Mleko krowie dla niemowlaka – czy jest dozwolone?
Spis treści:
Ile mleka jedzą niemowlęta?
To, ile mleka jedzą niemowlęta, uzależnione jest głównie od wieku, przyrostu wagi i zapotrzebowania. Istotną rolę odgrywa rodzaj pokarmu.
- Dzieci karmione mlekiem mamy przystawiamy do piersi na żądanie.
- Miesięczne niemowlęta karmione butelką otrzymują około 7 porcji mleka modyfikowanego po 100 ml dziennie.
- Dzieci w wieku od 1 do 2 miesięcy wypijają około 6 porcji po 120 ml każda, a po ukończeniu 3 miesiąca 6 porcji po 130-150 ml.
- Półrocznemu dziecku, u którego zaczęliśmy rozszerzanie diety, podajemy 5 posiłków o objętości 150 ml, które obejmują również produkty mleczne, owoce, warzywa i mięso.
- 9-miesięczne niemowlę otrzymuje 5 posiłków o objętości około 180-200 ml, w skład których wchodzą również warzywa, owoce, mięso, kasze, jaja.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile powinno jeść niemowlę, wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. O ile kilka lat temu zalecano, by między karmieniami zachowywać odpowiednie odstępy czasowe, obecnie uważa się, że dzieci karmimy wtedy, gdy sygnalizują taką potrzebę. Zalecenia dotyczą karmienia piersią i butelką.
Czy niemowlę może pić mleko krowie?
Zgodnie z Zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mleko mamy powinno być jedynym posiłkiem dziecka do ukończenia 6. miesiąca życia. Zdaniem ekspertów warto wspierać naturalne karmienie przez pierwszych 12. miesięcy życia. Od razu nasuwa się pytanie – czy niemowlę może pić mleko krowie? Zdania są podzielone, jednak pediatrzy podkreślają, że mleko krowie można podać dziecku najwcześniej po ukończeniu pierwszego roku życia.
– Według obowiązujących zaleceń ESPGHAN, mleko krowie nie powinno stanowić głównego napoju dziecka w pierwszym roku życia, a po jego zakończeniu dzienna konsumpcja mleka nie powinna przekraczać 500 ml. Mleko krowie może być jednym ze składników dań serwowanych niemowlętom, np. naleśników, placków czy sosów – mówi dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda z poradni „Z kaloriami na pieńku”.
Czy mleko z kartonu dla niemowląt jest zdrowe?
Mleka krowiego nie należy podawać dzieciom, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Mleko zawiera dużą ilość wapnia, w odpowiednim stosunku do fosforu, co bardzo zwiększa jego przyswajalność. Jednak duża ilość białka i soli mineralnych sprzyja niedokrwistości, obciąża przewód pokarmowy i nerki.
– Zbyt częste zastępowanie mleka kobiecego czy modyfikowanego mlekiem krowim w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka może skutkować rozwojem niedokrwistości ze względu na niską zawartość żelaza. Dodatkowo może dochodzić do mikrokrwawień z przewodu pokarmowego oraz rozwoju alergii. Alternatywą mogą być produkty mleczne pod postacią jogurtów, kefirów, sera twarogowego czy maślanki, które można wprowadzać już na początku drogi zwanej rozszerzaniem diety niemowlęcia – dodaje Magdalena Czyrynda-Koleda.

Polecamy
Białko mleka krowiego a laktoza
Alergia na białka mleka krowiego to częste schorzenie pojawiające się przede wszystkim u małych dzieci. Tzw. skaza białkowa wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki, nudności i zaparcia oraz objawy skórne, w tym pokrzywkę i wyprysk. Alergia bardzo często bywa mylona z nietolerancją mleka, która jest spowodowana niedoborem enzymu laktazy. Nietolerancja laktozy czy alergia na mleko?
Czy dziecko może pić mleko UHT?
Mleko UHT (z ang. Ultra High Temperature) to mleko sterylizowane. Jest podgrzewane do temperatury od 135 do 150 st. C., a następnie schładzane do 20 st. C. Sterylizacja ma na celu zniszczenie drobnoustrojów, które mogą występować w surowym mleku. Choć mleko podgrzewane jest do wysokiej temperatury, zawartość białka, laktozy, witamin i tłuszczów pozostaje niezmienna. Czy dziecko może pić mleko UHT?
Można wprowadzić je do diety dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia, wcześniej może być jedynie składnikiem dań. U niektórych dzieci po spożyciu mleka krowiego mogą wystąpić wymioty, biegunka, obrzęk języka czy duszności. Mleko krowie jest częstą przyczyną alergii – w jego składzie znajduje się 30 białek silnie alergizujących.
Czy gotowane mleko z kartonu można podać dziecku?
Mleka krowiego z kartonu, niezależnie czy gotowanego czy nie, nie powinniśmy podawać niemowlakowi do ukończenia pierwszego roku życia. Tego pochodzącego prosto od krowy nie mogą pić nawet starsze dzieci. Najpierw trzeba je zagotować. Niezalecane w diecie niemowląt jest również mleko kozie lub owcze, które wykazuje wysoką zawartość soli mineralnych, niską zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza B12). Jego spożywanie zwiększa u niemowląt ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Kiedy można podawać dziecku mleko z kartonu?
Po ukończeniu 1. roku życia do diety dziecka można wprowadzić mleko krowie, najlepiej o 2 lub 3,2 proc. zawartości tłuszczu. Można podawać je w ilości nie większej niż pół litra. Jak przygotować mleko krowie dla dziecka? Przy obecnych sposobach produkcji i obróbki nie ma konieczności gotowania mleka pasteryzowanego przed podaniem go dziecku. Mlekiem, które przed spożyciem należy zagotować, jest mleko pochodzące prosto od krowy.