Melodie dla niemowlaka - jakiej muzyki powinni słuchać najmłodsi?/fot. Getty Images Melodie dla niemowlaka – jakiej muzyki powinni słuchać najmłodsi?/fot. Getty Images

Melodie dla niemowlaka – jakiej muzyki powinni słuchać najmłodsi?

Muzyka towarzyszy rozwojowi malucha od samego początku życia. Już w wieku prenatalnym dziecko nabywa zdolność do słyszenia i rozpoznawania melodii. W pierwszych miesiącach życia (lub nawet wcześniej) warto wykorzystać pozytywny wpływ, jaki muzyka ma na samopoczucie i zachowanie dziecka. Jakie melodie będą odpowiednie dla niemowląt?

Spis treści:

Jakie melodie wpływają na rozwój dziecka?

Kołysanki i melodyjki dla niemowląt, utwory muzyki klasycznej, a może po prostu piosenki należące do twojego ulubionego gatunku? Słuchanie muzyki – niezależnie od tego, który rodzaj wybierzesz – uczy, bawi i wpływa na samopoczucie dziecka. Przy wyborze muzyki zastanów się więc, jaka melodia będzie odpowiadać atmosferze, którą chcesz w danym momencie wprowadzić.

Spokojne melodie i muzyka klasyczna 

Czy dziecko jest niespokojne, marudzi i potrzebuje wyciszenia? W takiej sytuacji postaw na powolne melodie dla niemowląt, muzykę klasyczną lub „łagodne” utwory gatunku, którego lubisz słuchać. Do uspokojenia dziecka możesz także wykorzystać biały szum, czyli jednostajne, łagodne dźwięki, np. lekkiego deszczu, suszarki, odkurzacza, wnętrza jadącego samochodu, spływającej wody. Nie musisz dbać o „realność” takich dźwięków – dużym (i skutecznym) ułatwieniem jest wykorzystanie aplikacji lub urządzeń, które umożliwiają odtwarzanie białego szumu w dogodnym czasie.

Energiczne utwory

Jeśli chcesz spędzić czas na aktywnej zabawie z dzieckiem, idealnie sprawdzą się szybsze melodyjki dla dzieci lub inne, bardziej energiczne utwory. Takie piosenki będą świetną bazą do zabawy ruchowej z niemowlakiem.

Warto wiedzieć, że chociaż dzieci w pierwszym roku życia zwykle nie są wybredne, jeśli chodzi o rodzaj słuchanej muzyki, to zdecydowanie częściej wykazują preferencje w kierunku melodii stworzonej z myślą o dzieciach. Mają one kilka cech charakterystycznych – wyższy ton, wolniejsze tempo i wyraźniej zaakcentowany rytm. Tak skomponowane utwory z reguły wywołują u niemowląt wyraźniejsze reakcje niż muzyka przeznaczona dla dorosłych słuchaczy.

Ulubiona muzyka niemowląt

Jeśli wcześnie wprowadzisz muzykę do codziennego życia dziecka, to po kilku miesiącach maluch będzie już rozpoznawał niektóre utwory, a ty zaczniesz się orientować, jak poszczególne piosenki wpływają na jego zachowanie. Ulubione melodie niemowlaka z powodzeniem będziesz mogła wykorzystać na co dzień, żeby poprawić nastrój lub uspokoić malucha, gdy jest zdenerwowany.

Co daje niemowlakom słuchanie muzyki?

Jakie korzyści może odnieść niemowlę ze słuchania różnych melodii?

  • słuchanie muzyki przyczynia się do rozwoju poznawczego malucha – wyniki badań przeprowadzonych na grupie dziewięciomiesięcznych dzieci wskazują, że muzyka może mieć pozytywny wpływ na zdolności niemowląt do odróżniania, przewidywania i szybkiego reagowania na obecność wzorców słuchowych; rozpoznawanie wzorców z kolei uznaje się za istotną umiejętność związaną m.in. ze zdolnością do nauki,
  • słuchanie utworów z tekstem pomaga w zaznajamianiu dziecka z rodzimym lub obcymi językami, co może ułatwiać maluchowi późniejszą naukę słów,
  • nie do przecenienia jest również wpływ różnych melodii na samopoczucie dziecka – muzyka może m.in. łagodzić stres i uspokajać niemowlę.

Muzyka dla niemowląt – najważniejsze fakty

Warto zwrócić uwagę na kilka ogólnych zasad związanych ze słuchaniem muzyki przez niemowlaka. Pomogą one skorzystać z zalet wprowadzania różnych utworów do codzienności, bez ryzyka wywołania negatywnych skutków dla malucha.

Zmniejsz głośność

Muzyka może mieć wspaniały wpływ na dziecko, ale żeby słuchać jej bezpiecznie, trzeba koniecznie zadbać o dostosowanie głośności do zwiększonej wrażliwości narządu słuchu malucha. Niedojrzałość ucha wewnętrznego niemowląt powoduje, że włączając przy dziecku muzykę na cały regulator możemy spowodować pewien stopień nieodwracalnej utraty słuchu.

Jak głośne powinny więc być melodie, których chcemy posłuchać z dzieckiem? Najprostsza zasada mówi, że jeśli nie jesteś w stanie spokojnie rozmawiać z kimś przy muzyce o danej głośności, to trzeba ją przyciszyć, by nie zaszkodzić niemowlakowi. 

Nie za dużo naraz

Nadmiar bodźców słuchowych w postaci grającej przez dłuższy czas melodii może powodować, że dziecko zamiast się zrelaksować, stanie się niespokojne i marudne. Pamiętając, że okres, kiedy niemowlę faktycznie koncentruje się na słuchaniu, jest relatywnie krótki, ogranicz muzyczne sesje do kilkunastu lub maksymalnie kilkudziesięciu minut.

Aktywny udział w słuchaniu i tworzeniu melodii

Nawet jeśli nie uważasz się za szczególnie muzykalną osobę, nie ograniczaj się przy spędzaniu czasu z dzieckiem do bycia biernym słuchaczem utworów innych osób. Niemowlęta mają naturalną preferencję w kierunku głosów najbliższych i śpiewanie przez rodzica (najlepiej w połączeniu z ruchem, np. kołysaniem niemowlaka w rytm muzyki) jest świetnym sposobem na zaangażowanie dziecka w słuchanie piosenek.

W jaki sposób muzyka wpływa na niemowlęta?

Muzyka jest jednym z podstawowych i bardzo skutecznych sposobów wpływania na nastrój dziecka i na jego zachowanie. To, jaki efekt uzyskamy, zależy od wyboru melodii dla niemowlaka. Muzyka klasyczna, kołysanki lub biały szum uspokoją dziecko i pomogą mu zasnąć. Energiczna muzyka, w tym melodyjki dla niemowląt, może wspierać rozwój malucha, wpływając pozytywnie na zmysł słuchu, umiejętności językowe, pamięć i zdolność do koncentracji.

Źródła:

  1. Trehub S. (2015) Infant Musicality, [w]: Hallam S., Cross I., Thaut M. (red.) The Oxford Handbook of Music Psychology, Oxford University Press.
  2. Zhao T.C., Kuhl P.K. (2016) Musical intervention enhances infants’ neural processing of temporal structure in music and speech, Proceedings of the National Academy od Sciences, 113(19): 5212–5217.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź