Czy budzić noworodka do kąpieli?/fot. iStock Czy budzić noworodka do kąpieli?/fot. iStock

Czy budzić noworodka do kąpieli?

Kąpanie noworodka jest jedną z podstawowych czynności związanych z opieką nad dzieckiem, a jednocześnie tą, której wykonywanie często budzi obawy świeżo upieczonych rodziców. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku bezpiecznie przeprowadzić kąpiel niemowlaka. Znajdziesz w nim także odpowiedź na pytanie, czy budzić noworodka na kąpiel, jeśli śpi w porze, kiedy zaplanowałaś mycie.

Spis treści:

Kąpiel niemowlaka

Kąpiel w początkowym okresie po urodzeniu dziecka może być dla rodziców stresującym wydarzeniem. Z czasem i praktyką mycie noworodka staje się jednak coraz łatwiejsze. Wiedza na temat podstawowych zasad kąpieli niemowląt pomoże ci spokojniej przejść przez proces nauki pielęgnacji dziecka.

Na początek zajmiemy się tym, co będzie potrzebne do wykąpania noworodka.

Woda do kąpieli noworodka

Do kąpieli niemowlaka wykorzystuje się ciepłą wodę z kranu (zalecana temperatura to 34-37 st. Celsjusza). Przed włożeniem malucha do wanienki zawsze sprawdzaj termometrem, nadgarstkiem lub łokciem, czy woda nie jest zbyt gorąca. Skóra noworodka ma na tyle delikatną strukturę, że woda z kranu o zbyt wysokiej temperaturze może spowodować poważne oparzenia.

Jakie środki myjące wykorzystać do kąpieli noworodka?

Do mycia noworodków wykorzystuje się tylko łagodne środki myjące o neutralnym lub lekko kwaśnym pH. Ważne, żeby wybrany preparat nie miał właściwości drażniących dla oczu (odruch zaciskania powiek chroniący przed ich uszkodzeniami w wyniku kontaktu z takimi substancjami u noworodków działa wolniej niż u osób dorosłych). Lepiej unikać środków zapachowych i tych z dodatkiem substancji barwiących. Powinny być to środki przeznaczone do mycia niemowląt, używane w niewielkiej ilości.

Czym pielęgnować skórę noworodka po kąpieli?

Nie zaleca się natłuszczania gładkiej, zdrowej skóry noworodka po kąpieli oliwkami bądź innymi środkami pielęgnacyjnymi. Kontakt ciała malucha z substancjami pochodzącymi z kosmetyków zwiększa ryzyko powstawania podrażnień i w związku z tym należy ich używać tylko w przypadkach, gdy ma to uzasadnienie.

Jeśli noworodek ma suchą, łuszczącą się skórę lub zmiany atopowe, wskazane jest zastosowanie łagodnych emolientów – preparatów nawilżających i natłuszczających.

Wyposażenie do kąpieli niemowlaka

Wykąpanie noworodka wymaga przygotowania kilku potrzebnych rzeczy. Upewnij się, że masz:

  • wanienkę do kąpieli,
  • miseczkę z ciepłą wodą i jednorazowy gazik lub wacik (będą potrzebne do umycia twarzy dziecka),
  • łagodny środek myjący dla niemowląt,
  • ręcznik (najlepiej z kapturem),
  • opcjonalnie: dodatkowy ręcznik lub czystą pieluchę tetrową (do położenia w wanience, żeby zapobiec ślizganiu się dziecka), termometr – do pomiaru temperatury wody (możesz zamiast tego sprawdzić nadgarstkiem lub łokciem, czy woda nie jest za ciepła), emolient dla niemowląt (potrzebny tylko, jeśli skóra malucha jest wysuszona).

Jak kąpać niemowlę?

Wiemy już, jakich rzeczy będziemy potrzebować do umycia dziecka. Teraz przejdźmy do tego, jak bezpiecznie wykąpać noworodka.

  1. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym kąpiesz niemowlę, było ciepło. Przygotuj wszystkie przedmioty potrzebne do kąpieli (powinnaś mieć je w zasięgu ręki, przy wanience dziecka).
  2. Wypełnij wanienkę ciepłą wodą i sprawdź jej temperaturę termometrem lub za pomocą nadgarstka/łokcia. Na dnie wanienki możesz położyć ręcznik lub czystą pieluchę tetrową, żeby niemowlę się nie ślizgało.
  3. Rozbierz niemowlę.
  4. Podtrzymując jedną ręką główkę i górną część pleców dziecka, a drugą podkładając pod pośladki, włóż malucha do wody. Rozpocznij od zanurzenia w wodzie jego stóp.
  5. Podczas kąpieli przez cały czas trzymaj niemowlę jedną ręką. Jeśli potrzebujesz zabrać skądś rzecz, której nie masz w zasięgu ręki, wyjmij dziecko z wanny i weź je ze sobą.
  6. Wykorzystując wodę z miseczki i jednorazowy wacik lub gazik, obmyj twarz niemowlaka (nie używając środka myjącego). Oczy przemywaj zawsze od zewnątrz do wewnątrz, w kierunku nasady nosa. Ten etap mycia noworodka możesz przeprowadzić w czasie kąpieli lub zanim włożysz dziecko do wody.
  7. Następnie umyj główkę dziecka wodą z dodatkiem środka myjącego, delikatnie ją masując. Ostrożnie spłucz główkę, uważając, by mydliny nie przedostały się do oczu.
  8. Umyj resztę ciała niemowlaka zaczynając od góry. Okolicę pieluszkową obmyj na końcu. Przy myciu rejonów narządów moczowo-płciowych u dziewczynek nie rozchylaj warg sromowych, a u chłopców nie odciągaj napletka.
  9. Upewnij się, że dokładnie spłukałaś środki myjące ze skóry dziecka.
  10. Wyjmij noworodka z wanienki i od razu owiń go ręcznikiem i dokładnie osusz skórę, pamiętając także o główce dziecka. Przy suszeniu staraj się nie pocierać skóry malucha, ponieważ może to uszkodzić delikatny naskórek.
  11. Jeśli po kąpieli widzisz, że skóra dziecka jest przesuszona, nałóż na nią niewielką ilość środka nawilżającego przeznaczonego dla niemowląt. Utrzymująca się przez dłuższy czas suchość skóry może być oznaką zbyt częstego kąpania malucha.

Czy budzić noworodka do kąpieli?

Zaleca się, żeby noworodka kąpać nie częściej niż dwa lub trzy razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy przemyć maluchowi okolice twarzy, miejsc zgięciowych oraz pośladków.

Czy wybudzać noworodka do kąpieli, jeśli śpi w porze, gdy ją zaplanowaliśmy? Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. W związku z tym, że maluchy w tym okresie życia nie wymagają codziennej kąpieli, budzenie dziecka do kąpieli nie jest konieczne – mycie można po prostu przełożyć na później.

Jeśli często się zdarza, że kiedy chcesz wykąpać noworodka, dziecko śpi, możesz rozważyć zmianę zwyczajowego czasu kąpieli na inną porę. Rodzicom czasami łatwiej myć dziecko rano niż wieczorem, bo maluchy są wtedy zwykle mniej senne.

 

Bibliografia:

  1. Kosmala K., Musialik-Świetlińska E., Pietras K. (red.) (2016) Neonatologia i opieka nad noworodkiem. Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  2. American Academy of Pediatrics (2019) Bathing Your Baby.
  3. Mayo Clinic (2019) Baby bath basics: A parent’s guide.
  4. American Academy of Dermatology Association How to bathe your newborn.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź