Mama Lekarz o odstawianiu od piersi: towarzyszą temu silne mity źródło: Instagram @mamalekarz

Mama Lekarz o odstawianiu od piersi: towarzyszą temu silne mity

Spis treści:

Mama Lekarz, czyli Dominika Wojsz, na swoim profilu na Instagramie poruszyła kwestie mitów związanych z odstawianiem dziecka od piersi. Zwróciła również uwagę na brak rozmów w naszym kraju o aspektach psychologicznych takiej decyzji.

Mama Lekarz obala mity

Dominika Wojsz postanowiła obalić mity związane z odzwyczajaniem dziecka od piersi, które krążą wśród matek. „Najgorsze jest smarowanie brodawek jakimiś obrzydlistwem typu czosnek, musztarda. Nagłe odstawienie z dnia na dzień, samoodstawianie się poniżej pierwszego roku życia to również MIT związany z wieloma czynnikami podczas rozszerzania diety, często nieprawidłowym jej przeprowadzeniem” – napisała Mama Lekarz na swoim profilu.

„Mitem jest również, że dziecko zacznie natychmiast lepiej spać po odstawieniu. Kolejna miejska legenda to konieczność zamiany piersi na mleko modyfikowane, a tym bardziej przymus podawania go w butelce, gdzie często dziecko po kobiecej piersi, jej nie akceptuje”.

Dominika Wojsz tłumaczy, że najgorszym szokiem dla młodej mamy, która liczy na szybkie odstawienie od karmienia piersią, nie jest sam fakt odstawienia, lecz „niemiłe zaskoczenie w postaci ogromnych problemów z nastrojem, samopoczuciem, poczuciem straty i żałoby. Rozterkami, czy jednak nie wrócić do karmienia…” – pisze Dominika Wojsz.

Zakończenie karmienia piersią a hormony

Mama Lekarz zwraca uwagę również na fakt, że „mało mówi się jeszcze w naszym pięknym kraju o aspektach psychologicznych spadku hormonów – oksytocyny i prolaktyny, bo często ich obniżenie powoduje jesień średniowiecza naszemu samopoczuciu. Co często jest nie do przeskoczenia i dopóki hormony się nie unormują, to po prostu musimy dać sobie czas”.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź