Jaki kombinezon dla noworodka?/fot. iStock Jaki kombinezon dla noworodka?/fot. iStock

Jaki kombinezon dla noworodka?

Jeżeli twój maluch przyjdzie na świat jesienią, zimą lub wczesną wiosną, jedną z najważniejszych pozycji na liście z wyprawką jest kombinezon dla noworodka. Jak dobrać właściwy rozmiar i na co zwrócić uwagę przy zakupie kombinezonu dla noworodka? Podpowiadamy.

Spis treści:

Dobry kombinezon dla noworodka – czyli jaki?

Obecnie sklepy z odzieżą dla maluchów, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, mają niezwykle bogatą ofertę. Wśród ogromnej ilości wzorów i kolorów kombinezonów dla noworodków możesz naprawdę stracić głowę! Co to znaczy „dobry kombinezon dla noworodka”? Czym kierować się w wyborze?

Kombinezon zimowy dla noworodka musi być odpowiednio ciepły. Maluchy, szczególnie te urodzone przed terminem, niekiedy miewają jeszcze problemy z termoregulacją. Nie możemy więc dopuścić do wychłodzenia malutkiego organizmu.

Nie zapominajmy, że noworodek nie rusza się na spacerze tak jak dorosły. W ruchu się rozgrzewamy, dlatego dziecko, które leży w wózku, potrzebuje szczególnie ciepła i komfortu. Jakie są cechy dobrych kombinezonów dla noworodków?

  • Ciepło to podstawa. Dostosuj kombinezon dla noworodka do pory roku (jesień, zima, wiosna), uwzględniając temperaturę.
  • Wybierz kombinezon jednoczęściowy. Dla noworodka to gwarancja ogrzania całego ciała.
  • Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło. Lepiej dodać na wierzch kocyk niż kupować zbyt grube ubrania.
  • Sprawdź, czy kombinezon ma „zintegrowane” rękawiczki. Często są dopinane do rękawów, dzięki czemu dobrze otulają malutkie rączki, chroniąc przed zmarznięciem. Niekiedy zamiast dodatkowych rękawiczek kombinezony mają specjalnie wydłużone wywinięte rękawki, które również mogą skutecznie chronić dłonie.
  • Warto na początek wybrać kombinezon, który w całości chroni nóżki, bez otworów na stopy. Dziecko na razie nie potrzebuje bucików. Im mniej dodatkowych otworów w kombinezonie, tym lepiej zachowane ciepło.
  • Bardzo ważnym elementem jest kaptur, który gwarantuje ciepło dla główki noworodka.
  • Kombinezon dla noworodka powinien być wygodny zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Dziecko które nosi pieluszki, może potrzebować szybkiej zmiany – i to nie tylko pieluchy, ale całego ubrania! Dlatego ważne jest, aby kombinezon można było szybko rozpiąć na całej jego długości.
  • Podczas podróży autem dziecko zapinamy w foteliku. Dlatego postaw na kombinezon, który nie utrudnia prawidłowego zapięcia pasów. Od tego zależy zdrowie, a nawet życie malucha. Jeśli kombinezon jest bardzo gruby, co uniemożliwia właściwe przyleganie pasów do ciała, możesz rozważyć przewożenie dziecka bez kombinezonu, za to w specjalnym otulaczu do fotelika.
  • Najlepsze na wiosnę lub jesień kombinezony dla noworodków są z pluszu lub z polaru. Zimowe muszą być grubsze, dobrze izolujące przed niskimi temperaturami. Zwróć uwagę na to, czy kombinezon jest wodoodporny w razie opadu deszczu lub śniegu.
  • Dobry kombinezon dla noworodka wykonany jest z naturalnych tkanin i ma wszystkie potrzebne atesty oraz certyfikaty wymagane na terenie Unii Europejskiej.

Pani Paulina Wójcik jest nianią z wieloletnim stażem. Specjalizuje się w opiece nad najmłodszymi dziećmi: noworodkami i niemowlętami, w wieku od kilku tygodni do roku. Zapytana o to, jaki kombinezon jest najlepszy dla noworodka, mówi:

Oczywiście wygodny! Taki, żeby łatwo było dziecko przewinąć. Nie bez powodu wśród rodziców krąży taki dowcip, że gdy już ubierzemy dziecko i jesteśmy gotowi do wyjścia, to ono zrobi kupę. Dlatego priorytet to możliwość łatwej zmiany pieluch. Kombinezon powinien być także ciepły, żeby nie było potrzeby zakładania pod spód zbyt wielu warstw. Pamiętajmy też, że maluszki się łatwo brudzą, ślinią, ulewają, więc wszystkie ubrania powinny być łatwe do zdejmowania, a potem prania i suszenia.

Rodzaje kombinezonów dla noworodka

Kombinezony dla noworodków mogą mieć „klasyczny” kształt z miejscami na rączki i nóżki. Niektóre są rozpinane z góry na dół, a niektóre dodatkowo mają rozpinane nóżki, co ułatwia przewijanie.

Istnieją również śpiworki do wózka, które mogą również skutecznie zabezpieczać dziecko przed zimnem. Jednak może to być utrudnienie w sytuacjach, gdy dziecko jest wyjmowane z wózka na spacerze.

Kombinezony dla noworodków mogą być jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Te złożone z osobnych spodni i osobnej kurteczki sprawdzą się lepiej dla starszych dzieci.

Jak dobrać rozmiar?

We właściwy sposób dopasuj rozmiar kombinezonu dla noworodka. Zwykle zaleca się, aby pierwsze ubranka miały rozmiar 56-62 cm. Jednak maluchy czasem robią niespodzianki a wymiary znane z USG okazują się niedoszacowane. Dlatego z zakupem kombinezonu możesz wstrzymać się do narodzin dziecka. Dziś to żaden problem, aby kupić coś jednym kliknięciem w sieci.

Rozmiar kombinezonu dla noworodka jest bardzo ważny dla jego komfortu i zdrowia. Kombinezon nie może być zbyt ciasny, bo uniemożliwi to włożenie jakiegokolwiek ubrania pod spód. Nie może również krępować ruchów dziecka. Kombinezon nie powinien być również zbyt luźny, ponieważ wtedy nie będzie odpowiednio trzymać ciepła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że cena nie zawsze przekłada się na jakość. Niekoniecznie musisz mieć najdroższe produkty, aby twoje dziecko było zadbane i bezpieczne. Uwzględnij, z jakiej tkaniny wykonano kombinezon, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Kombinezon powinien być ciepły, ale również miękki i przyjemny dla dziecka.

Zwróć uwagę na zamki – czy elementy są dobrej jakości, czy nie odpadają żadne części zamka albo zatrzasków. Niewłaściwie zabezpieczone drobne elementy mogą być niebezpieczne dla malucha, jeśli dojdzie np. do połknięcia. Sprawdź także, czy zakończenia wszycia zamka są odpowiednio zabezpieczone, żeby twarde elementy nie drażniły malucha np. pod brodą.

Oczywiście ważna jest również estetyka kombinezonu. Jednak, chociaż to bardzo istotne dla mamy, dla malucha na tym etapie nie ma znaczenia, czy chłopca ubierzesz na niebiesko, czy na różowo. Dlatego stawiaj przede wszystkim na aspekty praktyczne, jak np. to, czy produkt łatwo się pierze, szybko schnie, nie farbuje i czy szybko nie traci po praniu na jakości (np. zbijające się w środku wypełnienie).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź