rodziców zmienia wózek z gondolą na spacerówkę. Spacery stają się dłuższe, a wózek spacerowy jest nieco chłodniejszy niż wózek głęboki, dlatego dziecko i w tym przypadku musi być dobrze ubrane. Niemowlakowi, który jeszcze nie chodzi, można ubrać kombinezon dwuczęściowy lub kurtkę zimową.

 

Jak przygotować wózek?

Dobrze przygotowany wózek dla dziecka powinien być bezpieczny i wygodny. Aby było miękko, do gondoli na zimę trzeba włożyć materacyk lub nakładkę. Dla mamy przydadzą się mufki przytwierdzane do rączki wózka, do których można wsunąć ręce i ogrzać je. Przydatnym dodatkiem jest też termofor. Po napełnieniu go wodą wytwarza i utrzymuje ciepło do dwóch godzin. Można położyć go na śpiworze, ale trzeba uważać, żeby nie leżał za blisko stóp dziecka, bo mógłby je oparzyć.

Wózek z gondolą lub spacerówkę można zaopatrzyć na zimę w specjalną folię, która chroni przed śniegiem i wiatrem. Powinna mieć okienko, aby zapewnić dobrą wentylację, oraz rzepy lub wiązania, które zapobiegną jej zwiewaniu.

W czasie zimy nietrudno o śliską lub nierówną nawierzchnię, dlatego przed wyruszeniem w drogę rodzice powinni sprawdzić konstrukcję wózka, a przede wszystkim działanie hamulców. Przy okazji warto zerknąć na stelaż, gondolę i kółka, by przekonać się, czy są one w dobrym stanie. Zimą zmrok zapada szybko, a częste mgły dodatkowo utrudniają widoczność. Spacerując w godzinach wieczornych, nie można zapomnieć o przyczepieniu do wózka elementów odblaskowych.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W czasie spaceru zimą nie można zapominać o ochronie delikatnej skóry noworodka. Tłusty krem ochronny należy delikatnie wmasować w twarz i dłonie dziecka i poczekać do jego wchłonięcia. Kremy przeznaczone dla niemowląt powinny zawierać także filtry UVA oraz UVB o faktorze SPF 50, ponieważ promieniowanie UVA oraz UVB dociera także zimą.

Źródła:

  1. Halina Weker i wsp., “O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Poradnik żywienia i aktywności fizycznej dziecka od narodzin do 13. roku życia”, Miasto Stołeczne Warszawa.
  2. “Mini poradnik młodej mamy”, online: https://ujastek.grupaneomedic.pl/upload/upload/9bdba520dfa72c7f01de42f1a5103560
  3. “Sun safety for children”, NHS Choices, Health A-Z. 2017., online: nhs.uk.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź