Niemowlę kaszle - co robić? / istock Niemowlę kaszle - co robić? / istock

Niemowlę kaszle – co wtedy zrobić?

Kaszel u maleńkich dzieci może mieć wiele przyczyn. Jeśli towarzyszy mu gorączka, to jeden z objawów infekcji. Może mieć także podłoże alergiczne lub być reakcją na zbyt wysuszone powietrze. Warto nauczyć się rozróżniać kaszel u dziecka, by zareagować zanim rozwinie się choroba. Jak rozpoznać suchy kaszel u 2-miesięcznego dziecka, a jak pomóc 5-miesięcznemu?

Spis treści:

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel jest reakcją organizmu na obecność wydzieliny spływającej z nosa podczas nieżytu nosa, lub też skutkiem drażnienia oskrzeli albo płuc przy infekcji dróg oddechowych. Zwykle towarzyszy mu katar, podrażnienie gardła i temperatura. Najczęściej występuje w przebiegu infekcji o charakterze wirusowym.  

Kaszel jest reakcją obronną organizmu na zalegającą i spływającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę. Infekcja ustępuje zazwyczaj w ciągu tygodnia, choć zwykle niemowlę kaszle dłużej.  

W większości przypadków infekcja rozpoczyna się pojawieniem się kaszlu suchego, który po pewnym czasie zamieni się w kaszel mokry. Wielu rodziców ma problem z odróżnieniem, jaki kaszel występuje u ich dziecka. Suchy kaszel u 2-miesięcznego niemowlęcia, leżącego w łóżeczku będzie inny, niż u większego dziecka, które siada i umie samo odchrząknąć zalegającą wydzielinę.  

Warto jednak znać sposoby na rozróżnienie kaszlu suchego i mokrego, bo zwykle jest to pierwsze pytanie lekarza pediatry.  

  • Kaszel suchy 

Lekarze nazywają go nieproduktywnym, bo choć drażni drogi oddechowe i gardło, to jednak nie prowadzi do odkrztuszania zalegającej tam wydzieliny. Kaszel suchy jest szczególnie męczący, to całe serie pochrząkiwania i pokasływania dziecka bez wyraźnej ulgi. Nie ma on jednak napadowego charakteru. Szczególnie forsowny jest w nocy, bo budzi dziecko, jest przyczyną jego niepokoju i utrudnia zasypianie. Suchy kaszel może być ostry, kiedy utrzymuje się do trzech tygodni. Kiedy dłużej, mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym i wymaga to konsultacji lekarskiej.  

  • Kaszel mokry  

Kaszel mokry oczyszcza drogi oddechowe z wydzieliny, która jest skutkiem przebiegającego u dziecka zakażenia. O tym kaszlu mówi się, że jest produktywny i mokry. Ma charakter wykrztuśny, tzn. dziecko wręcz zanosi się kaszlem, ma problemy z opanowaniem jego napadów, a kropelki śliny rozsiewa wokół siebie. Z punktu widzenia lekarza katar mokry jest lepszy, niż suchy, bo świadczy o oczyszczaniu oskrzeli albo płuc, czyli przechodzeniu infekcji.  

Co może być powodem kaszlu?

Kaszel zwykle towarzyszy infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych. Może być także objawem grypy.  

Dziecko reaguje kaszlem na obecność w powietrzu substancji drażniących, np. dymu papierosowego, farb, lakierów, dymu ogniska czy oparów benzyny.  

Do kasłania i pochrząkiwania może doprowadzić dziecko także suche, przegrzane powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa. Pora zimowa, kiedy grzeją kaloryfery, jest szczególnie trudna dla maleńkich dzieci, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych mechanizmów termoregulacji i źle reagują na zbyt suche powietrze.  

Kaszel u dzieci, nawet już u 5-miesięcznych niemowląt, może być skutkiem refluksu przełyku. Cofające się z żołądka do przełyku kwasy doprowadzają do wymiotów i ulewania pokarmów, drażniąc gardło i wywołując suchy kaszel.  

Kaszel u dzieci towarzyszy też często zapaleniu gardła i krtani. Będzie wtedy dosyć charakterystyczny, bo będzie brzmiał jak „szczekanie”.  

Domowe sposoby na kaszel

O sposobie leczenia kaszlu u niemowląt i małych dzieci zawsze powinien decydować pediatra, nie jest dobrym pomysłem podawanie dziecku syropów aptecznych na własną rękę. Rodzice mają więc do dyspozycji domowe sposoby na kaszel u dzieci. Pomocne może być:  

  • Nawilżenie powietrza przy pomocy specjalnego nawilżacza lub mokrego ręcznika powieszonego na kaloryferze. Bardziej wilgotne powietrze w pomieszczeniu to ulga szczególnie przy suchym kaszlu. 
  • Podawanie wody – nawodnienie poprawia stan nawilżenia błon śluzowych i rozrzedza wydzielinę. Kiedy karmimy dziecko piersią wystarczy częściej go przystawiać, dzieciom starszym podajemy letnią, przegotowaną wodę.  
  • Oczyszczanie nosa z nadmiaru wydzieliny, która spływając po ścianie gardła wywołuje kaszel i nasila go.  
  • Inhalacje z soli fizjologicznej nawilżają śluzówkę nosa i drogi oddechowe. Dziecku można także wykonywać inhalacje z olejków eterycznych, ale warto skonsultować to wcześniej z lekarzem.  
  • Oklepywanie plecków to skuteczny sposób na odksztuszanie zalegającej wydzieliny.  
  • Pionizowanie – szczególnie sprawdza się przy suchym kaszlu u dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć.  

Kiedy iść do lekarza?

Rodzice powinni obserwować przebieg kaszlu u dziecka, szczególnie u niemowlęcia, by nie przeoczyć rozwijającej się choroby. Bagatelizowanie pierwszych objawów kaszlu w 1. roku życia może doprowadzić do powikłań. Małe dziecko nie powie nam przecież, gdzie go boli. Tymczasem w pierwszych miesiącach życia nawet zwykłe przeziębienie może być groźne, bo u dzieci infekcje rozwijają się bardzo szybko i z wysoką gorączką.  

Pilna konsultacja lekarska jest wskazana i pilna kiedy zaobserwujemy u dziecka trudności w oddychaniu, przyspieszony oddech lub wysoką gorączkę.  

Źródła:

  1. T. Bielecka, W. Feleszko, J. Ziółkowski, Przewlekły kaszel u dzieci – kiedy do specjalisty?, Pediatria po Dyplomie, nr 6/2012 r.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź