Noworodek płacze przy kąpieli / fot.GettyImages Noworodek płacze przy kąpieli / fot.GettyImages

Noworodek płacze przy kąpieli

Pierwsze próby kąpania mogą być trudne, bo wiele noworodków płacze kąpieli. Z czasem, gdy dziecko przyzwyczai się do wody, kąpiele stają się dla wielu maluchów przyjemnością i momentem na zabawę. Są jednak dzieci, które nie mogą przekonać się do bycia w wodzie. Co w przypadku, gdy noworodek nie lubi kąpieli? Czy kąpiel to tylko zabieg higieniczny?

Spis treści:

Noworodek nie lubi kąpieli?

Pierwsze kąpiele noworodka są zazwyczaj trudne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Nowe doświadczenie może powodować strach lub niechęć ze strony dziecka. Bardzo ważne jest, aby woda podczas kąpieli miała odpowiednią temperaturę. Zbyt gorąca lub za zimna woda może powodować nieprzyjemne odczucia, szczególnie w przypadku małego dziecka i jego delikatnej skóry.

Nie powinniśmy zapominać również o prawidłowej temperaturze powietrza w pomieszczeniu, w którym planujemy myć noworodka. Dzieci znacznie szybciej mogą  się wychłodzić, co dla nikogo nie jest przyjemnym doświadczeniem.

Warto kupić odpowiednią wanienkę przystosowaną rozmiarami do dziecka. Niewygodne trzymanie noworodka lub za ciasna miska mogą powodować jego niechęć do mycia. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnego rodzaju wanienek, specjalnych mat lub siedzisk przeznaczonych specjalnie dla małych dzieci.

Maluszki boją się nowych bodźców, takich jak hałas wynikający z nalewania wody z kranu do wanny. Lepiej wcześniej wszystko przygotować, pamiętając o częstych kontrolach temperatury w wanience.

Dlaczego dziecko płacze podczas kąpieli?

Zazwyczaj dzieci płaczą podczas kąpieli, ponieważ boją się wody. Bardzo ważne jest delikatne zapoznawanie ich z nią, chlapanie skóry, unikając moczenia oczu, uszu lub całej głowy. Najlepiej też wkładać dziecko zaczynając od nóżek i zanurzając powoli resztę ciała.

Zdarza się również, że rodzice używają do kąpieli środków, które mogą podrażniać skórę dziecka, a w przypadku gdy dostaną się do oczu, powodować nieprzyjemne i bolesne szczypanie.

Noworodki mogą płakać z powodu zbyt jaskrawego światła w łazience. W takiej sytuacji można kąpać dziecko przy świetle dziennym lub w pokoju, w którym spędza większą część dnia. Dzięki temu unikniemy nadmiernej ilości nowych bodźców, które mogą powodować jego niepokój.

Dzieci często płaczą w wannie, gdy są zmęczone lub głodne. Nie powinno się jednak kąpać noworodka zaraz po karmieniu, ponieważ może mu się ulać. Najlepiej jest też znaleźć optymalny moment, gdy dziecko nie jest senne i nie marudzi. Uważna obserwacja dziecka i przyzwyczajanie go do stałych rytuałów związanych z kąpaniem z czasem pomogą ustalić najbardziej optymalne warunki kąpieli dla wszystkich, a dziecko poczuje się w wodzie bezpieczne.

Kąpiel to nie tylko zabieg higieniczny!

Wielu rodziców zapomina o tym, że kąpiel dziecka nie jest tylko czynnością wykonywaną w celach higienicznych. Dzieci nie brudzą się tak jak osoby dorosłe, dlatego też nie wymagają kąpieli codziennie.

Warto jednak mieć na uwadze, że jest to też dla nich czas zabawy i poznawania świata. Naukowcy udowodnili, że pobyt w wannie może świetnie stymulować rozwój dziecka. Angażuje bowiem wszystkie jego zmysły. Nie powinniśmy więc kąpać dziecka jak najszybciej i najkrócej, lecz spróbować spędzić ten czas na nawiązywaniu z nim relacji i zabawie, która może mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Jest to też czas na budowanie bliskiej relacji między rodzicami a noworodkiem. Możemy masować jego stópki lub rączki oraz mówić do niego spokojnym głosem. Powinien być to czas relaksu dla wszystkich i istotne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę pozbawioną stresu i nerwów.

Jak pomóc dziecku w kąpieli?

Warto starannie przygotować się do kąpieli noworodka, by uniknąć nerwowej atmosfery już podczas kąpania. Najlepiej jest mieć wszystkie akcesoria pod ręką. Należą do nich ręcznik, mydło dla niemowląt, oliwka, emolienty, pieluszka oraz ubranko.

Pamiętaj też o odpowiednich kosmetykach przeznaczonych do kąpieli dziecka. Powinny one zawierać jak najmniejszą ilość składników potencjalnie uczulających szczególnie delikatną skórę dziecka. Do kąpieli dziecka nie trzeba używać silnych detergentów. Kąpiel powinna być przyjemna dla dziecka i dobrze mu się kojarzyć. Najlepiej jest myć je delikatnie naszą własną dłonią, nie korzystając z myjek, które mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Poza tym, nie powinno się polewać głowy dziecka wodą ze słuchawki prysznicowej, aby nie nalać mu wody do uszu. Świetnym rozwiązaniem będzie używanie małego kubeczka.

Jeśli dzieci są starsze, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju wodne zabawki, które zajmą uwagę podczas kąpieli. Dzięki temu maluch zacznie przyzwyczajać  się do pobytu w wodzie i traktować wizyty w wannie jako czas przyjemności, a nie płaczu i niepokoju.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź