Noworodek na brzuchu/ fot. GettyImages Noworodek na brzuchu/ fot. GettyImages

Noworodek na brzuchu

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najbardziej odpowiedni moment, by zacząć układać noworodka na brzuchu. Ułożenie dziecka w ten sposób bywa trudne, gdyż dzieci niekiedy nie chcą leżeć na brzuszku. Specjaliści są jednak zgodni, że jest to niezbędna umiejętność w prawidłowym rozwoju niemowląt. Na co musimy uważać, kładąc malucha na brzuchu?

Spis treści:

Noworodek na brzuchu – kiedy zacząć tak układać dziecko?

Jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby już od pierwszych dni życia kłaść noworodka na brzuchu. Z układaniem dzieci w ten sposób możemy spotkać się już chwilę po porodzie, w czasie tzw. kangurowania, gdy maluch kładziony jest na ciele mamy lub taty właśnie leżąc na brzuszku.

Najlepiej jest zaczynać od układania noworodka w tej pozycji na zasadzie „skóra do skóry”. Dzięki temu pozwolimy mu przyzwyczaić się do leżenia na brzuszku zapewniając mu tym samym bardzo bliski kontakt z rodzicami.

Zalet układania na dziecka na brzuszku jest wiele. Powinniśmy pamiętać, że dzięki temu dochodzi m.in. do:

  • poprawnego kształtowania stawów biodrowych,
  • rozwoju koordynacji i równowagi,
  • ćwiczenia mięśni szyi i grzbietu,
  • poszerzania pola widzenia noworodka, a tym samym poznawania przez niego świata.

Ponadto, jeśli dziecko nauczy się leżeć na brzuszku, będzie mogło zdobywać kamienie milowe w swoim rozwoju, do których zaliczamy obracanie się czy raczkowanie. Specjaliści zalecają kładzenie noworodka na brzuchu również w celu profilaktyki dysplazji stawów biodrowych. Jest to tzw. „pozycja żaby”, stosowana również w ewentualnym leczeniu.

Czemu maluchy mogą nie chcieć leżeć na brzuszku?

Nie wszystkie dzieci lubią leżeć na brzuchu. Szczególnie na początku pozycja ta jest dla nich niewygodna, co powodować może niechęć lub płacz noworodka. Najlepiej jest wybierać podłoże, które nie jest zbyt twarde, wykorzystując specjalne kolorowe maty, stymulujące dodatkowo zmysły malucha.

Aby przyzwyczaić dziecko do leżenia na brzuszku, możemy nosić go w takiej pozycji. Po pewnym czasie maluch najczęściej zaczyna ją akceptować, a nawet lubić. Jeśli nasze dziecko nie przepada za leżeniem na brzuchu, powinniśmy zacząć od kilkuminutowych epizodów, a następnie stopniowo wydłużać czas leżenia na brzuchu. To również sprzyja przyzwyczajaniu się niemowlaka do tej pozycji.

Czasami maluchy nie chcą leżeć na brzuchu, ponieważ kładziemy je w zły sposób. W takiej sytuacji, przydatne może okazać się przytrzymanie pupy lub wysunięcie łokci. Dzięki temu dziecko nie będzie dźwigać głowy i oprze się o swoje przedramiona, a co za tym idzie wysiłek, który włoży w leżenie na brzuchu, będzie znacznie mniejszy.

Gdzie kłaść dziecko na brzuszku?

Należy pamiętać, aby zawsze kłaść dziecko w miejscu, z którego nie może spaść. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie podłogi i specjalnych mat dla najmłodszych. Dzięki temu, nawet najbardziej ruchliwy niemowlak, nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy. Z drugiej strony pamiętajmy, aby powierzchnia nie była zbyt miękka, ponieważ utrudni to dziecku rozwój równowagi oraz nabywanie umiejętności podnoszenia główki i opierania się na rączkach. Poza tym, zapadnięcie się w miękką poduszkę może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do uduszenia.

Dobrym rozwiązaniem jest kładzenie noworodka na naszych kolanach bądź brzuchu, gdy siedzimy lub odpoczywamy. Jeśli kładziemy go na macie bądź też dywanie, możemy położyć się obok i zajmować jego uwagę np. jakąś zabawką. Dzięki temu wpływamy pozytywnie jednocześnie na jego rozwój psychoruchowy, a także budujemy naszą relację i pogłębiamy więź.

Jedno jest pewne, zawsze powinniśmy kontrolować, czy nic złego nie dzieje się z maluszkiem i nie zostawiać noworodka samego leżącego na brzuszku. Jeśli musimy wyjść, należy położyć dziecko na plecach.

Na co uważać, kładąc malucha na brzuszku?

Wielu rodziców obawia się, że leżenie na brzuszku jest dla dziecka niebezpieczne i może mu zaszkodzić. Faktycznie specjaliści zaznaczają, aby dziecko nie spało na brzuchu, tylko na plecach. Podobnie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, gdy katar utrudnia maluszkowi oddychanie. Wtedy lepiej też nie kłaść malucha na brzuszku. Uważaj także, by zaraz po posiłku, gdy dziecko ma pełny brzuch, nie układać go w tej pozycji, ponieważ jest to dla niego mało przyjemne i może powodować ulewanie.

Ostrożnie należy podchodzić również do układania wcześniaków na brzuchu. Przez to, że rozwijają się one nieco wolniej od dzieci urodzonych w terminie, mogą mieć większe problemy np. z odwracaniem główki na jeden z boków, by móc zapewnić sobie drożność dróg oddechowych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy możemy bezpiecznie odkładać nasze dziecko na brzuszek, warto porozmawiać o tym z pediatrą lub fizjoterapeutą, który dodatkowo pokaże nam jak prawidłowo powinien leżeć noworodek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź