Mioklonie przysenne u niemowląt - objawy, przyczyny, leczenie /fot. iStock Mioklonie przysenne u niemowląt – objawy, przyczyny, leczenie /fot. iStock

Mioklonie przysenne u niemowląt – objawy, przyczyny, leczenie

Pojawienie się mioklonii przysennych u dziecka może zaniepokoić rodziców. Warto zatem wiedzieć, kiedy można uznać je za fizjologię, a kiedy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Co to są mioklonie przysenne i czy drgawki we śnie u dziecka są normalne?

Spis treści:

Co to są mioklonie przysenne?

Miokloniami określa się krótkotrwałe i niespodziewane skurcze mięśni, które mogą obejmować zarówno całą grupę, jak i pojedynczy mięsień. W większości przypadków występują tylko w konkretnych sytuacjach, np. podczas snu i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka. W takich momentach mamy do czynienia z tzw. miokloniami fizjologicznymi. Jeśli trwają one dłużej i poważnie zakłócają funkcjonowanie danej osoby, określane są jako mioklonie objawowe. Mogą występować w chorobach i stanach takich, jak:

  • guzy ośrodkowego układu nerwowego,
  • toksoplazmoza,
  • choroby spichrzeniowe i metaboliczne,
  • zatrucie lekami,
  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • przebyte niedotlenienie.

W przypadku padaczki występujące mioklonie określane są jako mioklonie padaczkowe. Warto podkreślić jednak, że objawowe mioklonie występują znacznie rzadziej niż fizjologiczne, dlatego w przypadku pojawienia się mioklonii przysennych u dziecka, które zaliczane są do drugiej grupy, nie ma potrzeby, aby udawać się do lekarza.

Mioklonie przysenne u niemowląt – objawy

Mioklonie przysenne w przypadku niemowląt objawiają się najczęściej jako nagłe i gwałtowne drżenia części kończyn. Co ciekawe, wśród bodźców wywołujących je wymienia się m.in. kołysanie, jazdę samochodem czy też różne dźwięki. Warto podkreślić, że w przypadku mioklonii przysennych u niemowląt badanie przeprowadzone przez lekarza w gabinecie oraz badanie EEG nie wykazują odchyleń, które wskazywać by mogły na współistnienie poważnej choroby. Mioklonie przysenne ustępują wraz z obudzeniem się dziecka. Nie ustępują natomiast w momencie przytrzymania drżącej kończyny, a nawet niekiedy mogą się wtedy nasilić.

Czy drgawki we śnie u dziecka są normalne?

Wielu rodziców zastanawia się, czy mioklonie przysenne u niemowląt nie stanowią zagrożenia dla maluszka. W przypadku kiedy ustępują one po obudzeniu dziecka oraz nie stwierdza się żadnych innych odchyleń w jego stanie, nie ma powodu do obaw. Mioklonie przysenne mają charakter samoograniczający i mogą ustępować wraz z wiekiem. Pamiętaj jednak, że drżenia we śnie nie występują jedynie u dzieci, ale niekiedy również w przypadku osób dorosłych.

Sen niemowlaka. Ile powinno spać dziecko do 1. roku życia?

Polecamy

Sen niemowlaka. Ile powinno spać dziecko do 1. roku życia?

Dziecko w 1. roku życia powinno przesypiać większość doby, bo sen jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Oczywiście chciałybyśmy, by maluch spał tyle, ile wskazują poradniki, ale codzienność bywa zupełnie inna. Na sen niemowlaka ma wpływ wiele czynników, które możemy wyeliminować, by poprawić jakość życia całej rodziny.

Czytaj

Mioklonie przysenne – przyczyny

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co powoduje wystąpienie mioklonii przysennych. Związane są one jednak najczęściej z poszczególnymi fazami snu i zmianami w funkcjonowaniu mózgu w tym czasie. W przypadku mioklonii objawowych, ich pojawienie się związane jest przede wszystkim z patologiami w organizmie człowieka, jak np. nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy też poważne zaburzenia metaboliczne. Z tego powodu jeżeli widzisz, że twoje dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, warto udać się do lekarza, by rozwiać wątpliwości.

Mioklonie przysenne u dzieci – leczenie

Mioklonie przysenne, określane niekiedy jako drgawki we śnie u dziecka, nie wymagają leczenia, gdyż nie stwierdza się nieprawidłowości zarówno w zapisie EEG informującym o pracy mózgu, jak i w badaniu lekarskim. Mioklonie przysenne ustępują samoistnie po obudzeniu się dziecka i mogą całkowicie zaniknąć do ukończenia przez maluszka 1. roku życia. W przypadku stwierdzenia mioklonii objawowych lub też mioklonii padaczkowych konieczne jest wdrożenie leczenia mającego na celu usunięcie przyczyny odpowiedzialnej za ich wystąpienie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź